Dobre Praktyki Higieniczne i Produkcyjne w zakładach mleczarskich cz. 2

Dr inż. A. Sylwia Tarczyńska
Forum Mleczarskie Biznes 2/2011

Pompy i zawory są podstawową częścią składową systemów transportu rurowego. Pompy stosowane do transportu produktów spożywczych nie mogą mieć przestrzeni martwych, krzywizn o małym promieniu i nagłych zmian światła kanału. Przepływ produktu powinien być niezakłócony, z maksymalnie ograniczoną możliwością powstawania zawirowań. Po wyłączeniu silnika produkt powinien samorzutnie wypływać z pompy, celem usunięcia materiału z jej wnętrza. Zaleca się stosowanie zaworów gniazdowych, motylkowych oraz typu mix-proof. Konstrukcja pomp i zaworów powinna zapewniać łatwe ich mycie w systemie CIP.

Instalacja rurowa powinna być przystosowana do mycia w systemie CIP. Należy unikać martwych i ślepych odcinków w instalacji. W przypadku konieczności zaślepienia rur, odcinki te muszą być możliwie najkrótsze, by uniknąć zalegania płynów.

Zbiorniki, w których znajduje się mleko muszą być wyposażone w czujniki i rejestratory temperatury. Zbiorniki muszą być tak wykonane, by nie powodować gromadzenia się resztek na dnie. Króćce wypływowe muszą być tak zamontowane w dnie, aby występowało samoopróżnianie się zbiornika. Pokrywy zbiorników muszą być tak zaprojektowane, aby skraplająca się na ich wewnętrznej powierzchni para wodna nie spływała do produktu w momencie otwierania. Włazy i wzierniki nie mogą tworzyć martwych przestrzeni, w których zalega produkt. Ich połączenie z płaszczem zbiornika musi zapewniać grawitacyjny spływ produktu w czasie opróżniania, nie może również tworzyć pęcherzy powietrza w czasie jego napełniania.

Wymienniki ciepła powinny być wyposażone w zawór zrzutowy, umożliwiający zawracanie produktu do ponownej obróbki w przypadku niedotrzymania właściwej temperatury. W wymiennikach wielosekcyjnych należy zabezpieczyć produkt przed zanieczyszczeniem krzyżowym. W tym celu trzeba zagwarantować utrzymanie nadciśnienia po stronie produktu, co zabezpiecza przed przeciekaniem czynników chłodzących do mleka. Wymienniki ciepła muszą być wyposażone w automatyczną regulację temperatury, termometr rejestrujący, automatyczne urządzenie zabezpieczające utrzymanie właściwego ciśnienia i rejestrator do tego systemu.

Postępowanie z surowcami, dodatkami, materiałami pomocniczymi i wyrobami gotowymi

Odpowiedni dobór surowców i prawidłowy przebieg procesu produkcyjnego to główne etapy kształtowania jakości gotowego wyrobu. Bardzo ważnym aspektem jest staranny dobór wszystkich surowców, dodatków i materiałów pomocniczych oraz stworzenie systemu odbioru dostaw gwarantującego skuteczny sposób ich sprawdzania. W tym celu należy stworzyć dokument, (tzw. specyfikację), w którym będą wyszczególnione wszystkie wymagania mikrobiologiczne, fizyczne, chemiczne i organoleptyczne odnośnie danego surowca, materiału. Dostawca towarów powinien dołączyć do partii dostarczanych materiałów atest, który jest potwierdzeniem spełnienia wyspecyfikowanych wymagań. Jednakże nie daje to stuprocentowej pewności, że zakupywane towary spełniają określone wymagania, dlatego też należy systematycznie sprawdzać jakość dostarczanych towarów, nawet wykonując ich okresowe badania, zgodnie z określonym planem badań.

Każdorazowe skontrolowanie dostawy obejmuje sprawdzenie:

  • terminowości dostarczonych materiałów
  • ilości i rodzaju dostarczonego towaru
  • warunków transportu - temperatura, wilgotność, stan sanitarny pojazdu, higiena osoby dostarczającej
  • stanu opakowań
  • śladów obecności szkodników.

Jeżeli istnieją wątpliwości, co do cech jakościowych dostawy, jeśli to wskazane, należy pobrać próbki do badań i wykonać odpowiednie badania.



Strona 1 z 2