Serki wiejskie: Popyt jak marzenie

Marlena Piekut
Forum Mleczarskie Handel 3/2011

Dane za okres IV 2010-III 2011 pokazują niezwykłą siłę popytu na serki wiejskie. To jedna z najmocniejszych kategorii w grupie twarogów w ostatnim roku. Same serki wiejskie wygenerowały wzrost o 27%.

Cottage cheese to jeden z rodzajów amerykańskiego sera, otrzymywanego z krowiego mleka, choć niektórzy twierdzą, że jego początków należy szukać już u starożytnych Egipcjan i Greków. Zaliczany jest do serów twarogowych, niedojrzewających, ma ziarnistą konsystencję. Tradycyjny ma smak czysty i jałowy, ale bywa również mieszany z różnymi dodatkami warzywnymi lub owocowymi. Serek wiejski jest produktem świeżym i nie zawiera konserwantów. Jest chętnie spożywany w zastępstwie tradycyjnego białego sera, polecany w żywieniu zarówno małych dzieci, jak i osób odchudzających się, sportowców czy w diecie wysokobiałkowej.

Pierwszym polskim producentem sera typu cottage cheese była Piątnica (OSM), która jest liderem rynku. Według danych Piątnicy spółdzielnia ma 60% udział w krajowym rynku. Drugim graczem na rynku w kategorii cottage cheese jest Mlekovita (GK). Pozycję tę osiągnęłą po niespełna trzyletniej obecności w tej kategorii.

Obecnie cottage cheese wytwarzany jest przez wiele mleczarni, najczęściej przyjmuje nazwę „serek wiejski”, choć lokalnie mogą to być nazwy regionalne (np. twarożek raciborski). Niemcy tłumaczą jego nazwę jako körniger Frischkäse, co na język polski z kolei przekłada się jako twarożek ziarnisty.

Serek Wiejski składa się ze specjalnie, termicznie obrobionych ziaren twarożku w delikatnej, pasteryzowanej śmietance. Należy do grupy świeżych produktów, a brak konserwantów sprawia, że jest bardzo wrażliwy na warunki przechowywania. Optymalna temperatura, przy której serek wiejski zachowuje wszystkie swoje właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne tak cenione przez konsumentów, to 1-6°C.



Strona 1 z 5