1. Aktualności
  2. Polska

Mlekpol (SM) liderem branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej wg Coface

Źródło: First Communications
Autor: Janusz Górski

Największa polska spółdzielnia z sektora mleczarskiego uplasowała się na Liście 500 znacznie wyżej niż w zeszłym roku, pokonując tym samym ponad połowę zaklasyfikowanych firm.
W opublikowanym przez Dziennik Gazeta Prawna rankingu firmy Coface znalazło się 500 największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Kryteria brane pod uwagę podczas tworzenia Listy 500 to m.in. przychód, zysk oraz wielkość zatrudnienia w danym podmiocie gospodarczym. Prym wiodą w nim przedsiębiorstwa z Polski, które stanowią ponad 30% spośród wszystkich firm ujętych w rankingu. Niezaprzeczalnym liderem w przemyśle przetwórstwa mleczarskiego jest Mlekpol (SM) w Grajewie, która zajęła 235. miejsce. Jest to najwyższa lokata, jaką zajęło przedsiębiorstwo z tego sektora gospodarczego.


Znaczenie osiągnięcia Mlekpolu podkreśla fakt, iż w stosunku do ubiegłego roku firma awansowała aż o 82 pozycje na Liście 500 (z miejsca 317.). Jej przychody w roku 2012 wynoszą 788 mln €, co w stosunku do roku poprzedniego stanowi wzrost o 19,4% (w 2011 przychód wynosił 660,1 mln €). Istniejąca od ponad 30 lat spółdzielnia zatrudnia 2 245 osób, a jej dostawcami jest 13,5 tys. producentów mleka. Mlekpol (SM) skupuje 14,6% polskiego surowca, który jest przetwarzany w 11 zakładach (Grajewo, Kolno, Mrągowo, Bydgoszcz, Sejny, Zambrów, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Radom, Zwoleń, Gorzów Wielkopolski).