1. Podręcznik serowy
  2. Polskie marki
  3. Góralski Ser Marforek wyrabiany ręcznie

Polskie marki: Góralski Ser Marforek wyrabiany ręcznie

Pochodzenie

Region Podkarpacie, Beskid Śląski.

Rodzaj surowca

Mleko krowie pasteryzowane.

Smak

Typowy dla sera z masy parzonej, łagodny i lekko słony. Dla serków wędzonych z wyraźnym
smakiem wędzenia.

Miąższ

Jednolity, elastyczny. 

Dojrzewanie

Niedojrzewający.

Przeznaczenie kulinarne

Małe serki poleca się jako samodzielną przekąskę, w przypadku walców ser pokrojony w plasterki można stosować jako dodatek do pieczywa, tostów i zapiekanek. Ser można z powodzeniem spożywać w formie zapiekanej (grilowanej), z różnymi dodatkami smakowymi np. żurawiną. Ciekawą propozycją są również ww. serki w zalewach olejowo-ziołowych, które po kilku dniach przebywania w zalewie nabierają ciekawego i różnosmakowego charakteru. Można je wykorzystać jako dodatek do sałatek, koreczków itp., a olej jako bazę do sałatek lub do marynowania mięs.

Ciekawostki

Z uwagi na fakt, że sery te wyrabiane są ręcznie z masy parzonej, którą można odpowiednio formować, końcowa wielkość i kształt sera mogą być bardzo różne i mogą nawiązywać do lokalnych tradycji.

Kształt i wielkość

Serki o kształcie wrzeciona lub walca, z wyraźnie odciśniętym wzorem, nawiązującym do tradycji góralskiej, o gramaturze 30, 70, 180, 200, 450 g. Mniejsze serki pakowane są po kilka sztuk w opakowaniu próżniowym. W większości serki są wędzone symem z naturalnego drewna (olcha, buk) oraz serki niewędzone o kremowej barwie. Występują też w zalewach olejowo ziołowych.