Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: świat (wszystkich: 3346, strona 5 z 224)

Hiszpania: CAPSA Food podała wyniki roczne. Wzrost zysków i udziałów w rynku

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-06-03 11:43:54

Hiszpański potentat zamknął 2020 r. obrotem w wysokości 750,4 mln (+4%) euro i zyskiem netto na poziomie 25,1 mln euro. Firma może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami ekologicznymi. W 2020 r. CAPSA Food jako pierwsza hiszpańska firma mleczarska uzyskała certyfikat B CORP za generowanie pozytywnego wpływu na społeczeństwo i planetę poprzez swoją działalność. Na swojej drodze do neutralności klimatycznej w 2035 r. stała się pierwszą hiszpańską firmą, która certyfikowała z AENOR swoją „Strategię gospodarki o obiegu zamkniętym” i „Neutralność węglową” we wszystkich swoich fabrykach, otrzymując również certyfikat „Zero Waste”.

W roku naznaczonym pandemią COVID-19 firma mleczarska CAPSA Food poprawiła wyniki pomimo utraty około 30% wolumenu sprzedaży na rynku hotelarskim z powodu ograniczeń nałożonych przez rząd. Według Nielsen CAPSA Food uzyskała wzrost we wszystkich kategoriach produktowych.

czytaj więcej »

Australia prognozuje nieznaczny wzrost produkcji mleka do 9,2 mld kg w 2021 r.

Źródło: USDA   Dodano: 2021-06-02 11:03:40

To prognoza nieznacznie niższa od prognozy USDA mówiącej o 9,4 mld kg. Będzie to niewielki wzrost w porównaniu do wyniku za 2020 r. na poziomie 9,1 mld kg. Wzrost produkcji mleka wynika z dostępności paszy i zbóż w związku z dużymi zbiorami wiosną 2020 r. oraz wysokich cen mleka. Jednak wzrost produkcji mleka jest niższy niż wcześniej oczekiwano ze względu na przechodzenie niektórych farmerów na produkcję bydła mięsnego.

Pomimo zakłóceń na światowych rynkach mleczarskich spowodowanych przez COVID-19, ceny mleka pozostały solidne i tylko 7% poniżej rekordowej ceny ustalonej w sezonie 2019/20, ale wciąż trzy procent powyżej średniej z pięciu lat. USDA przytacza trzy kluczowe czynniki wpływające na poprawę produkcji w 2021 r.:

1) średnie lub ponadprzeciętne opady w głównych regionach mleczarskich na początku 2021 r.

2) zwiększone zapasy siana i kiszonki

3) spadające ceny siana i zboża w 2021 r.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

USA i UE z wyraźnym wzrostem eksportu. Niemcy i Polska zwiększają eksport produktów świeżych do Chin

Źródło: Fonterra   Dodano: 2021-05-31 10:59:58

W Nowej Zelandii podukcja mleka w ostatnich 12 miesiącach wzrosła o 2,5%, a w kwietniu o 11,6% w porównaniu do kwietnia 2020 r. Niewielki wzrost produkcji w skali 12 miesięcy notuje się w Australii: +1,8%. Eksperci spodziewają się, że najbliższy rok będzie trudny i utrzymanie takiej dynamiki będzie niełatwe. W UE produkcja mleka w okresie 12 miesięcy do marca 2021 r. wykazała wzrost o 0,2%, przy wzroście 0,5% w marcu 2021 w porównaniu do marca 2020 r. Największe wzrosty produkcji w marcu odnotowano w Irlandii (+13,5%), Polsce (+1,7%), Włoszech (+1,5%). Spadki wystąpiły we Francji: -1,4% oraz Niemczech: -1,1%. Z perspektywy roku obserwuje się stabilizację dzięki wzrostom w Irlandii, Polsce i Belgii.

W USA w kwietniu 2021 r. produkcja mleka wzrosła o 3,3% wobec kwietnia 2020 r. Całoroczna zmiana wyniosła zaś 1,8%. Powodem tego stanu rzeczy jest wzrost pogłowia krów i większe wydajności. Wysoka dynamika miesiąc do miesiąca jest wynikiem wpływu COVID-19 w ubiegłym roku na skup.

czytaj więcej »

Kanada: Mleczarski potentat kupuje firmy z sektora wegańskiego i białkowego

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2021-05-28 10:20:17

Saputo jest spółką prywatną o rocznych obrotach ok. 9 mld euro (po przeliczeniu z dolara kanadyjskiego). Firma ogłosiła dwa strategiczne przejęcia o wartości 187 mln CND (ok. 126 mln euro). Pierwsze przejęcie dotyczy firmy Bute Island Foods, producenta alternatyw serowych dla rynku detalicznego i gastronomicznego pod wegańską marką Sheese. Firma jest zlokalizowana na wyspie Isle of Bute i zatrudnia 180 osób.

– Naszym zobowiązaniem jest sprostać zmieniającym się wymaganiom naszych klientów i konsumentów. Ta inwestycja stanowi ważny kamień milowy, który pozwoli nam przyspieszyć nasz wzrost w tym obszarze na całym świecie, stawiając innowacje na czele naszych priorytetów” – powiedział Lino A. Saputo, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Saputo.

Wspierając społeczności, w których działa, Saputo zobowiązało się dodatkowo przeznaczyć ponad 5 milionów CDN w ciągu pięciu lat na wspieranie lokalnych inicjatyw społeczności Bute Island. Zaangażowanie społeczne jest ważne dla Saputo, który stara się inwestować 1% swoich zysków przed opodatkowaniem każdego roku w programy i organizacje społeczne promujące zdrowy styl życia.

czytaj więcej »

© frieslandcampina

Rosja: Ehrmann przejmuje spółkę należącą do FrieslandCampina

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-05-26 12:52:00

Transakcja oznacza de facto wycofanie się FrieslandCampina z aktywnej działalności w Rosji. Ta strategiczna transakcja wzmacnia pozycję firmy Ehrmann w Rosji i pozwala FrieslandCampina skupić się na rynkach konsumenckich w innych krajach. Co istotne, obie firmy zajmowały dotąd pozycję w różnych segmentach rosyjskiego rynku mleczarskiego.

Po sfinalizowaniu transakcji Ehrmann będzie 100% właścicielem firmy Campina LLC, która zatrudnia 650 pracowników, łącznie ze wszystkimi aktywami i zobowiązaniami. Ehrmann będzie zarządzać produkcją mleczarską w zakładzie w Stupino (region moskiewski) i rozwijać znane marki Fruttis oraz Nieżny.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Produkcja mleczarska wzrośnie w 2021 w UE o 0,3%. Najbardziej w Belgii i Włoszech. Holandia ustabilizuje wysoki skup

Źródło: USDA   Dodano: 2021-05-21 09:55:48

Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) prognozuje, że dostawy mleka w Unii Europejskiej w 2021 r. wzrosną o 0,3% w stosunku do 2020 r. z uwagi na stabilność popytu społeczeństw krajów UE oraz popyt globalny. Wzrośnie produkcja serów, masła i pełnego mleka w proszku. Amerykanie szacują, że w 2021 r. wzrośnie również konsumpcja krajowa serów i masła, a spożycie mleka płynnego w 2021 r. pozostanie mniej więcej zbliżone do tego poprzedniego roku.

Według Milk Market Observatory w marcu 2021 r. cena skupu mleka surowego w UE-27 (bez Wielkiej Brytanii) wynosiła 35,02 euro za 100 kilogramów, o 1,5% więcej niż cena z marca 2020 r. Ceny mleka w UE-27 nieznacznie wzrosły od stycznia 2021 r. Od 2 maja 2021 r. w UE-27 cena sera cheddar była o 3% wyższa niż cena z maja 2020 r., a PMP, masło i NFDM były odpowiednio o 20, 40 i 30% wyższe niż ceny z maja 2020 r.

czytaj więcej »

Meiji posiada cztery instytuty badawcze, których celem jest specjalistyczna farmacja w obszarze chorób zakaźnych i układu nerwowego © meiji

Meiji podał wyniki roczne. Holding mleczarski ma nadzieję na przychody również z produkcji szczepionek

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2021-05-20 09:00:38

Japoński gigant spożywczy, którego rdzeniem działalności jest produkcja i sprzedaż artykułów mleczarskich miał słabsze wyniki roczne. Dane finansowe tej firmy nie są do końca porównywalne z innymi, globalnymi firmami mleczarskimi, albowiem rok finansowy liczony jest tutaj od kwietnia do marca. Obroty całego holdingu (mleczarstwo, farmaceutyki, słodycze, inne) wyniosły 9,18 mld euro (po przeliczeniu z japońskiego jena). To o 4,9% słabszy wynik niż rok wcześniej. Dział Food wygenerował sprzedaż na poziomie 7,7 mld euro. Tu spadek był zbliżony do spadku obrotu ogółem.

Za zagrożenia rynkowe Zarząd firmy uznaje kurczącą się populację Kraju Kwitnącej Wiśni, wpływ zmian klimatycznych na łańcuch dostaw, transformację cyfrową oraz przekonanie społeczeństwa o deflacji, która powinna sprzyjać obniżaniu cen produktów. Za swoją szanse uważa się coraz większe zainteresowanie starzejącego się społeczeństwa japońskiego produktami prozdrowotnymi i prewencją chorób. Za szansę uznaje się także rosnący udział e-commerce w handlu wewnętrznym oraz świadomość prośrodowiskową w społeczeństwie.

czytaj więcej »

Korea Południowa: Namyang Dairy w ogniu krytyki za reklamowanie jogurtów rzekomo pomagających na COVID-19

Źródło: ctv, cna, jo he-rim   Dodano: 2021-05-19 11:05:25

Namyang Dairy to jedna z największych firm mleczarskich w kraju. W ostatnim miesiącu wyszło na jaw, że wyniki badań, które firma sfinansowała i agresywnie promowała, nie mają pokrycia w faktach. Napoje jogurtowe Bulgaris miały zmniejszać ryzyko infekcji koronawirusem. Spowodowało to wzrost kursu akcji mleczarni, po czym kurs spadł zaraz po tym jak Ministerstwo ds. Bezpieczeństwa Żywności i Leków pozwało firmę za fałszywą reklamę, twierdząc, że badania są wątpliwe i nigdy nie obejmowały żadnych testów na zwierzętach ani prób klinicznych.

czytaj więcej »

© barry callebaut

Danone wybrał Prezesa

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-05-19 09:49:30

Danone po rygorystycznym procesie selekcji prowadzonym przez Komitet Zarządzania ogłosił powołanie Antoine’a de Saint-Affrique na stanowisko Dyrektora Generalnego. Nowy Prezes zacznie zarządzać francuskim gigantem z dniem 15 września 2021 r. Decyzja Zarządu oznacza zastąpienie tymczasowego wspólnego kierownictwa Véronique Penchienati-Bosetta i Shane’a Granta. Antoine de Saint-Affrique ma zostać również członkiem Rady Danone na kolejnym dorocznym zgromadzeniu wspólników w kwietniu 2022 r. Antoine de Saint-Affrique przechodzi do Danone z firmy Barry Callebaut będącej globalnym producentem czekolady i przetwórcą kakao. Pełnił tam funkcję Dyrektora Generalnego od 2015 r. Ma 57 lat.

czytaj więcej »

© sole mizo

Węgry: Sole-Mizo rozwinęła trzy zakłady przy wsparciu państwa

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-05-14 13:07:03

Mleczarnia Sole-Mizo zakończyła prace w swoich zakładach w Szeged, Csorna i Bácsbokod przy wsparciu państwa w wysokości 6 mln euro – poinformował Mihály Varga, Minister Finansów Węgier. Inwestycja pomoże utrzymać 1225 miejsc pracy, a wartość inwestycji przekroczyła 14 mln euro. Sole-Mizo zwiększyło swoje moce produkcyjne sera w Bácsbokod, zbudowało nową proszkownię w Csornej, a w Szeged, oprócz zwiększenia mocy, unowocześniło technologię produkcji.

Sole-Mizo jest największą mleczarnią na Węgrzech, przetwarza 400 mln litrów mleka rocznie.

czytaj więcej »

Indie: Podpuszczka zwierzęca przyczyną eliminacji włoskich tradycyjnych serów

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-05-11 13:44:36

Modyfikacja świadectwa weterynaryjnego niezbędnego do wwozu włoskich serów na terytorium Indii spowodowała zatrzymanie eksportu włoskich specjałów serowych w tym Parmiggiano Reggiano i Grana Padano. Przyczyną sporu jest podpuszczka zwierzęca używana do produkcji serów, składnik, który nie spełnia hinduskich nakazów religijnych – informują włoskie związki mleczarskie.

czytaj więcej »

© nestlé

Nestlé tworzy lepszy jakościowo produkt dla wegan alternatywny dla mleka

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-05-10 13:17:36

Badania jakie przeprowadziło Nestlé ujawniły, że sam dodatek produktów roślinnych do diety nie jest tym, co wystarcza konsumentom w Wielkiej Brytanii. Potrzeby i oczekiwania konsumentów są zróżnicowane i obejmują: dobry profil odżywczy, bardzo dobry smak, wszechstronność zastosowania. Efektem 6-miesięcznych prac zespołu Nestlé nad wprowadzeniem nowego produktu jest Wunda, napój grochowy, który ma wysoką wartość odżywczą, oferuje neutralny profil smakowy, nadaje się do bezpośredniego spożycia, zalewania płatków, gotowania, stosowania w gorących napojach. Produkt wyróżnia się także odpowiednią ilością i konsystencją białka. Segmentem docelowym mają być milenialsi. Puktem wyjścia do prac wdrożeniowych była świadomość, że mleko to bardzo pożywny składnik diety i alternatywny produkt roślinny musi mieć odpowiednią wartość odżywczą.

czytaj więcej »

Grupa Hochland: 16 tys. ton serów więcej i 140 mln euro na inwestycje w 2020 r.

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-05-10 09:49:35

Grupa Hochland zatrudnia 5518 pracowników we wszystkich swoich strukturach. W Niemczech jest to 2 096 pracowników, poza granicami 3422 osoby. Jak podaje centrala, w 2020 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 1,63 mld euro (wzrost o 2% wobec 2019 r.). Sprzedano 394 tys. ton serów.

Pandemia nie przeszkodziła firmie Hochland w rozwoju: w pandemicznym roku wydano 140 mln euro na inwestycje. W Schongau i Heimenkirch trwają obecnie duże projekty budowlane, gdzie m.in. powstają nowe magazyny.

Grupa Hochland dobrze przeszła przez trudny pandemiczny rok. Mimo to szczególnie ucierpiały filie w USA i Hiszpanii. Rosnący popyt w handlu żywnością pozwolił zrekompensować spadek sprzedaży w gastronomii. Najbardziej skorzystały na tym produkty markowe. Dotyczyło to sera Allgäu, którego sprzedaż wzrosła o 12%. Największy wzrost wolumenu w wartościach bezwzględnych odnotowano w Niemczech i Rosji. Dwucyfrowy wzrost osiągnęły marki Hochland, Patros i Gervais w Niemczech oraz Fetaxa w Rosji. W kategorii serów największy wzrost odnotowano w przypadku serów białych.

czytaj więcej »

Zakład LSDH © lsdh, gea

Francja: Duża mleczarnia buduje zakład przetwarzania produktów roślinnych. Jaka jest dynamika francuskiego rynku roślinnego?

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-05-07 20:38:54

Laiterie de Saint-Denis-de-l'Hôtel (LSDH) to jeden z wiodących francuskich producentów żywności, wywodzący swoje korzenie z mleczarstwa. To firma rodzinna, która oprócz nabiału produkuje i pakuje różnorodne produkty spożywcze. Jest też głównym dostawcą marek własnych do sieci supermarketów. Nowa fabryka będąca częścią programu inwestycyjnego o wartości 300 mln € powstaje w siedzibie firmy w Saint-Denis-de-l’Hôtel. LSDH planuje rozszerzyć tu produkcję napojów roślinnych z owsa, ryżu i soi. Dostawcą urządzeń procesowych jest Grupa GEA. Zakład zostanie uruchomiony w połowie 2022 r.

Projekt jest powiązany z europejskim centrum badań nad białkami i jest dofinansowany w ramach krajowego programu bodźców gospodarczych.

czytaj więcej »

© lactalisitalia

Grupa Lactalis i Nestlé powierzają swojemu joint-venture zarządzanie produktami świeżymi

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-05-04 10:59:57

LNPF (Lactalis Nestlé Prodotti Freschi Italia) to joint venture powstałe z inicjatywy firmy Nestlé i francuskiego giganta mleczarskiego Grupy Lactalis. Spółka stworzona w 2006 r. jeszcze w 2019 r. miała obrót zaledwie 94,4 mln euro. Działała w segmencie świeżych jogurtów i deserów. LNPF Italia sprzedawała dotąd produkty pod markami Frùttolo, Mio, Nesquik, Galak, Perugina, Nescafé, LC1, Sveltesse, siggi's, Kit Kat i Lion. Teraz do spółki przeniesiono nowe kompetencje, co czyni je ważnym graczem we Włoszech.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij