ABC serów: Skarby Holandii

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2011 (05)

Współczesna nazwa Holandii wywodzi się z języka germańskiego i oznacza „lesisty kraj”. Holandia to europejska część tzw. Królestwa Niderlandów. Holandia jest członkiem UE, ONZ oraz NATO. Holandia jest monarchią konstytucyjną. Jest jednym z mniejszych obszarowo państw na świecie, z najgęstszym zaludnieniem w przeliczeniu na m2. Ponad 50% jej terytorium leży w tzw. depresji, czyli poniżej poziomu morza. Przygodnym turystom Holandia kojarzy się z widokiem magicznych wiatraków, wielobarwnych drewnianych chodaków, niekończących się dywanów wielobarwnych tulipanów i straganów wypełnionych jedynymi w swoim rodzaju kwiatowymi cebulkami, dźwiękiem dzwonków mknących z wiatrem rowerzystów, wysokim poziomem tolerancji dla zachowań obywatelskich oraz bezcennymi dziełami mistrzów malarstwa holenderskiego, tj. Rembrandt czy Vincent van Gogh. Holandia to kraj wypasanych na rozległych, zielonych pastwiskach krów rasy holenderskiej – zaliczanych do tzw. zjawisk kulturowych, doskonałego mleka i przepysznych wyrobów mleczarskich.

Holandia to trzeci po USA i Francji eksporter żywności na świecie, mimo że w rolnictwie zatrudnionych jest zaledwie 3% społeczeństwa. Holandia zaliczana jest także do 5 największych producentów sera na świecie i zajmuje 3 pozycję wśród największych eksporterów tego produktu. Historia holenderskiego serowarstwa sięga XIII wieku, a sama Holandia stała się wiodącym producentem najlepszych i najbardziej znanych serów na świecie: Goudy i Edamu. Okazuje się, że nie tylko.

Tradycyjnie w zależności od okresu dojrzewania sery holenderskie dzieli się na tzw. ser młody (jong belegen), który dojrzewa minimalnie 10 tygodni. Taki ser jest miękki, ma jasny kolor i bardzo łagodny smak. Łatwo się topi i nadaje się doskonale na tosty i pizzę. Dojrzały ser (tzw. belegen) dojrzewa minimalnie pół roku. Następnie ser dojrzały przechodzi w tzw. stary dojrzały (oud belegen), który dojrzewa minimalnie od 8 do 9 miesięcy. I w końcu Stary ser, tzw. oude kaas, który dojrzewa minimalnie 14 miesięcy i staje się twardy, kruchy, ma bardzo ostry, wyrazisty smak, zbliżony do włoskiego parmezanu.



Strona 1 z 12