1. Aktualności
  2. Świat

National Australia Bank: Stabilny wzrost w Chinach stwarza lepsze perspektywy dla sektora mleczarskiego

Źródło: agrimoney.com
Autor: Barbara Wiercińska

Wiele wskazuje na to, że kwitnący wzrost ekonomiczny w Chinach podtrzyma rynek mleczarski, chociaż nie uniknie się komplikacji w tym sektorze – twierdzi National Australia Bank (Australijski Bank Narodowy). – Gospodarka w Chinach powiększy się w tym roku o 10,5% , co wpłynie na lepsze prognozy dla przemysłu mleczarskiego, powiedział ekonomista NAB, Ben Westmore. Import krajowy wzrósł od do kwietnia o 45%, stymulowany przez wzrost zamożności mieszkańców oraz rosnącą urbanizację, co wiąże się z lepiej zaopatrzonymi supermarketami. W Chinach rośnie także konsumpcja protein per capita.

Zapotrzebowanie na mleko zagraniczne zwiększyły jeszcze ostatnie odkrycia, kiedy to okazało się, że rodzime produkty zanieczyszczone były melaminą.
Niestety, w sektorze można zaobserwować
gwałtowne wahania cen – przez ostatnie cztery lata ceny podwoiły się, później spadły o połowę, a potem znowu się podwoiły. – Ogromne różnice regionalne oraz niestabilność cen związana z wyjściem z globalnego kryzysu znajdą swoje odzwierciedlenie w wahaniach cen produktów mleczarskich przez cały najbliższy okres – powiedział Westmore.