1. Aktualności
  2. Świat

Indie: Produkcja mleka wzrośnie w szybkim tempie

Źródło: USDA
Autor: Janusz Górski

Oznacza to, że w kwietniu 2018 roku wyniesie 167 mln ton. Wzrost produkcji o 4,4% jest możliwy dzięki wzrostowi dochodów i rosnącej urbanizacji, a także zmianom demograficznym. Według danych indyjskiego rządu w latach 2021-22 produkcja wyniesie już ok. 200 mln ton.
Społeczeństwo Indii jest uzależnione od białka mlecznego z racji dużego odsetka wegetarian. Wiadomo, że 70% surowca trafia na rynek konsumencki jako mleko płynne, a tylko 30% podlega dalszemu przetworzeniu. Moce przetwórcze tutejszych spółdzielni mleczarskich wynoszą 43 mln litrów dziennie, podczas gdy możliwości firm prywatnych sięgają 73 mln litrów dziennie. Specyfiką tutejszego rynku jest brak separacji mleka z różnych zwierząt, co przekłada się na to, że produkt finalny pochodzi z reguły z miksu mleka krowiego i bawolego. Sprzedaż mleka krowiego jest dość ekskluzywna.


Wysoką ocenę przykłada się do mleka UHT, ale wyobraźnię szczególnie podsycają statystyki wskazujące na to, że produkty z wartością dodaną reprezentują dynamikę sprzedaży rzędu 15-20%. Dotyczy to takich kategorii jak śmietanka, masło klarowane, cottage cheese, mleko smakowe, lody, sery, jogurty oraz maślanka.
Indyjski rynek mleczarski rozwija się w szybkim tempie i chce zmienić wizerunek branży dotąd niezwykle tradycyjnej i bardzo rozdrobnionej. Produkcja i logistyka są jednak wciąż bardzo dużym wyzwaniem na tym ogromnym rynku. Ponad 90% mleka przetwarzanych jest w 14 spośród 29 stanów. Top 5 z mich to: Uttar Pradesh, Radżastan, Andhra Pradesh, Gujarat, i Pendżab).
Warto jednak pamiętać, że 40% produkcji jest wykorzystywanych w gospodarstwach na własne potrzeby, a pozostałe 60% jest przetwarzanych.