Sery do zapiekania: Gorąca odsłona serów

Urszula Chojnacka
Forum Mleczarskie Handel 5/2013 (60)

Sery do zapiekania mają coraz liczniejszą reprezentację i coraz liczniejsze grono entuzjastów na polskim rynku – zarówno te importowane, jak i te wytwarzane przez rodzimych producentów. Polacy sery smażą, gotują i zapiekają, coraz więcej ich odmian, a to stwarza dodatkowe możliwości do ich promowania – zarówno producentom, jak i detalistom.

Odkąd moda na różnorodne przysmaki na dobre zagościła w naszym kraju, jednym z przebojów chętnie granych w polskich kuchniach są sery do zapiekania. Oferta dostępna w tej kategorii na polskim rynku powinna zaspokoić najbardziej wybredne gusta i podniebienia. Bardziej zabiegani i nie- lubiący dokładać sobie pracy mają do dyspozycji produkty wstępnie przygotowane do zapieczenia – w posypce lub panierce. Amatorzy samodzielnych decyzji kulinarnych – niemal nieograniczoną paletę wszystkich pozostałych nadających się do przyrządzania w piekarniku, na patelni czy we frytkownicy serów. W przypadku potraw na ciepło z wykorzystaniem sera możliwości jest bowiem bez liku jedynym ograniczeniem jest skala pomysłowości i chęci na eksperymenty w tej dziedzinie.

Najbardziej oczywistym wyborem, który przychodzi na myśl każdemu, kto zapragnie zapiekanki, pizzy, dania makaronowego lub fondue z serem, jest ser żółty. Najlepszą opcją są w tym przypadku twarde i dojrzałe sery żółte, jak gouda, edam bądź ementaler, które gwarantują, że będą dobrze rozpuszczać się w trakcie obróbki termicznej, a ponadto sery takie jak zamojski, tylżycki czy cheddar oraz ser gruyere o charakterystycznym, lekko orzechowym smaku, znajdujący zastosowanie zwłaszcza w fondue, które w klasycznym wydaniu jest potrawą przygotowaną z mieszaniny gorących roztopionych serów oraz białego, najczęściej wytrawnego wina i dodatków. Nie należy też zapominać o serze wędzonym, choćby osławionym oscypku, który również sprawdza się w ciepłych daniach. Jedynie sery o niskiej zawartości tłuszczu nie są zbyt dobrym rozwiązaniem.

Ser żółty jest niewątpliwie prekursorem, który przecierał w kuchni szlaki dla następców innego gatunku. Nic dziwnego, zważywszy że sprzedaż tego rodzaju sera stanowi około 30% wolumenowo i około 35% wartościowo w sprzedaży serów ogółem i ustępuje jedynie serom białym. Jednak w dzisiejszych, oferujących tyle innych możliwości czasach, grzechem jest nie skorzystać ze smaków i możliwości, jakie dają inne rodzaje sera, które często w postaci dania zapiekanego zyskują całkiem nowe smakowe oblicze, niejednokrotnie bardziej szlachetne od tego prezentowanego na co dzień, w wersji na zimno.

Jednym z chętnie przygotowywanych na ciepło serów jest mozzarella. Jej popularność sprawiła, że wiele krajów, także Polska, postawiło na samodzielną produkcję tego rodzaju sera. Mozzarrella, ceniona za delikatny smak jest chętnie wykorzystywana w kuchni jako składnik pizzy, zapiekanki – bardzo często w wersji z bakłażanem – lub do lazanii i innych zapiekanek makaronowych, często w połączeniu z sosem pomidorowym i mielonym mięsem, a nawet z rybą. We Włoszech chętnie spożywane jest suppli al Forno – risotto w postaci faszerowanych mozzarellą i smażonych na głębokim oleju kuleczek. W ciepłych daniach z mozzarellą znajduje też zastosowanie jako dodatek twardy, pikantny, najczęściej starty na drobne wiórki ser żółty typu grana padano czy parmezan, nadające potrawom wyrazistszego smaku. Grana Padano to włoski, pikantny ser, którego popularność liczy sobie już 1000 lat. Parmezan (nazywany tak po polsku – w rzeczywistości ten król włoskich serów nosi nazwę Parmigiano Reggiano) o delikatnym, lekko korzennym aromacie, ma trzy wcielenia – fresco, czyli młodość (ser, który dojrzewał mniej niż 18 miesięcy), vecchio, czyli wiek średni (długość dojrzewania to 18-14 miesiące) oraz stravecchio, czyli wiek dojrzały, którego osiągnięcie jest możliwe po minimum 24, a maksymalnie 36 miesiącach.

Polscy konsumenci chętnie przy przygotowywaniu dań na ciepło sięgają także po fetę, której słony smak zaostrza smak potrawy, dzięki czemu świetnie komponuje się ona z połączeniami warzywnymi, zwłaszcza z papryką, szpinakiem i oliwkami, a także z daniami śródziemnomorskimi. Przykładowo, w tradycyjnej kuchni greckiej podaje się szpinakowe ciasto z oliwkami i fetą, zwane Spanakopita. Również sery pleśniowe, które tak chętnie i w coraz szerszym zakresie goszczą na polskich stołach, są chętnie dodawane do dań na ciepło, ponieważ nadają im zupełnie nowego smaku. Wśród serów tego typu króluje ser typu Rokpol idealnie łączący się np. z bakłażanem, brokułami, kalafiorem, ziemniakami, a nawet z owocami, np. gruszką lub jabłkiem. Bardzo często używa się do dań ciepłych także jednego z najbardziej znanych włoskich serów – gorgonzoli, np. jako składnika risotto. Ze względu na swój ostry, wyrazisty smak, pasuje ona do wielu potraw.



Ciekawy produkt

Ser typu mozzarella marki Blanco to wyrób o wyjątkowym smaku, uzyskany w procesie produkcji z zastosowaniem nowoczesnych linii technologicznych. Podczas dojrzewania poddawany jest szczegółowej kontroli laboratoryjnej.

Zastosowany jako dodatek do potraw włoskich – pizzy, spaghetti pod wpływem temperatury znakomicie się rozciąga i pobudza apetyt.

Produkowany jest w blokach o wadze 3,5 kg. Jego termin przydatności do spożycia od daty produkcji to 2,5 mies.


Strona 1 z 3