Twarożki: Twarożki na zdrowie

Aleksandra Karpińska
Forum Mleczarskie Handel 3/2012 (52)

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – Jan Kochanowski już sześć wieków temu wiedział, co jest w życiu najważniejsze. Jedną z największych zalet przemysłu mleczarskiego jest to, że oferuje ważne dla zdrowia produkty. Pytanie brzmi: jak uświadomić konsumentów.

Jesteś tym, co jesz

„Jesteś tym, co jesz” – to jedno z bardziej popularnych haseł lansowanych przez ekspertów żywienia oraz miłośników zdrowego jedzenia. Sposób odżywiania się wpływa na rozwój człowieka, jego sprawność fizyczną oraz samopoczucie. O jego roli świadczy między innymi ciągle rosnąca liczba instytutów i zakładów badawczych, których polem zainteresowania są żywność i żywienie człowieka. Największe organizacje świata posiadają komórki zajmujące się kwestiami żywienia oraz zdrowia, między innymi działające w ramach ONZ Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dużym zainteresowaniem cieszą się również kierunki studiów związane z tą tematyką. Dynamiczny rozwój nauk żywienia wpływa również na zwiększenie świadomości konsumentów. W prasie, radiu, telewizji oraz internecie nie brakuje informacji ekspertów oraz dziennikarzy lifestylowych dotyczących wagi zdrowego odżywiania. Trudny w ocenie pozostaje fakt na ile zainteresowanie konsumentów jest związane z chęcią racjonalnego odżywiania, a na ile podążaniem za trendem bycia szczupłym na wzór znanych osób. Nie można jednak lekceważyć danych publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, które wykazały, że między 1980, a 2011 otyłość na świecie wzrosła o ponad 50%. W 2008 r. 1,5 mld dorosłych powyżej 20. roku życia cierpiało z powodu otyłości (w tym ponad 200 mln kobiet, 300 mln mężczyzn oraz prawie 43 mln dzieci). Ponadto badania wykazały, że 65% populacji żyje w państwach, gdzie nadwaga jest częstszym powodem zgonów niż niedowaga. Nadwaga oraz otyłość to w rozumieniu Światowej Organizacji Zdrowia odbiegające od normy lub nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej, które może osłabiać zdrowie. Skupiając się na statystykach warto zauważyć, że Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, iż otyłości można zapobiegać.

Zdrowe odżywianie po polsku

Ciekawy obraz polskich konsumentów został zarysowany w opublikowanym w listopadzie 2010 roku badaniu przeprowadzonym przez CBOS. 69% ankietowanych odpowiedziało, że swój sposób żywienia ocenia jako raczej zdrowy. 7% oceniło go jako bardzo zdrowy, 19% jako raczej niezdrowy, natomiast 2% jako bardzo niezdrowy. Znalazło się również 3% osób, które nie były w stanie tego ocenić. Badacze podkreślili jednak, że nie zawsze subiektywna ocena ankietowanych ma odzwierciedlenie w wyznaczonych przez dietetyków normach. Ponadto z badania CBOS wynika, że 54% ankietowanych stwierdziło, że nie ogranicza się w jedzeniu i spożywa tyle pokarmów, ile chce. 43% badanych stara się kontrolować ilość spożywanego jedzenia, a jedynie 3% jest na diecie odchudzającej. Pomimo faktu, że ankietowani nie deklarowali bezwiednego spożywania posiłków, w badaniach wystąpił duży odsetek osób otyłych (15%) oraz z nadwagą (35%). Być może wpływ na to miał brak kontroli jakości, a nie ilości spożywanego jedzenia?



Strona 1 z 3