1. Aktualności
  2. Polska

Bychawa (OSM): Jeżeli chcemy utrzymać jakość masła w procesie jego produkcji nie możemy nic zmieniać

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski
© bychawa (osm)

– Nasza spółdzielnia powstała w 1928 roku i pierwszym produktem było masło, produkowane w masielnicy dębowej. Obecnie nadal jest to tradycyjna metoda produkcji, tylko zmaślanie odbywa się w masielnicy ze stali szlachetnej – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Zofia Popławska, Prezes Zarządu spółdzielni Bychawa (OSM). – Każde masło Extra zawiera 82% tłuszczu mlecznego, ale jego smak oraz zapach jest inny u każdego producenta. Sekret tego to jakość śmietanki – czyli jakość surowca – mleka. Nasz surowiec pochodzi z terenów Lubelszczyzny – czystego ekologicznie, z gospodarstw niskotowarowych, gdzie żywienie oparte jest na własnej bazie paszowej. Następnym czynnikiem jest proces dojrzewania śmietany – odpowiedni dobór kultur bakterii mlekowych, czas, temperatura i proces zmaślania. Dobry surowiec i odpowiednie sterowanie procesem technologicznym to praca maślarza z doświadczeniem, a efekt to zapach: czysty, mlekowy, lekko orzechowy – to wyróżnia nasze masło na półce.


– Konsumenci często ulegają trendom mody, opiniom ekspertów, dietetyków, które zmieniają się w zależności od tego, dla kogo przygotowują opinię.
Od dawna wiemy, że mleko to najdoskonalszy produkt jaki stworzyła natura, a masło (tłuszcz mleczny) pochodzi z mleka. Cieszy mnie fakt, że obecnie masło jest bardzo pozytywnie postrzegane, jako produkt spożywczy, zarówno przez lekarzy, dietetyków oraz gwiazdy telewizyjne, prowadzące programy kulinarne – wskazuje nasza rozmówczyni.
– Konsument wymaga jakości – stałej jakości i ceny, a handel (sieci sklepów) na pierwszym miejscu stawia cenę i ciągłe promocje. Małe zakłady, produkujące metodą tradycyjną kostkę formowaną i ręcznie formowaną osełkę, ponoszą znacznie większe koszty produkcji – ten produkt musi być droższy.
Jeżeli chcemy utrzymać jakość masła w procesie jego produkcji nie możemy nic zmieniać. Możemy zmienić wygląd opakowania, wagę – aby przyciągało wzrok i zachęcało do zakupu – podkreśla Zofia Popławska.
– Potwierdzeniem jakości są wyróżnienia i certyfikaty oraz wzrost produkcji. Posiadamy wpis na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znak „Jakość Tradycja”, certyfikat – Perła 2014 za masło Extra z Bychawy, jako produkt regionalny, I nagroda w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” oraz liczne nagrody i wyróżnienia na targach branżowych Mleko-Expo – podsumowuje Zofia Popławska, Prezes Zarządu spółdzielni Bychawa (OSM).