Systemy jakości: GFSI – standardy akceptowalne i porównywalne wprowadzenie

dr inż. Katarzyna Godlewska
Forum Mleczarskie Biznes 1/2017 (27)

Międzynarodowy handel przyczynił się do zainteresowania producentów żywności wdrażaniem różnorodnych standardów dotyczących bezpieczeństwa żywności, jakości oraz innych. Standardy te powstawały jako efekt prac stowarzyszeń państw oraz związków branżowych. Powstawały w różnych miejscach świata. To, jaki standard bądź wymagania jakiej normy wdrożyć w zakładzie produkującym mleko i produkty mleczne, zależy od klientów i ich oczekiwań w tym zakresie. Powstała jednak trudność ze znalezieniem audytorów mogących certyfikować standardy dla odbiorców z innego końca świata. Nie zawsze było to też ekonomicznie uzasadnione.


Odpowiedzią na wystąpienie tego typu wątpliwości było powstanie w 2000 r. GFSI (ang. Global Food Safety Initiatve) – Globalnej Inicjatywy dotyczącej Bezpieczeństwa Żywności po wielu kryzysach dotyczących bezpieczeństwa żywności, gdy zaufanie konsumentów do producentów, dystrybutorów i organizacji rządowych było na niskim poziomie.

GFSI, to prywatna organizacja, założona i prowadzona przez międzynarodowe stowarzyszenie handlu. Głównym celem organizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wypracowanie i akceptowanie systemów bezpieczeństwa żywności na poziomie światowym, w całym łańcuchu dostaw. Członkami GFSI są najwięksi producenci żywności i detaliści. Współpraca odbywa się poprzez spotkania wiodących światowych ekspertów ds. bezpieczeństwa żywności sieci handlowych detalicznych, firm produkcyjnych i usługowych dla sektora produkcji żywności, a także organizacji międzynarodowych, rządów, środowisk akademickich i usługodawców dla globalnego przemysłu spożywczego. Na spotkaniach technicznych i konferencjach oraz imprezach regionalnych spotykają się ze sobą grupy robocze, w celu wymiany wiedzy i wspierania zharmonizowanego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem żywności w całej branży. GFSI utrzymuje system porównania poszczególnych standardów bezpieczeństwa żywności dla producentów, jak również standardów dla produkcji pierwotnej (rolniczej) na farmach. Wizja i misja GFSI zostały przedstawione w tabeli 1.



W latach 90. XX wieku doszło do serii głośnych międzynarodowych kryzysów bezpieczeństwa żywności, w tym pojawiło się BSE, wystąpiły przypadki odkrywania dioksyn w żywności, doszło do masowych zatruć bakteriami Listeria spp. W owym czasie w przemyśle spożywczym narastało zmęczenie audytami jakie przeprowadzali zarówno przedstawiciele sieci handlowych oraz osób trzecich działających na ich zlecenie. Każda z większych sieci handlowych opracowywała swoje własne standardy w izolacji i oderwaniu od tego co robią i wymagają inni, nie szukano podobieństw. Wykazano brak spójności. Poziom zaufania konsumentów i przemysłu spożywczego był niski.

Prezesi światowych detalistów spożywczych, za pośrednictwem The Food Business Forum, teraz Consumer Goods Forum (CGF), zgodzili się podjąć wspólne działania, w wyniku których w maju 2000 roku powstała fundacja non-profit Globalna Inicjatywa Bezpieczeństwa Żywności – GFSI. Uznano, że zaufanie konsumentów powinno zostać wzmocnione i utrzymywane za pośrednictwem bezpiecznego łańcucha dostaw. GFSI został zawiązany, aby to osiągnąć poprzez harmonizację norm bezpieczeństwa żywności, które też pozwolą na zminimalizowanie uciążliwości audytowych dla producentów w całym łańcuchu dostaw. W tym czasie nie było żadnego systemu, który mógłby być zakwalifikowany jako „globalny” i przyjęty przez wszystkich. GFSI wybrało metodę porównawczą na podstawie ówcześnie istniejących standardów, którymi były: opublikowany standard British Retail Consortium z 1998 r pierwszy standard bezpieczeństwa żywności BRC, detaliści niemieccy i francuscy zaczęli ze sobą współpracować nad International Food Standard (IFS), a Food Marketing Institute, wraz ze stowarzyszeniem detalistów Trade Association for the North American opracowały standard Safe Quality Food (SQF). GFSI nie posiada systemu „członkostwa” jako takiego. Jest to otwarte forum współpracy, złożone z różnych zainteresowanych stron związanych z łańcuchem dostaw żywności. GFSI jest zarządzana przez międzynarodowe stowarzyszenie handlowe o nazwie Consumer Goods Forum, którego każda firma może stać się członkiem. Na stronie internetowej CGF jest więcej informacji na temat członkostwa i korzyści z przynależności do Światowej Konferencji Bezpieczeństwa Żywności i innych zdarzeń, które mogłyby być przedmiotem zainteresowania każdej firmy. Cele istnienia GFSI przedstawiono w tabeli 2.


Strona 1 z 2