1. Aktualności
  2. Świat

Turcja: Ak Gida przechodzi w ręce Grupy Lactalis

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Yildiz Holding, jedna z największych firm spożywczych w Turcji poinformowała o sprzedaży 80% udziałów w firmie mleczarskiej Ak Gida. Biznes mleczarski Yildiz Holding rozwijał od 1996 roku. Według danych posiadanych przez Forum Mleczarskie sprzedaż roczna Ak Gida wyniosła w 2014 roku 633 mln euro. Sprzedaż roczna Grupy Lactalis to ponad 16 mld euro za 2013 rok. Dane za 2014 rok nie są znane.


Yildiz Holding posiada w strukturze takie firmy jak: Ulker (pierwsza i najważniejsza część firmy Yildiz produkująca słynne ciasteczka i czekoladę), United Biscuits (ciastka), McVities (ciastka), Ak Gida (nabiał), Godiva (słodycze), działająca także w branży lodowej, napojowej, tłuszczowej, żywności instant i gum do żucia.
Jak dużą firmą jest Yildiz Holding świadczy również fakt, że firma ta współpracuje na rynku tureckim z Kellogs, jedną z największych firm produkujących płatki na świecie, maa spółkę joint-venture z Eckes-Granini (soki, napoje) oraz McCormick (przyprawy), posiada firmę cash&carry Bizim Toptan. W USA przejęła firmę sprzedająca cukierki DeMet\'s Candy Company.
Dzięki przejęciu w 2014 roku brytyjskiego giganta United Biscuits, Yildiz Hoilding stał się trzecią największą firmą świata produkująca ciasteczka.
Ak Gida miała być przedmiotem sprzedaży publicznej na rynku giełdowym w Stambule. Sprzedaż Grupie Lactalis może być dla niektórych obserwatorów rynku zaskoczeniem.
Kwota transakcji nie jest znana, obie strony nie udzielają w tej sprawie informacji.
W Turcji dostawy mleka do mleczarni wynoszą 8,63 mln ton (za CLAL, 2013).