Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: świat - przetwórcy (strona 4 z 33)

Zakład LSDH © lsdh, gea

Francja: Duża mleczarnia buduje zakład przetwarzania produktów roślinnych. Jaka jest dynamika francuskiego rynku roślinnego?

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-05-07 20:38:54

Laiterie de Saint-Denis-de-l'Hôtel (LSDH) to jeden z wiodących francuskich producentów żywności, wywodzący swoje korzenie z mleczarstwa. To firma rodzinna, która oprócz nabiału produkuje i pakuje różnorodne produkty spożywcze. Jest też głównym dostawcą marek własnych do sieci supermarketów. Nowa fabryka będąca częścią programu inwestycyjnego o wartości 300 mln € powstaje w siedzibie firmy w Saint-Denis-de-l’Hôtel. LSDH planuje rozszerzyć tu produkcję napojów roślinnych z owsa, ryżu i soi. Dostawcą urządzeń procesowych jest Grupa GEA. Zakład zostanie uruchomiony w połowie 2022 r.

Projekt jest powiązany z europejskim centrum badań nad białkami i jest dofinansowany w ramach krajowego programu bodźców gospodarczych.

czytaj więcej »

© lactalisitalia

Grupa Lactalis i Nestlé powierzają swojemu joint-venture zarządzanie produktami świeżymi

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-05-04 10:59:57

LNPF (Lactalis Nestlé Prodotti Freschi Italia) to joint venture powstałe z inicjatywy firmy Nestlé i francuskiego giganta mleczarskiego Grupy Lactalis. Spółka stworzona w 2006 r. jeszcze w 2019 r. miała obrót zaledwie 94,4 mln euro. Działała w segmencie świeżych jogurtów i deserów. LNPF Italia sprzedawała dotąd produkty pod markami Frùttolo, Mio, Nesquik, Galak, Perugina, Nescafé, LC1, Sveltesse, siggi's, Kit Kat i Lion. Teraz do spółki przeniesiono nowe kompetencje, co czyni je ważnym graczem we Włoszech.

czytaj więcej »

© dodoni

Grecja: Koncentracja prywatnych zakładów mleczarskich

Źródło: ekathimerini.com   Dodano: 2021-04-30 10:55:41

CVC Capital Partners ogłosiła nabycie większościowego pakietu udziałów w greckiej mleczarni Dodoni. Producent ten zlokalizowany w Epirze wytwarza oryginalne sery Feta ze statusem Chronionej Nazwy Pochodzenia oraz sery bez statusu ChNP: Manouri, Anthotyro i Halloumi. Dodoni jest także znanym producentem mleka i napojów fermentowanych. Firma skupuje mleko od 5500 dostawców i zatrudnia 170 pracowników.

czytaj więcej »

Hiszpania: Wzrost produkcji mleczarskiej w 2020 r. mimo pandemii

Źródło: USDA   Dodano: 2021-04-29 09:45:47

Hiszpański przemysł mleczarski zwiększał w ubiegłym roku produkcję mleka i wydajność pomimo COVID-19. Spadek sprzedaży nabiału w turystyce towarzyszył gwałtownemu wzrostowi sprzedaży w gospodarstwach domowych. Według USDA zjawisko to może wystąpić także w 2021 r. Hiszpański sektor serów stanął jednak w obliczu trudności ze sprzedażą serów dla koneserów zarówno w kraju i na rynkach eksportowych. Przedstawiciele przemysłu spodziewają się odbicia w eksporcie hiszpańskich specjalności serowych w związku z ogłoszonym w marcu 2021 r. zawieszeniem taryf celnych związanych z konfliktem w obszarze wspierania firm lotniczych.

Hiszpańska krajowa produkcja mleka krowiego wzrosła o 2,7% do 7,4 mln ton w 2020 r. W porównaniu do 2019 r. pogłowie krów mlecznych w Hiszpanii spadło o 4% do 810 tys. zwierząt. Liczba hodowców bydła mlecznego kontynuowała trend spadkowy, obniżając się o 5% do 12 479 osób.

Co warto podkreślić, Hiszpania jest jednym z wiodących w UE producentów mleka owczego i koziego, przeznaczonego głównie do produkcji serów. Jednak w 2020 r., w związku z pandemią COVID-19 i cofającym się popytem, produkcja mleka owczego i koziego nieznacznie spadła.

czytaj więcej »

Irlandia: Ornua z dobrymi wynikami i prognozami dla branży mimo epidemii SARS-CoV-2

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-27 16:06:04

Firma osiągnęła w 2020 r. obroty na poziomie 2,43 mld € wobec 2,32 mld € w 2019 r. Wskaźnik EBITDA wzrósł o 49,6% do 107,4 mln €, co doprowadziło do wzrostu zysku operacyjnego o 69,2% do 83,1 mln €. Zysk wzrósł 0 6,6% do 603 mln €. Ten wynik osiągnięto w kontekście złożonego środowiska zdominowanego przez epidemię SARS CoV-2, Brexitu i taryfy celne USA. Ornua eksportuje produkty do ponad 110 krajów i jest właścicielem kultowej marki Kerrygold. Sprzedaż jej produktów wzrosła o 13% wolumenowo w 2020 roku, co oznacza ponad 10 mln opakowań masła i sera tygodniowo.

– Ornua osiągnęła wyjątkowe wyniki w tym wyjątkowym roku i cieszymy się, że możemy poinformować o rekordowym zysku z zyskiem operacyjnym na poziomie + 69% – skomentował John Jordan, Dyrektor Generalny Ornua. – Silne fundamenty naszej działalności – wspaniali ludzie i wspaniałe produkty – wysunęły się na pierwszy plan, co pozwoliło nam zmaksymalizować szansę, jaką daje zmiana w zachowaniu konsumentów.

czytaj więcej »

© gea india

Creamy Foods uruchomi kompletną linię UHT na wzrostowym rynku mleka w Indiach

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-04-22 12:33:04

Jeden z wiodących producentów nabiału w Indiach, Creamy Foods zlokalizowany w Uttar Pradesh, właściciel marki Madhusudan, zainwestował w nowy zakład. Nowa fabryka będzie jedną z największych tego typu w Indiach. Umowa podpisana w lutym 2020 r., jest w końcowej fazie realizacji.

Creamy Foods produkuje szeroką gamę produktów mlecznych w swoim zakładzie przetwórczym w Khurja, Uttar Pradesh, w tym mleko, ghee, paneer, śmietanę, maślankę i mleko w proszku. Kluczem do zawarcia nowego kontraktu była dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie GEA w pracy z podobnymi zakładami posiadającymi linie UHT w regionie Azji i Pacyfiku.

czytaj więcej »

Bułgaria: Grupa Meggle zamknie zakład w Szumen

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-20 14:51:19

To działanie jest podyktowane chęcią optymalizacji operacji firmy, co oznacza sprzedaż lub zamknięcie struktur o niskiej lub ujemnej rentowności. O ile jednak w listopadzie 2020 r. Meggle wychodząc z Chorwacji sprzedało zakład w Osijeku Grupie Fortenova, to w bułgarskim przypadku decyzja centrali wiąże się z zamknięciem zakładu i utratą pracy przez 95 pracowników. Firma będzie nadal sprzedawać nabiał na bułgarskim rynku.

Zakład jest w Grupie Meggle od 2009 r. Firma notowała obroty na poziomie 15 mln euro.

czytaj więcej »

Włochy: Granarolo przejmuje Mulino Formaggi

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-04-16 10:47:16

Włoski potentat mleczarski zdecydował się na przejęcie udziałów od spółki Mulino Alimentare zwiększając swój udział z 40% do 100% kapitału. Firma Mulino Formaggi powstała w Parmie w 2018 r. jako efekt współpracy wspomnianej powyżej firmy Mulino Alimentare i Gennari Italia (kontrolowanej przez Granarolo). Firma miała specjalizować się w pakowaniu i sprzedaży włoskich serów twardych na świecie. Obecnie zakład w Parmie stanowi strategiczne narzędzie rozwoju działu handlowego serów twardych Granarolo, w szczególności Parmigiano Reggiano DOP oraz innych serów z linii Granarolo Quattrocento.

czytaj więcej »

Kanada: Agropur zamyka zakład produkcji mleka płynnego

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-15 14:00:35

Spółdzielnia Agropur ogłosiła zamiar zamknięcia swojego zakładu produkującego mleko płynne w Winnipeg w stanie Manitoba. Działalność zakładu zostanie przeniesiona do innych zakładów  w zachodniej Kanadzie. Zamknięcie planowane jest na 24 września 2021 r. Operacja dotknie 48 pracowników. 

Agropur zamyka fabrykę, aby zoptymalizować produkcję płynnego mleka. Biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe, Agropur podjął strategiczną decyzję o skoncentrowaniu produkcji płynnego mleka w zakładach zlokalizowanych w Burnaby i Victorii w Kolumbii Brytyjskiej oraz w Edmonton w Albercie.

czytaj więcej »

Chiny: Mengniu Dairy gorzej zniosło epidemię COVID-19

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-09 16:40:03

Wyniki finansowe za 2020 r. pokazują niezbicie, że dalekowschodni tygrys, który przyzwyczaił nas do szybkich wzrostów, osłabł. Przychody największej chińskiej firmy mleczarskiej spadły z 79 mld RMB do 76 mld RMB tj. o 3,8%. W przeliczeniu na walutę europejską jest to spadek z 9,84 mld euro na 9,47 mld euro. Zysk netto spadł o 18% do 3,5 mld RMB tj. do 438 mln euro. Firma tłumaczy, że spadki mają związek z rozmaitymi czynnikami, w tym zakupami i sprzedażą podległych spółek zależnych: Shijiazhuang Junlebao Dairy i Bellamy’s Australia Limited. Przyznaje jednak, że poniosła dodatkowe koszty związane z zapobieganiem epidemii, zabezpieczeniem zakładów i pracowników. Grupa poniosła też dodatkowe koszty marketingu i sprzedaży w celu zmniejszenia zapasów i wznowienia normalnej sprzedaży.

czytaj więcej »

Francja: Sodiaal odzyskuje kontrolę nad Yoplait w Europie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-03-26 15:52:41

Spółdzielnia Sodiaal poinformowała, że podjęła wyłączne negocjacje z Grupą General Mills w celu odzyskania kontroli nad Yoplait, marką stworzoną w 1965 r. przez rolników z Sodiaal. Starania Sodiaal podlegają obowiązkom informacyjnym wobec władz poszczególnych krajów oraz pracowników poszczególnych oddziałów. Wszystko jednak wskazuje na to, że flagowa marka Francuzów powróci do narodowego dziedzictwa francuskiej spółdzielni. Umowa obejmuje przejęcie przez Sodiaal wszystkich aktywności od produkcji po sprzedaż, a także zarządzanie franczyzami na arenie Europy. Ze swojej strony General Mills przejmie całą infrastrukturę w Kanadzie i pozostanie franczyzobiorcą obszaru północnoamerykańskiego.

czytaj więcej »

Bel i Lactalis uzgodniły sprzedaż marki Leerdammer. Lactalis mocno wchodzi na holenderski rynek serów

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-03-23 09:23:20

Grupa Lactalis przejmuje słynną europejską markę serów Leerdammer oraz wytwarzające sery tej marki zakłady produkcyjne. Leerdammer wpisuje się w strategiczne priorytety Lactalis oparte na rozwoju produktów najwyższej klasy i lokalności. Bel z kolei przyspiesza wdrażanie swojego planu polegającego na rozwoju trzech uzupełniających się segmentów rynku – mleczarskiego, owocowego i roślinnego.

Zakres transakcji jest szerszy niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Umowa dotyczy bowiem zakupu firm: Royal Bel Leerdammer NL, Bel Italia, Bel Deutschland, marki Leerdammer i wszystkich praw pokrewnych oraz Bel Szostka Ukraina. Sicopa, spółka zależna Bel w całości należąca do Bel, przekaże wspomniane aktywa do Lactalis w zamian za 1 591 472 akcji Bel (23,16% udziału w kapitale) posiadanych przez Lactalis. Po transakcji Lactalis będzie posiadał 0,9% udziałów w Bel. Na dzień 31 grudnia 2020 r. przychody Leerdammer i Bel Szostka Ukraina wyniosły około 500 mln euro, z czego 350 mln generował Leerdammer.

czytaj więcej »

Granarolo: Dobry wynik roczny choć w cieniu pandemii

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-03-17 11:45:35

Włoski potentat mleczarski uzyskał w 2020 r. obrót w wysokości 1,28 mld euro (-3% w stosunku do 2019). Wskaźnik EBITDA wzrosł o 8% do 78,5 mln euro. Wynik netto wzrósł do 15,8 mln euro (+19% w stosunku do 2019). Rada Dyrektorów mleczarni Granarolo pod przewodnictwem Gianpiero Calzolariego zatwierdziła projekt sprawozdania finansowego, który zostanie przedstawiony na Zgromadzeniu Wspólników zaplanowanym na 14 kwietnia br. Firma utrzymała założone w budżecie cele rentowności. Spadek obrotów firma tłumaczy znaczącym spadkiem sprzedaży do gastronomii, którego nie udało się całkiem skompensować w kanale detalicznym. Jak podaje Granarolo, spadki sprzedaży do kanału HoReCa wyniosły w zależności od miesiąca od 25% do 80%, średnio 40,7%.

czytaj więcej »

Francja: Rada Stanu unieważnia dekret dotyczący obowiązku podawania kraju pochodzenia mleka na etykiecie

Źródło: ouest-france.fr   Dodano: 2021-03-15 10:37:57

Decyzja została wydana po proteście Grupy Lactalis. Państwo francuskie zapłaci także 6 tys. euro odszkodowania.

Historia ta sięga dekretu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 2016 r., który wprowadził obowiązkowe oznaczanie pochodzenia mleka oraz mleka i mięsa stanowiącego składnik paczkowanych środków spożywczych. Dekret był następnie wydłużany, ostatnio do końca 2021 r.

Sprawa była rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), do którego pytanie wystosowała Rada Stanu.

czytaj więcej »

Danone: Firma rozdziela funkcję Prezesa i CEO. Faber pozostanie Prezesem

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-03-08 10:00:55

W styczniu 2021 r. pisaliśmy tutaj o głosach udziałowców z funduszu Bluebell Capital Partners żądających rezygnacji z łączenia funkcji kierowniczych w Danone przez Emmanuela Fabera.

1 marca br Rada Dyrektorów Danone dokonała przeglądu zarządzania firmą i na wniosek Emmanuela Fabera zdecydowała o rozdzieleniu funkcji Prezesa i CEO. Separacja będzie skuteczna z chwilą powołania nowego Dyrektora Generalnego (CEO). Proces rekrutacji na to stanowisko został rozpoczęty. Emmanuel Faber skoncentruje się na roli Prezesa. Do czasu znalezienia nowego menadżera będzie nadal pełnił obie funkcje.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij