Sery twarde z dodatkami smakowymi: Doprawić ser

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2016 (79)

Kategoria serów twardych z roku na rok powiększa się o nowe pozycje. Producenci podzielili się na tych, co wytwarzają produkty klasyczne i dopracowują szczegóły dotyczące tych produktów oraz na producentów, którzy ciągle szukają niekonwencjonalnych rozwiązań.

Trendy w serowarstwie

Dzisiaj klasyczne sery twarde można kupić w różnej grubości plastrach, kawałkach, starte na wiórki i proszek. Niejednokrotnie chcąc poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę produktową producenci przygotowują zestawy serów po 2-3 gatunki lub opracowują mieszanki serów tartych, co podkreśla i wzbogaca smak nowego produktu oraz urozmaica produkt wizualnie. Tego typu produkty są wykorzystywane jako sety degustacyjne (przy zakupie jednego produktu konsumenci mogą spróbować innych) oraz do sałatek, pizzy, zapiekanek lub tostów. Coraz więcej producentów serów twardych przygotowuje wygodne do spożycia poręczne snacki. Sery, krojone na małe kostki, słupki, trójkąty, fantazyjne formy zwierząt, łączy się z owocami i warzywami oraz pakuje w opakowania indywidualne. Tego typu działania wpisują się w trend do tworzenia pożywnych i korzystnych dla zdrowia przekąsek, które łatwo i szybko skonsumować w domu, zabrać bezpiecznie do pracy, szkoły czy na wycieczkę.

Odmiennym trendem jest produkowanie serów z oryginalnymi dodatkami. Tego typu działalnością zajmują się serowarzy, którzy albo mają szeroko rozwinięte zaplecze R&D albo nie mogą konkurować z gigantami pod względem ilości oferowanego asortymentu, ale doskonale odnajdują się w kategorii serów wyraźnie różniących się od konkurencji jakością i użytymi dodatkami.

Pomysły uatrakcyjnienia serów wydają się nie mieć limitów wyobraźni. Już dzisiaj spotkać można sery twarde, które występują w połączeniu z innymi serami, jako swego rodzaju warstwowy tort albo okręcona innym serem pałeczka lub walec. W takich przypadkach sery współgrają ze sobą i stanowią ciekawe smakowo i wizualnie oryginalne dopełnienia.

Pomysły na ser z dodatkiem

dodatki smakowe do serów twardych

Dodatki dodawane są najczęściej do serów typu holenderskiego. Są to sery twarde o jednorodnej strukturze, w której bardzo dobrze eksponowane są różne dodatki (zarówno pod kątem smakowym jak i wizualnym). Często pomysłom technologicznym poddawany jest także ser angielski cheddar.

Do najbardziej klasycznych dodatków należy zaliczyć: zioła, czosnek oraz pieprz. Zioła te podkręcają smak oraz nadają serom oryginały zapach. Spośród ziół wymieniane są mieszanki ziół francuskich/prowansalskich (tymianek, rozmaryn, oregano, cząber, estragon i majeranek) lub włoskich (oregano, szczypiorek, bazylia, pietruszka). Dość często spotkać można mieszanki ziół i czosnku, bazylii i czosnku lub bazylii i pomidorów.

ser magnacki

Spośród odważniejszych propozycji należy wskazać dodatek papryki, czerwonego pieprzu chilli lub papryczki jalapeno. Dość popularną przyprawą jest dodatek zielonego lub czerwonego pesto, co nie tylko nadaje serom oryginalny zapach i smak, ale także zmienia kolor sera na zielony lub czerwonopomarańczowy. Do oryginalnych, aczkolwiek rzadziej stosowanych przypraw, należy lawenda (ser nabiera fioletowego koloru), rozmaryn, kumin, szałwia lub seler.

Sery twarde z dodatkami zawsze będą inspirować serowarów. Już dzisiaj niektórzy do serów dodają szampan, czerwone wino i porto, nutkę słodkiego karmelu toffee, orzechy, mieszanki oddające smak jabłka z cynamonem, francuskie trufle albo okruchy złota. Spośród najnowszych pomysłów wskazać należy dodatek rumu czy wiórków kokosa.

Strona 1 z 2