Napoje proteinowe: Proteiny a sprawa mleczarska

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Produkty wysokoproteinowe bazują na niezaprzeczalnym atucie, jakim jest pozytywne skojarzenie białka ze zdrowiem i budowaniem kości. Nowy trend – zainteresowanie produktami wysokobiałkowymi, wykorzystuje rodzącą się świadomość wagi uzupełniania białka i jego doboru dla dobra naszego organizmu. Mniej ważna staje się ilość spożywanego białka, ważniejsza jest jego jakość. Stąd już tylko krok do przekonania o wysokiej jakości białek pochodzenia mlecznego.

Nie oszukujmy się. Większość białka jakie przyjmujemy pochodzi z mięsa wieprzowego, drobiowego, z produktów zbożowych, następnie z mleka i jego przetworów. Dalej znajdują się roślinne źródła białka oraz białka z ryb. Polacy jako naród wciąż najwyżej cenią mięso, ale coraz częściej uświadamiają sobie jednak, że mięso to także ukryty tłuszcz, a więc nadmierne kalorie i cholesterol.

Tymczasem białka należą do najważniejszych składników pożywienia niezbędnych do życia. Dzielimy je na pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Kluczem jest ich stopień wykorzystania przez organizm człowieka. Do białek pełnowartościowych zaliczamy białka, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy w proporcjach zapewniających ich maksymalne wykorzystanie do syntezy własnych białek. Z kolei białka niepełnowartościowe nie są w całości wykorzystywane do syntezy białek ustrojowych, nie zapewniają optymalnego wzrostu organizmów i utrzymania równowagi azotowej. Białka pochodzenia zwierzęcego należą do tych o wysokiej wartości odżywczej. Białka pochodzenia roślinnego należą do białek niepełnowartościowych (źródło: Joanna Górska, foodexpert.pl).

Białka stanowią zasadniczy element budowy wszystkich komórek ustroju człowieka i wielu czynnych biologicznie związków tj. enzymy czy hormony. Białka regulują wszelkie procesy przemiany materii oraz spełniają wiele funkcji w naszym organizmie, co zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie oraz przystosowanie do zmian środowiska zewnętrznego. Białko steruje procesami przemiany materii przez układy enzymatyczne, reguluje ważne czynności życiowe poprzez hormony. Bierze udział w procesach obronnych organizmu (źródło: foodexpert.pl).

Białko odpowiada za wzrost i rozwój młodych organizmów. Wspomaga wzrost włosów, paznokci, regenerację skóry i przewodu pokarmowego. Reguluje gospodarkę wodną organizmu oraz równowagę kwasowo-zasadową. Pełni funkcje transportowe, np. przenosi żelazo oraz retinol. Bierze udział w procesach widzenia.

Białko pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej.

Zapotrzebowanie organizmu człowieka na białko różni się w zależności od wieku, płci i stylu życia. Grupą szczególnie zainteresowaną produktami z wysokim poziomem białka powinni być ludzie młodzi, których organizmy wciąż rosną, a także kobiety w ciąży i karmiące oraz sportowcy. Osoby w podeszłym wieku ze względu na ryzyko utraty mięśni i utrzymania zdolności ruchu powinny również dbać o swoją dietę pod kątem zawartości białka.

Spożycie białka u osób dorosłych powinno mieścić się w granicach 0,8-2 g białka na 1 kg ciała na dobę, a u sportowców od 1,2-1,4 g na kg na dobę (źródło: Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja; pod red. prof. dr. hab. n. med. Mirosława Jarosza, IŻŻ, 2012).


Strona 1 z 2