1. Wydarzenia

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Data:07-08 września 2022
Organizator:Polska Izba Mleka
Lokalizacja:Białystok

Rok 2022 to czas ogromnych wyzwań stojących przed wszystkimi branżami i przedsiębiorcami bez względu na wielkość i skalę prowadzonej działalności.

Obecna sytuacja wymusza podjęcie działań, które staną w obronie szeroko pojętego sektora mleczarskiego. W zbliżającym się okresie czekają nas wyzwania związane z napaścią Rosji na Ukrainę. Już dziś widać, że ostatnie wydarzenia wstrząsnęły globalnym rynkiem, a ich implikacje na sektor mleczarski z pewnością będą znaczne.

Nowa Wspólna Polityka Rolna, Zielony Ład, strategia „Od pola do stołu” oraz wojna w Ukrainie wymuszają na nas nowe spojrzenie na przyszłość sektora mleka. To zmieni nasze mleczarstwo na lata.
Wspomniane wydarzenia oraz polityki wyznaczające kierunek działania unijnego rolnictwa, będą miały ogromny wpływ na kształt przyszłego sektora mleczarskiego. Potencjalny kryzys żywnościowy, a także ambicje środowiskowe i klimatyczne, zmiany w zakresie podejścia do opakowań czy samego produktu mogą i będą wymuszać na nas zupełnie nowe podejście do przetwórstwa i produktów mleczarskich.

Założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu” są ambitne i w dużej mierze oczekiwane przez społeczeństwo, ale ciągle wiążą się z wieloma niewiadomymi, a dodatkowo często wewnętrznie sprzecznymi propozycjami.

Konferencja ma charakter prezentacji eksperckich połączonych z panelami dyskusyjnymi, które są wyjątkową okazją do wymiany poglądów na tematy dziś najistotniejsze dla światowego sektora mleczarskiego z reprezentantami branży z całego świata. Polska, jako jeden z europejskich liderów produkcji i przetwórstwa mleka, wnosi ogromny wkład w kształtowanie tej światowej polityki.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Janusz Wojciechowski unijny Komisarz ds. Rolnictwa potwierdził uczestnictwo w Forum, co podnosi rangę wydarzenia. Ponadto podobnie jak w poprzednich edycjach swój udział zapowiedziało wielu ekspertów branży mleczarskiej.

W konferencji uczestniczyć będą m.in. Pekka Pesonen – sekretarz generalny Copa Cogeca, Alexander Anton – Sekretarz Generalny EDA, Jerzy Plewa – ekspert TeamEurope, były dyrektor generalny DG Agri. Przedstawiciele rządu amerykańskiego – USDA, szefowie największych europejskich organizacji i związków przetwórców i producentów mleka, a także radcy rolni np. Francji, Niemiec, Holandii i wielu innych krajów.

W tegorocznej edycji będziemy rozmawiać o wyzwaniach dla światowego sektora mleczarskiego w okresie kryzysu popandemicznego i wojny w Ukrainie – w tym o zielonej transformacji oraz bezpieczeństwie żywnościowym. Poruszymy także tematy związane z zarządzaniem ryzyka w branży mleczarskiej. Nasi eksperci będą mówili również o szansach i wyzwaniach dla sektora mleczarskiego w kontekście nowej Wspólnej Polityki Rolnej, Zielonego Ładu i krajowych planów strategicznych. Z pewnością każdy zainteresowany branżą znajdzie coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w największej konferencji sektora mleczarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej.