1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Ricotta

Europejskie specjalności: Ricotta

Pochodzenie

Włochy, Sycylia.

Rodzaj surowca

Kozie, krowie lub owcze.

Typ sera

Świeży, niedojrzewający, biały, miękki. Definiowany jako ser zwarowy (wytwarzany z serwatki zakwaszonej kulturami bakteryjnymi) powstałej po wyrobie serów Mozzarella, Provolone lub Pecorino. Ma formę charakterystycznego, ściętego stożka.

Miąższ

Ricotta jest gładka w konsystencji i łagodna w smaku. Lekko kwaskowa, delikatna, o niespójnej konsystencji.

Przeznaczenie kulinarne

Ricotta jest popularnym składnikiem wielu tradycyjnych włoskich potraw tj. lasagne, ravioli, manicotti, naleśniki. Często wykorzystuje się ją do przygotowania deserów dla dzieci, z dodatkiem cukru, cynamonu lub czekolady. Ser ten nadał również nazwę słynnemu sernikowi – Torta di ricotta (czyli sernik z Ricotty). Ricottę stosuje się do przygotowania tradycyjnego Cannelloni, gdzie do nadzienia rurek używa się Ricotty i szpinaku. Również włoskie kopytka Gnocchi podaje się razem z Ricottą. Smakowite danie tworzy Ricotta z orzechami w postaci Malfatti czyli klusek kładzionych. Suszona Ricotta typu cecca jest twardą i zwartą odmianą, którą można trzeć na tarce i stosować jako dodatek smakowy. Doskonały element łączący składniki.

Ciekawostki

Ricotta Pecora wytwarzana jest z owczej serwatki, Ricotta Vaccina i Piedmontese warzone
są z mleka krowiego, Ricotta Bufala produkowane są z serwatki bawolej, a Ricotta Romana, Sarda i Siciliana – z mleka owczego. Istnieje też odmiana maltańska, zwana Rotta, produkowana z mieszaniny mleka krowiego i wody morskiej.