Raporty wszystkich: 1 106

Strona 1 z 56
© fm
Hydrokoloidy: Hydrokoloidy o właściwościach prozdrowotnych
© fm

Termin „hydrokoloid” jest stosowany przede wszystkim w przemyśle spożywczym i odnosi się do roztworów koloidalnych, których cząsteczki są hydrofilowymi polimerami rozproszonymi w wodzie. Hydrokoloidami są głównie polisacharydy, chociaż nie zawsze. Są to zwykle substancje pochodzenia roślinnego, niekiedy zwierzęcego lub mikrobiologicznego (otrzymywane na drodze fermentacji).

pokaż
© fm
Transformacja cyfrowa: Transformacje cyfrowe w mleczarstwie
© fm

Automatyzacja procesów w zakładach mleczarskich jest wynikiem transformacji cyfrowej, którą można zaobserwować na wielu płaszczyznach w ostatnich latach. Zautomatyzowane procesy porządkują, usprawniają pracę całego zakładu, wpływając na zwiększenie elastyczności produkcji, umożliwiają płynne wprowadzanie zróżnicowanego asortymentu, a także ułatwiają kontrolowanie kosztów w poszczególnych działach.

pokaż
© fm
Napoje fermentowane: Jogurty smakowe – technologia i dodatki
© fm

Fermentacja mleka jest jedną z najstarszych technologii fermentowanych produktów spożywczych. Już tysiące lat temu surowe mleko uzyskane od udomowionych krów, kóz, owiec lub wielbłądów było pozostawiane w temperaturze otoczenia w celu fermentacji prowadzonej przez endogenne bakterie kwasu mlekowego, tworząc produkt podobny do jogurtu. To dlatego jogurt jest jednym z najpopularniejszych mlecznych napojów fermentowanych produkowanych na całym świecie.

pokaż
© fm
Wyroby wzbogacone: Wzbogacanie w preparaty witaminowe
© fm

Ukryte niedożywienie wynikające z niedoborów składników odżywczych określa się zwrotem „ukryty głód”. Ukryty głód dotyczy zarówno składników mineralnych, jak i witamin i może wystąpić bez deficytu energetycznego w wyniku stosowania diety wysokoenergetycznej, ale o niskiej gęstości odżywczej. Szacuje się, że stan ten dotyka ponad 2 miliardów osób na całym świecie.

pokaż
© fm
Jogurty: Innowacje w mikroflorze jogurtów
© fm

Jogurty należą do grupy bardzo popularnych mlecznych produktów fermentowanych. Od czasu opracowania przemysłowej technologii ich otrzymywania przeprowadzane są różnego rodzaju badania w celu zrozumienia i poprawy ich tekstury, smaku czy właściwości zdrowotnych związanych m.in. z obecną mikroflorą. Postępy i innowacje w rozwoju produktów jogurtowych utrzymują stałe zainteresowanie konsumentów tą grupą wyrobów.

pokaż
© fm
Desery mleczne mrożone i niemrożone: A na deser…
© fm

Desery mleczne to wyjątkowa gama produktów, która oferuje konsumentom różnorodność smaków, barwy i konsystencji , zarówno w wersji mrożonej, jak i niemrożonej. Desery mleczne (mrożone i niemrożone) są produktami o skomplikowanej recepturze i złożonym procesie produkcji, który coraz częściej uwzględnia zaawansowaną technologię. Desery mleczne mrożone, takie jak lody, stanowią prawdziwe dzieło sztuki technologicznej.

pokaż
© fm
Sery typu angielskiego: Wielka Brytania serem stoi
© fm

W Wielkiej Brytanii sery wytwarzano blisko 2000 lat temu. Dane archeologiczne wskazują, że pierwsze próby tworzenia serów znane były już w okresie neolitycznym. Do rozwoju serowarstwa przyczynili się Rzymianie okupujący tereny dzisiejszej Anglii oraz średniowieczni mnisi. Angielskie serowarstwo przeżywało także trudniejsze chwile, ale fascynacja najlepszymi smakami brytyjskich specjałów sprawiła, że odzyskało swój blask.

pokaż
© fm
Oświadczenia żywieniowe produktów mleczarskich
© fm

Oświadczenia żywieniowe – jako informacje przekazywane konsumentom dotyczące środków spożywczych (żywności), środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, naturalnej wody mineralnej oraz wody przeznaczonej do celów spożywczych suplementów diety – są regulowane Rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

pokaż
© fm
Hydrolizaty białek: Produkcja i zastosowanie enzymatycznych hydrolizatów białek mleka
© fm

Przetwórstwo żywności polega na przetwarzaniu surowców poprzez zastosowanie kontrolowanych procesów technologicznych, w wyniku których otrzymujemy bezpieczne produkty spożywcze o określonych właściwościach odżywczych, sensorycznych i funkcjonalnych. Niektóre operacje technologiczne mogą nadawać przetworzonej żywności zupełnie nowe właściwości, kształtujące się w wyniku zastosowanego procesu.

pokaż
© fm
Nowe idee: Napoje mleczno-roślinne, czyli jak połączyć wodę z ogniem
© fm

Zastąpienie produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego (w tym mlecznych) produktami pochodzenia roślinnego może być sposobem na znaczne zredukowanie czynników żywieniowych obciążających środowisko. Do produkcji białka roślinnego wymagana jest mniejsza liczba zasobów, w tym mniej gruntów. Produkcja ta jest również obciążona mniejszą emisją gazów cieplarnianych w porównaniu ze zwierzęcą.

pokaż
© fm
Chłodzenie i magazynowanie
© fm

Chłodzenie jest działaniem, które ma na celu przede wszystkim przedłużenie jakości z jednoczesnym ograniczeniem ewentualnych strat powstałych w przypadku nieprawidłowego przechowywania nietrwałych produktów żywnościowych. Schładzanie produktów jest zazwyczaj wstępnym bądź pośrednim etapem w wielu procesach technologicznych. Przetwórstwo spożywcze wykorzystuje chłodnictwo technologiczne w procesach przetwórczych.

pokaż
© fm
Sery kozie: Bogactwo smaku i zdrowia
© fm

Serki kozie charakteryzują się unikalnymi właściwościami sensorycznymi, które stanowią główny powód ich popularności w kuchniach na całym świecie. Często mają intensywny, bogaty i charakterystyczny smak, który jest jednocześnie słodkawy, słony i lekko kwaśny. Smak może się różnić w zależności od pochodzenia geograficznego, diety kóz i technik produkcji.

pokaż
Maślanka: Maślanka nie tylko do picia

Maślanka to tradycyjny produkt znany i ceniony przez wiele kultur. Dostrzegane są jej właściwości prozdrowotne i funkcjonalne oraz szerokie spektrum wykorzystania kulinarnego. Spożywa się ją zarówno w roli orzeźwiającego i pożywnego napoju, jak i dodatku do dań – na surowo i na ciepło. W Polsce najpopularniejsza jest maślanka naturalna.

pokaż
© fm
Adaptogeny: Adaptogeny w produkcji mleczarskiej – co to takiego?
© fm

Rozpowszechniającym się trendem w krajach rozwijających się i rozwiniętych jest korzystanie z medycyny komplementarnej i alternatywnej. Zastosowanie tych praktyk dotyczy różnych dolegliwości związanych z chorobami z zakresu autoagresji, zaburzeń metabolicznych, chorób cywilizacyjnych związanych z przedłużającym się stanem stresu i niepokoju. Źródłem wiedzy z tego zakresu jest medycyna ajurwedyjska praktykowana w Indiach od tysięcy lat, która zaleca stosowanie terapii ziołowych w różnego rodzaju dolegliwościach cielesnych i psychicznych.

pokaż
© fm
Opakowania do mleka: Opakowania kartonowe do mleka
© fm

Zarówno w branży spożywczej, jak i poza nią od dłuższego czasu można zaobserwować ogólnoświatowy trend dążący do zrównoważonej gospodarki odpadami – wprowadzanie opakowań z odnawialnych surowców, a także wykonanych z takich materiałów, które można poddać procesowi recyklingu.

pokaż
Nowe idee: Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki i postbiotyki – z czym to się je?

Ostatnie dziesięciolecia jednoznacznie pokazały oddziaływanie ludzkiej mikrobioty (tj. ogółu mikroorganizmów zasiedlających ludzki organizm) zarówno na krótko-, jak i długoterminowe zdrowie człowieka. Właściwe kontrolowanie i stymulowanie składu ilościowego i jakościowego mikrobioty jest niezwykle ważne, bowiem determinuje ona funkcje odpornościowe i ogólny stan zdrowia ludzi jeszcze przed momentem narodzin.

pokaż
© fm
Tłuszcze do smarowania: wszystko, co musisz wiedzieć
© fm

Tłuszcz w mleku jest podstawowym źródłem energii w diecie noworodków. Ze względu na bogaty skład chemiczny tłuszcz mleczny ma niepowtarzalny smak i konsystencję – cechy przekazywane szerokiej gamie wysokotłuszczowych produktów mlecznych. W mleku krowim ponad 98% tłuszczów to triacyloglicerole. Pozostała ilość lipidów mleka krowiego to diacyloglicerole i monoacyloglicerole, wolne kwasy tłuszczowe, a także fosfolipidy, sterole, karotenoidy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i związki smakowe.

pokaż
Produkty organiczne: Produkcja wyrobów organicznych

Organiczne (ekologiczne) wyroby mleczarskie stają się coraz bardziej popularne ze względu na rosnące zainteresowanie konsumentów zdrową żywnością oraz dbałością o środowisko naturalne. Produkty te są często droższe od konwencjonalnych, ale dają pewność co do jakości, pochodzenia i sposobu produkcji.

pokaż
Sery topione: Topione znów cenione

Sery topione dawno wymknęły się prostym schematom. Smarowanie kanapek jest już tylko jedną z możliwości wykorzystania tych produktów. Rośnie rola zastosowania kulinarnego. Konsumenci ceniący sobie rozmaitość smakową, a także szerokie zastosowanie kulinarne zwracają uwagę na sery topione dzięki mediom społecznościowym. A że szeroka gama wersji smakowych pozwala tworzyć w kuchni szeroką paletę sosów, dressingów oraz dań, okazji do eksperymentów nie brakuje.

pokaż
Produkty bez laktozy: Laktoza: wiedza nie tylko dla wrażliwych

Mleko zawiera wiele składników odżywczych, co sprawia, że uznawane jest za jeden z najodpowiedniejszych produktów dla zbilansowanej diety. Jednakże duża część światowej populacji ludzi jest dotknięta zaburzeniami wchłaniania laktozy, co poważnie utrudnia przyswajanie i wykorzystanie produktów mlecznych. Zaburzenia wchłaniania laktozy charakteryzują się niedoborem laktazy (zwanym hipolaktazją) lub całkowitym brakiem produkcji laktazy (znanym alaktazją). 

pokaż
Strona 1 z 56