Mleko: Mleko – podstawa diety

dr inż. Marlena Piekut
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Mleko towarzyszy człowiekowi od wieków stanowiąc niezbędny i wartościowy składnik diety. Mleko jest naturalnym, od pierwszego dnia narodzin pokarmem człowieka. Jest tanim i bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Zawiera pełnowartościowe białko, magnez, potas, witaminy z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D i E). Mleko zapobiega osteoporozie, a także zmniejsza ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Żywieniowcy zalecają codzienne picie mleka. Dzieci powinny pić mleko pełne (3,2% tłuszczu) pod warunkiem, że nie mają problemów z nadmierną masą ciała. Młodzież i osoby dorosłe natomiast powinni sięgać po mleko o obniżonej zawartości tłuszczu (0,5-2%). Mleko powinno zatem stanowić istotny element codziennej diety, gdyż picie jego zapobiega osteoporozie, korzystnie wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu, pomaga w leczeniu chorób metabolicznych, obniża poziom homocysteiny, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

Spożycie i preferencje

Zwiększająca się konkurencja na rynku mleka powoduje coraz to bogatszą ofertę asortymentową oraz walkę producentów o konsumentów. Można wybierać mleko pod wieloma postaciami, o różnych właściwościach, od naturalnego pasteryzowanego, UHT, czy też mikrofiltrowanego, po mleko smakowe i funkcjonalne. Mleko oferowane jest także w różnych opakowaniach, w szklanych butelkach i woreczkach foliowych, kartonach, plastikowych butelkach.

W Europie najwięcej mleka piją Irlandczycy, statystyczny mieszkaniec Irlandii w 2013 r. spożył go blisko 238 l. Dużo mleka spożywają też Finowie – ponad 127 l na mieszkańca. W 2013 r. ponad 102 l mleka spożyli też Brytyjczycy. Najmniejsze spożycie mleka odnotowano w krajach b. ZSRR, wśród Ukraińców – ponad 20 l na osobę, wśród Litwinów – 31 l na osobę, a w Rosji 34 l na osobę. W większości krajów zauważa się tendencję spadkową w spożyciu mleka, szczególnie widoczną w Islandii, Norwegii, ale także w Polsce, Włoszech, Francji.


W Polsce 2000 r. przeciętne miesięczne spożycie mleka wynosiło 5,4 l na osobę. Generalnie spożycie mleka w gospodarstwach domowych z każdym rokiem ulega zmniejszeniu, w 2006 r. kształtowało się na poziomie 4,1 litra na osobę, a cztery lata później 3,5 litra na osobę. W 2013 r. miesięczne spożycie mleka wyniosło niemal 3,4 litra na osobę.

Jadwiga Seremak-Bulge i Magdalena Bodył wskazują, że poziom konsumpcji mleka w poszczególnych krajach Europy jest wypadkową nie tylko dochodów i cen przetworów mlecznych, ale także znacznie bardziej skomplikowanych uwarunkowań rynkowych i preferencji konsumentów.

Od początku XXI wieku spożycie mleka najbardziej ograniczyły rodziny rolnicze oraz emeryci, renciści, a najmniej gospodarstwa domowe pracowników. Pomimo największego spadku nadal w gospodarstwach domowych rolników odnotowuje się największą konsumpcję mleka.

Mleko UHT pojawiło się na polskim rynku w latach 90. XX wieku. Ultra-high temperature processing (UHT) to proces sterylizacji produktów żywnościowych, polegający na szybkim, 1-2-sekundowym podgrzaniu do temperatury około 135-150°C oraz równie szybkim ochłodzeniu do temperatury pokojowej (ok. 20°C). Cały proces trwa około 2-10 sekund. W procesie sterylizacji dochodzi do zniszczenia flory bakteryjnej, pozostawiając walory smakowe produktu. W czasie przechowywania produktów UHT dochodzi do obniżenia zawartości witamin z grupy B, (o 10-15%) oraz spadku zawartości folianów.

Najstarszą formą obróbki mleka jest pasteryzacja. Realizowana w temperaturze 70-90°C przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund pozwala uzyskać mleko o dłuższym lub krótszym terminie przydatności do spożycia w zależności od czasu obróbki termicznej i wysokości temperatury. Nowszą koncepcją jest Extended Shelf Life, idea zakładająca niską temperaturę obróbki (72-75°C) w czasie 15 sekund. Uzupełnieniem gwarantującym dłuższy termin przydatności do spożycia np. 21 dni, jest zastosowanie mikrofiltracji na membranach do oddzielenia niepożądanych mikroorganizmów przed obróbką termiczną. Takie mleko proponują m.in. mleczarnie Garwolin (OSM), Jana (ŚSM), Mlecz Wolsztyn (ZPM) z Grupy Lacpol, Mlekpol (SM), Piątnica (OSM), Radomsko (OSM) oraz pionier mleka mikrofiltrowanego: Robico (ZUH).

Strona 1 z 2