1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Cheddar

Europejskie specjalności: Cheddar

Pochodzenie

Anglia, XV wiek, hrabstwo Somerset. Uważany za klasyczny i najstarszy angielski ser podpuszczkowy.

Rodzaj surowca

Mleko krowie pasteryzowane i niepasteryzowane.

Typ sera

Podpuszczowy dojrzewający, twardy.

Oznaczenie

Nazwa cheddar nie podlega ochronie, co przełożyło się na liczbę odmian na całym świecie. Z czasem jedyny status PDO przyznano w 2007 r. serowi West Country Farmhouse Cheddar pochodzącemu z mleka z hrabstw: Devon, Cornwall, Dorset i Somerset. Produkt ten wcześniej uzyskał certyfikację: MMB Certification Trade Mark w 1955 roku.

Miąższ

Twarda konsystencja; barwa biała lub kremowa, w zależności od stopnia dojrzałości. Dojrzały cheddar może przyjmować nawet barwę czerwoną, którą zawdzięcza zawartości beta-karotenu. Pokryty naturalną skórką.

Łagodny, pełny smak, który może przechodzić w bardzo pikantny; z delikatnym kwaskowym odcieniem. Zachwyca intensywnością i głębokim orzechowym aromatem.

Dojrzewanie

9-24 miesiące. Najczęściej spotykany jest cheddar 12-miesięczny. Z wiekiem zmienia swój
kolor od bladożółtego do ciemnopomarańczowego. Zwykle spotyka się ser Cheddar mild
(łagodny), medium (średni), old (stary), extra old (bardzo stary).

Przeznaczenie kulinarne

Polecany do degustacji w postaci niewielkich koreczków, w towarzystwie orzechów. Cheddar należy do serów bardzo przydatnych w kuchni. Dodawany jest do sosów, sufletów, zapiekanek, sałatek, pizzy i makaronów. Doskonale komponuje się z winem Chardonnay oraz szampanem. Niektóre odmiany Cheddara pasują do win Rioja i Cabernet Sauvignon.