1. Komunikaty

Zdrowie na talerzu dla seniora

Źródło: Bielmar (ZT)
Autor: Janusz Górski
© bielmar (zt)

Nieprawidłowa dieta jest jednym z czynników środowiskowych mających znaczący wpływ na większość chorób pojawiających się w późniejszym okresie życia. Można ją jednak najłatwiej zmienić, by wpłynąć na poprawę samopoczucia i stan zdrowia, o czym w Dniach Babci i Dziadka przypominają organizatorzy ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa”.


Dieta seniora powinna być dostosowana do przemian, jakie zachodzą w organizmie. Wraz z upływem lat metabolizm zwalnia, maleje również zapotrzebowanie na kalorie. Niestety bardzo często nawyki żywieniowe pozostają takie same, co w połączeniu z brakiem ruchu, skutkuje wzrostem masy ciała, a w efekcie nadwagą prowadzącą do rozwoju szeregu chorób dietozależnych. Dlatego należy ograniczyć do minimum spożywanie wysokoprzetworzonych produktów zbożowych i cukierniczych, soli i pikantnych przypraw, słodycze zamienić na owoce, a do każdego posiłku jadać warzywa (szczególnie te o intensywnych barwach). Niezwykle ważna jest również regularność i objętość posiłków.
Równie groźne dla zdrowia jest niedożywienie, które może być spowodowane mniejszym apetytem, problemami z gryzieniem czy przełykaniem (zmniejsza się produkcja śliny). Często upośledzone zostają także zmysły powonienia i smaku, przez co jedzenie nie sprawia już takiej przyjemności. Rozwiązaniem tego problemu może być szczególna dbałość o wygląd dań oraz urozmaicone menu, zawierające zupy, koktajle, musy, itp.
Błędy żywieniowe popełniane przez seniorów bardzo często wynikają ze złych przyzwyczajeń oraz niedostatecznego poziomu wiedzy na temat odżywiania – mówi Wojciech Wilczek, dietetyk kliniczny – W większości przypadków nie cofniemy efektów nieprawidłowych nawyków, ale możemy znacznie wpłynąć na jakość życia. Każdy dzień jest dobry, by zacząć poświęcać większą uwagę diecie i aktywności fizycznej. Ponadto odpowiednio ułożony plan żywieniowy to przede wszystkim szansa na poprawę samopoczucia oraz pomoc w walce z chorobami już występującymi.
Dzień seniora powinien zaczynać się od pełnowartościowego śniadania, a w menu nie może zabraknąć: warzyw i owoców, ciemnego, razowego pieczywa, wysokiej jakości tłuszczy roślinnych będących źródłem cennych kwasów omega-3 i omega-6 np. margaryna Śniadaniowa Klasyczna (jest o 25% mniej kaloryczna niż produkty pełnotłuste, ale zachowuje swoje wartości odżywcze i walory smakowe), chudego mięsa oraz tłustych ryb morskich, zielonej i białej herbaty, a także nasion i orzechów.
Widząc potrzebę edukacji starszego pokolenia, Spółka Bielmar we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej organizuje cykl wykładów poświęconych zdrowiu seniorów. Ostatni z czterech warsztatów odbędzie się 13.02.
Już od kilku lat przypominamy Polakom o prawidłowych nawykach żywieniowych. Wspólnie tworzymy „Śniadaniową Klasę”, czyli grupę świadomych konsumentów, którzy wiedzą, jak smacznie i zdrowo się odżywiać – mówi Małgorzata Sienkiewicz, dyplomowany technolog żywności z Z.T. Bielmar organizator ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa” – Często to właśnie dziadkowie opiekują się dziećmi pod nieobecność pracujących rodziców i przygotowują im posiłki. Dlatego tak istotne jest, by również oni zdobyli wiedzę na temat prawidłowego odżywiania, by mogli zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także najmłodszych członków rodziny.
Więcej informacji o zdrowym odżywianiu oraz przepisy na pełnowartościowe śniadania na: www.sniadaniowaklasa.pl.