1. Aktualności
  2. Świat

Dania: Arla Foods stawia globalne centrum innowacji w Aarhus

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski

Trendy, technologie i produkty przyszłości, które ukształtują przyszłość mają być tworzone właśnie tu w najszybciej rozwijającym się klastrze w Danii, w Agro Food Park w Aarhus. Centrum zbudowane przez firmę Arla Foods otworzyła księżniczka Maria z domu panującego w Danii.
Nowe centrum innowacji ma pełnić kluczową rolę w osiągnięciu celu w postaci realizacji strategii firmy poprzez dodanie wartości dodanej do wytwarzanych produktów mleczarskich. Centrum innowacji ma tworzyć rozwiązania dla rolnictwa, prewencji chorób związanych ze stylem życia, innowacyjne opakowania oraz ułatwić transport świeżych produktów mleczarskich.


Arla Foods sprzedaje swoje produkty w 100 krajach świata, ale najważniejsze pozostają: Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Dania, Szwecja. Firma dynamicznie rozwija sprzedaż produktów organicznych i należy w tym względzie do czołówki światowej.
Nowo otwarte centrum innowacji mieści się w europejskiej Dolinie Krzemowej jak się nazywa klaster dla przemysłu spożywczego w Aarhus. Mieści się w nim wiele centrów badawczych firm spożywczych.
Nowe centrum innowacji posiadać będzie wewnętrzny zakład do pilotażowej produkcji, szeroką gamę laboratoriów, Dom Konsumenta oraz laboratorium współpracy z klientem. Miarą nowoczesności samego budynku jest również to, że ma on charakter „carbon neutral”. Wiąże się z tym niskie zużycie energii, która będzie pozyskiwana z paneli słonecznych. Centrum innowacji wyróżniać się będzie dodatkowo bardzo niskim zużyciem wody.
Co istotne, w centrum innowacji przewidziano możliwość współpracy z handlem w celu współtworzenia żywności przyszłości. Nowe centrum ma przyśpieszać wdrożenie nowych idei produktowych dla klientów detalicznych, HoReCa w Europie, Ameryce i Azji. Zatrudni też 150 specjalistów.
Arla Foods stała się topową mleczarnią na świecie dzięki wzrostowi o 50% licząc od 2010 roku, co było możliwe dzięki budowaniu silnych marek oraz przejęciach w branży.