Handel międzynarodowy: Bułgaria: Handel po bułgarsku

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 2/2012 (51)

Bułgaria od lat kojarzy się Polakom z tańszymi wakacjami, słońcem, złotym piaskiem, błękitnym morzem i przyjaznymi, uśmiechniętymi ludźmi. Z geograficznego punktu widzenia Bułgaria to państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy. Bułgaria jest członkiem NATO oraz UE.

Według danych agencji badań marketingowych GfK, Bułgaria zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem siły nabywczej (z dochodem 2681 euro na jednego mieszkańca). W okresie socjalistycznym, podobnie jak w Polsce, rolnictwo i produkcja żywności były centralnie zarządzane i ściśle ze sobą związane. Przełomowym momentem dla Bułgarii było zniesienie centralnego planowania, umożliwiające przekształcenie wielu zakładów w niezależne przedsiębiorstwa. Wiele z nich stało się przedsiębiorstwami akcyjnymi. W Bułgarii głównymi uprawami rolniczymi są zboża, rośliny przemysłowe oraz warzywa. Coraz większe znaczenie na także uprawa winorośli i drzew owocowych. Ciekawostką może wydawać się fakt, że Bułgaria jest największym na świecie eksporterem olejku różanego. Z roku na rok rośnie znaczenie hodowli (głównie owiec, bydła, trzody chlewnej), leśnictwa oraz rybołówstwa. Niestety, mleczarstwo w Bułgarii w dalszym ciągu przeżywa kryzys i boryka się z wieloma istotnymi problemami głównie jakościowo-technologicznymi.

Mleko w Bułgarii

Problemem mleczarstwa w Bułgarii jest to, że nie jest ono dobrze rozwinięte i przystosowane do współczesnych wymogów jakościowych. Większość bułgarskich producentów mleka to niestety w dalszym ciągu drobni rolnicy, żyjący w górskich regionach kraju. Jak się okazuje problem niskiej jakości mleka dotyczy ponad 72 tys. gospodarstw, czyli blisko 95% wszystkich gospodarstw w Bułgarii. Gospodarstwa te wytwarzają ponad 50% całkowitej ilości mleka na rynku wewnętrznym Bułgarii. Główne problemy bułgarskiego mleczarstwa to bardzo niska jakość produkcji mleka, zła technologia przechowywania i logistyka transportu, co niekorzystnie wpływa na przetwórstwo mleka w kraju i sprawia, iż bułgarskie produkty są mniej konkurencyjne i mniej atrakcyjne na rynku krajowym i międzynarodowym. Z kolei bułgarscy przemysłowi przetwórcy mleka, obecnie już opierają się na produktach, do wytwarzania których potrzebne jest mleko bardzo wysokiej jakości. Dlatego też przy niedoborze odpowiedniego mleka na rodzimym rynku, bez skrupułów importują mleko lub jego półprodukty z krajów Unii Europejskiej w tym z Polski (źródło: Dziennik Кап итал Daily).

Gospodarka

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Bułgarii (NIS) w 2011 r. nominalny Produkt Krajowy Brutto wyniósł 38 482,6 mln euro. PKB na jednego mieszkańca w tym okresie był na poziomie 5168,7 euro. W 2011r. w porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił wzrost o 1,7%.



Inflacja roczna w Bułgarii w lutym 2012 r. wobec grudnia 2011 r. wyniosła 1,1%. Średnioroczna inflacja w okresie marzec 2011–luty 2012 r. wyniosła 3,8%. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat, bezrobocie w Bułgarii w listopadzie 2011 r. wynosiło 10,9% przy średniej dla UE 9,8%. Bezrobocie spadło o 1,3% (w porównaniu z 11,5% w listopadzie 2010 r.), podczas gdy średni wskaźnik dla UE wzrósł o 0,2% (z 9,6%).

Dane statystyczne wskazują, że koszty utrzymania gospodarstwa domowego w Bułgarii pozostają prawie niezmienne od roku i w III kwartale wyniosły 75,9 euro na osobę w gospodarstwie domowym. W wartościach nominalnych średnie wynagrodzenie w gospodarstwach domowych wzrosło w stosunku do III kwartału 2011 r. o 6,7% i wyniosło 255,9 euro. Wysokość dochodów z emerytur pozostaje w III kwartale 2011 r. niezmienna i wynosi średnio 145,6 euro na osobę w gospodarstwie domowym.

Strona 1 z 4