1. Aktualności
  2. Świat

Francja: Eurial i Agrial realizują postanowione połączenie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Nowy podmiot będzie nosił nazwę Eurial. Obie firmy łączą wartości spółdzielcze. Jak deklarują mleczarze, w erze post-kwotowej obie firmy chcą zagwarantować przyszłość dla swoich udziałowców. Aby zapewnić konkurencyjność mleczarnia zadecydowała o wdrożeniu programu inwestycyjnego, który będzie obowiązywał do 2018 roku.


Firma powstała z połączenia Eurial i działu mleczarskiego Agrial skupia 6 450 rolników produkujących surowiec w obszarze od Normandii, Pays de la Loire, Bretania, Poitou-Charentes, Centrum i Rodan-Alpy. Połączona grupa osiąga łącznie 2,3 mld euro rocznego obrotu, ma 24 zakłady i zatrudnia 4 000 pracowników.
Eurial operuje w sześciu obszarach: sery kozie, produkty ultraświeże, masło i śmietana, mleko UHT, dodatki do żywności, produkty organiczne.
Siedziba firmy będzie w Nantes.
Kolejny etap łączenia obu firm nastąpi w czerwcu 2016 roku.
Eurial postał ponad 20 lat temu z połączenia pięciu spółdzielni mleczarskich: UCAL, Colarena Presquîle, Poitouraine, Pays de Gâtine i Valcrest. Osiąga 1 mld euro obrotów, z czego 29% generowane jest zagranicą. Ma 16 zakładów (13 z nich jest we Francji).
Agrial powstał w 2000 roku i jako spółdzielnia działa w obszarze rolnictwa i przetwórstwa. Jego główne obszary działalności to warzywa (marki Florette, Priméale i Créaline), napoje i soki (marki Loïc Raison, Ecusson i Danao), mięso, drób oraz świeże produkty mleczarskie i dodatki pochodzenia mlecznego. Łączny przychód to 4,2 mld euro (dział mleczarski 1,35 mld euro). Skup: 1,73 mld litrów, 3 900 dostawców, z czego 2 900 to członkowie spółdzielni. Agrial posiada sześć zakładów przetwarzających mleko.