1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Gloucester

Europejskie specjalności: Gloucester

Pochodzenie

Anglia, XV wiek, Dolina Severn; później okolice miasta Gloucester; hrabstwo Gloucestershire. Wizytówka angielskiego serowarstwa. Istnieją dokumenty sugerujące, że Gloucester wytwarzany był już w VIII wieku.

Rodzaj surowca

Początkowo z mleka owczego, później z krowiego. Odłuszczone lub pełne mleko krowie (odpowiednio Singe i Double Gloucester), pasteryzowane i niepasteryzowane od krów rasy Old Gloucester. 

Typ sera

Dojrzewający podpuszczkowy, półtwaredy, do twardego.

Oznaczenie

Single Gloucester PDO od 1997 r.

Miąższ

Jasnożółty, gładki i zwarty, pokryty pomarańczową skórką. Soczysty, łagodny smak przypominający mleko, najlepszy jest 10-tygodniowy ser Single Gloucester. Lekko orzechowy, bardziej kwaskowy od Double Gloucester. 

Dojrzewanie

36 tygodni (Single 2 miesiące, Double 6 miesięcy).

Przeznaczenie kulinarne

Wykorzystywany w daniach na zimno i gorąco; polecany do dań grillowych, pieczonych,
zapiekanek; używany najczęściej jako przekąska oraz do kanapek i sałatek; doskonały
w połączeniu z innymi serami oraz świeżymi i suszonymi owocami. Może stanowić element składowy sosów, naleśników i omletów; polecany do kanapek, grzanek, przekąsek.

Ciekawostki

Już w 1850 r. wytwarzano go 1200 ton, ale podczas II Wojny Światowej jego produkcja
prawie zanikła, w związku z regulacjami wojennymi i zapotrzebowaniem na płynne mleko.
Od wielu lat w corocznych wyścigach o nazwie Cooper’s Hill Cheese-Rolling and Wake sery Double Gloucester są staczane ze wzgórza. Uczestnicy wyścigu, bardzo często pochodzący spoza Wielkiej Brytanii ścigają się, kto pierwszy dogoni staczający się ser (ser jest zawsze pierwszy). Zwycięzca wygrywa ser Double Gloucester.

Skórka sera może nosić ślady testowania jakości i trwałości. Testowanie polega na wskakiwaniu, aby sprawdzić, czy krąg dojrzewał wystarczająco długo. Jeśli skórka nie pękła, to ser zdał egzamin.

Wielka Brytania

Zdjęcia

Dostawcy