1. Aktualności
  2. Polska

Almette Chroni Łąki – rusza kolejna edycja 2022

Źródło: Hochland Polska
Autor: Janusz Górski
© hochland polska

W ubiegłym roku  rozpoczęto program „Almette Chroni Łąki”. Kolejna  edycja wystartowała w kwietniu, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło – Inwestujemy w naszą planetę – zainspirowało organizatorów programu „Almette Chroni Łąki” do siania łąk.

Cel programu „Almette Chroni Łąki” jest ambitny: do 2024 r. zaplanowano zasiać 150 000 m² łąk, które wyżywią ok. 1 mln zapylaczy. Na rok 2022 przygotowano kolejne akcje siania łąk oraz eventy i materiały edukacyjne, które uświadomią, jak ważna jest rola łąki w ochronie środowiska!

Akcja łączy we wspólnym działaniu pracowników, konsumentów, influencerów oraz ekspertów: prof. Piotra Tryjanowskiego i Macieja Podymę z Fundacji Łąka. Łąki kwietne to przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy –  wzbogaca bioróżnorodność, pomaga również w bio-retencji poprzez magazynowanie wody. Pielęgnacja łąki kwietnej jest mniej kosztowna i znacznie bardziej korzystna dla środowiska, gdyż łąki kosimy rzadziej niż trawnik, łąka nie wymaga środków chemicznych i nawozów. Łąka wzbogaca estetykę terenu i urozmaica krajobraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do nagłośnienia globalnych problemów ziemi, ale też do refleksji. Akcja sadzenia drzew i siania łąk idealnie wpisuje się także w strategie zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy akcji odebrali przygotowane woreczki z nasionami kwiatów, ziół oraz traw i ruszyli do wysiewania łąki. Na łąkę przeznaczono teren o powierzchni 5000 m². Wspólnie ukwiecono teren przy zakładzie produkcyjnym w Kaźmierzu pod Poznaniem, a  każdy z uczestników spotkania doświadczenia z zakładania łąki kwietnej zabrał ze sobą, aby promować zakładanie łąk wśród znajomych, przyjaciół i sąsiadów. 

Relacje i materiały video są już dostępne na dedykowanej stronie: Almette chroni łąki 2021 – Almette.
Zapraszamy do śledzenia akcji na stronie!