Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: świat - przetwórcy (strona 1 z 29)

© gea india

Creamy Foods uruchomi kompletną linię UHT na wzrostowym rynku mleka w Indiach

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-04-22 12:33:04

Jeden z wiodących producentów nabiału w Indiach, Creamy Foods zlokalizowany w Uttar Pradesh, właściciel marki Madhusudan, zainwestował w nowy zakład. Nowa fabryka będzie jedną z największych tego typu w Indiach. Umowa podpisana w lutym 2020 r., jest w końcowej fazie realizacji.

Creamy Foods produkuje szeroką gamę produktów mlecznych w swoim zakładzie przetwórczym w Khurja, Uttar Pradesh, w tym mleko, ghee, paneer, śmietanę, maślankę i mleko w proszku. Kluczem do zawarcia nowego kontraktu była dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie GEA w pracy z podobnymi zakładami posiadającymi linie UHT w regionie Azji i Pacyfiku.

czytaj więcej »

Bułgaria: Grupa Meggle zamknie zakład w Szumen

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-20 14:51:19

To działanie jest podyktowane chęcią optymalizacji operacji firmy, co oznacza sprzedaż lub zamknięcie struktur o niskiej lub ujemnej rentowności. O ile jednak w listopadzie 2020 r. Meggle wychodząc z Chorwacji sprzedało zakład w Osijeku Grupie Fortenova, to w bułgarskim przypadku decyzja centrali wiąże się z zamknięciem zakładu i utratą pracy przez 95 pracowników. Firma będzie nadal sprzedawać nabiał na bułgarskim rynku.

Zakład jest w Grupie Meggle od 2009 r. Firma notowała obroty na poziomie 15 mln euro.

czytaj więcej »

Włochy: Granarolo przejmuje Mulino Formaggi

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-04-16 10:47:16

Włoski potentat mleczarski zdecydował się na przejęcie udziałów od spółki Mulino Alimentare zwiększając swój udział z 40% do 100% kapitału. Firma Mulino Formaggi powstała w Parmie w 2018 r. jako efekt współpracy wspomnianej powyżej firmy Mulino Alimentare i Gennari Italia (kontrolowanej przez Granarolo). Firma miała specjalizować się w pakowaniu i sprzedaży włoskich serów twardych na świecie. Obecnie zakład w Parmie stanowi strategiczne narzędzie rozwoju działu handlowego serów twardych Granarolo, w szczególności Parmigiano Reggiano DOP oraz innych serów z linii Granarolo Quattrocento.

czytaj więcej »

Kanada: Agropur zamyka zakład produkcji mleka płynnego

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-15 14:00:35

Spółdzielnia Agropur ogłosiła zamiar zamknięcia swojego zakładu produkującego mleko płynne w Winnipeg w stanie Manitoba. Działalność zakładu zostanie przeniesiona do innych zakładów  w zachodniej Kanadzie. Zamknięcie planowane jest na 24 września 2021 r. Operacja dotknie 48 pracowników. 

Agropur zamyka fabrykę, aby zoptymalizować produkcję płynnego mleka. Biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe, Agropur podjął strategiczną decyzję o skoncentrowaniu produkcji płynnego mleka w zakładach zlokalizowanych w Burnaby i Victorii w Kolumbii Brytyjskiej oraz w Edmonton w Albercie.

czytaj więcej »

Chiny: Mengniu Dairy gorzej zniosło epidemię COVID-19

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-09 16:40:03

Wyniki finansowe za 2020 r. pokazują niezbicie, że dalekowschodni tygrys, który przyzwyczaił nas do szybkich wzrostów, osłabł. Przychody największej chińskiej firmy mleczarskiej spadły z 79 mld RMB do 76 mld RMB tj. o 3,8%. W przeliczeniu na walutę europejską jest to spadek z 9,84 mld euro na 9,47 mld euro. Zysk netto spadł o 18% do 3,5 mld RMB tj. do 438 mln euro. Firma tłumaczy, że spadki mają związek z rozmaitymi czynnikami, w tym zakupami i sprzedażą podległych spółek zależnych: Shijiazhuang Junlebao Dairy i Bellamy’s Australia Limited. Przyznaje jednak, że poniosła dodatkowe koszty związane z zapobieganiem epidemii, zabezpieczeniem zakładów i pracowników. Grupa poniosła też dodatkowe koszty marketingu i sprzedaży w celu zmniejszenia zapasów i wznowienia normalnej sprzedaży.

czytaj więcej »

Francja: Sodiaal odzyskuje kontrolę nad Yoplait w Europie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-03-26 15:52:41

Spółdzielnia Sodiaal poinformowała, że podjęła wyłączne negocjacje z Grupą General Mills w celu odzyskania kontroli nad Yoplait, marką stworzoną w 1965 r. przez rolników z Sodiaal. Starania Sodiaal podlegają obowiązkom informacyjnym wobec władz poszczególnych krajów oraz pracowników poszczególnych oddziałów. Wszystko jednak wskazuje na to, że flagowa marka Francuzów powróci do narodowego dziedzictwa francuskiej spółdzielni. Umowa obejmuje przejęcie przez Sodiaal wszystkich aktywności od produkcji po sprzedaż, a także zarządzanie franczyzami na arenie Europy. Ze swojej strony General Mills przejmie całą infrastrukturę w Kanadzie i pozostanie franczyzobiorcą obszaru północnoamerykańskiego.

czytaj więcej »

Bel i Lactalis uzgodniły sprzedaż marki Leerdammer. Lactalis mocno wchodzi na holenderski rynek serów

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-03-23 09:23:20

Grupa Lactalis przejmuje słynną europejską markę serów Leerdammer oraz wytwarzające sery tej marki zakłady produkcyjne. Leerdammer wpisuje się w strategiczne priorytety Lactalis oparte na rozwoju produktów najwyższej klasy i lokalności. Bel z kolei przyspiesza wdrażanie swojego planu polegającego na rozwoju trzech uzupełniających się segmentów rynku – mleczarskiego, owocowego i roślinnego.

Zakres transakcji jest szerszy niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Umowa dotyczy bowiem zakupu firm: Royal Bel Leerdammer NL, Bel Italia, Bel Deutschland, marki Leerdammer i wszystkich praw pokrewnych oraz Bel Szostka Ukraina. Sicopa, spółka zależna Bel w całości należąca do Bel, przekaże wspomniane aktywa do Lactalis w zamian za 1 591 472 akcji Bel (23,16% udziału w kapitale) posiadanych przez Lactalis. Po transakcji Lactalis będzie posiadał 0,9% udziałów w Bel. Na dzień 31 grudnia 2020 r. przychody Leerdammer i Bel Szostka Ukraina wyniosły około 500 mln euro, z czego 350 mln generował Leerdammer.

czytaj więcej »

Granarolo: Dobry wynik roczny choć w cieniu pandemii

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-03-17 11:45:35

Włoski potentat mleczarski uzyskał w 2020 r. obrót w wysokości 1,28 mld euro (-3% w stosunku do 2019). Wskaźnik EBITDA wzrosł o 8% do 78,5 mln euro. Wynik netto wzrósł do 15,8 mln euro (+19% w stosunku do 2019). Rada Dyrektorów mleczarni Granarolo pod przewodnictwem Gianpiero Calzolariego zatwierdziła projekt sprawozdania finansowego, który zostanie przedstawiony na Zgromadzeniu Wspólników zaplanowanym na 14 kwietnia br. Firma utrzymała założone w budżecie cele rentowności. Spadek obrotów firma tłumaczy znaczącym spadkiem sprzedaży do gastronomii, którego nie udało się całkiem skompensować w kanale detalicznym. Jak podaje Granarolo, spadki sprzedaży do kanału HoReCa wyniosły w zależności od miesiąca od 25% do 80%, średnio 40,7%.

czytaj więcej »

Francja: Rada Stanu unieważnia dekret dotyczący obowiązku podawania kraju pochodzenia mleka na etykiecie

Źródło: ouest-france.fr   Dodano: 2021-03-15 10:37:57

Decyzja została wydana po proteście Grupy Lactalis. Państwo francuskie zapłaci także 6 tys. euro odszkodowania.

Historia ta sięga dekretu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 2016 r., który wprowadził obowiązkowe oznaczanie pochodzenia mleka oraz mleka i mięsa stanowiącego składnik paczkowanych środków spożywczych. Dekret był następnie wydłużany, ostatnio do końca 2021 r.

Sprawa była rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), do którego pytanie wystosowała Rada Stanu.

czytaj więcej »

Danone: Firma rozdziela funkcję Prezesa i CEO. Faber pozostanie Prezesem

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-03-08 10:00:55

W styczniu 2021 r. pisaliśmy tutaj o głosach udziałowców z funduszu Bluebell Capital Partners żądających rezygnacji z łączenia funkcji kierowniczych w Danone przez Emmanuela Fabera.

1 marca br Rada Dyrektorów Danone dokonała przeglądu zarządzania firmą i na wniosek Emmanuela Fabera zdecydowała o rozdzieleniu funkcji Prezesa i CEO. Separacja będzie skuteczna z chwilą powołania nowego Dyrektora Generalnego (CEO). Proces rekrutacji na to stanowisko został rozpoczęty. Emmanuel Faber skoncentruje się na roli Prezesa. Do czasu znalezienia nowego menadżera będzie nadal pełnił obie funkcje.

czytaj więcej »

© first milk

Wielka Brytania: Mleczarnia First Milk inwestuje w produkcję sera i serwatki

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-03-03 19:17:03

Obecne inwestycje Brytyjczyków opiewają na kwotę 12,5 mln funtów i obejmują zakłady: Lake District w Aspatria w Cumbrii oraz zakład w Haverfordwest. W ramach inwestycji w pierwszej z wymienionych mleczarni są zainstalowane nowe wysokowydajne bloki do produkcji serów, a także nowe instalacje do przetwórstwa mleka, śmietanki i serwatki. Jest to czwarty etap kilkuletniej inwestycji w Lake District o łącznej wartości ok. 14 mln funtów. W jej ramach dokonano znacznych modernizacji, w tym postawiono magazyn szybkiego chłodzenia i zastosowano szereg ulepszeń w zakresie przetwarzania mleka.

Inwestycja w mleczarni Haverfordwest obejmuje natomiast dostawę nowej instalacji wody lodowej, a także istotną modernizację procesu produkcji serwatki. Jest to również kontynuacja dłuższej inwestycji o łącznej wartości 8 mln funtów, która obejmowała nową wieżę, separatory, dodatkowe silosy na mleko, a także dostawy ciepła.

czytaj więcej »

Rząd czeski na kursie kolizyjnym z UE. Chodzi o kwoty sprzedaży nabiału i innych produktów z zagranicy

Źródło: PLMA   Dodano: 2021-02-26 10:04:34

Czeski ustawodawca zatwierdził regulacje prawne będące podstawą do żądania od handlu sprzedaży głównie żywności wytworzonej w Czechach. Byłoby to korzystne dla rodzimego przemysku spożywczego, ale stawiałoby pod znakiem zapytania podstawowe wolności unijne w zakresie handlu i przepływu towarów. Według nowych przepisów, od 2022 r. czeskie placówki handlowe o powierzchni większej niż 400 m2 muszą oferować co najmniej 55% produktów, które wytworzono w kraju. Dotyczy to owoców, warzyw, nabiału i mięsa. Odsetek miałby stopniowo wzrastać do 73% w 2028 r.

Ambasadorowie ośmiu krajów UE, w tym Niemiec i Francji, ostrzegli przed przyjęciem ustawy w liście przesłanym do ustawodawców.

czytaj więcej »

Arla Foods zwiększa sprzedaż produktów markowych. Obroty z gastronomii tylko 12% w dół

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-12 12:32:46

2020 rok był dla wszystkich przedsiębiorstw dużym wyzwaniem. Wymagał od wszystkich mleczarni dostosowania się do nowej sytuacji, aby sprostać skokowi konsumpcji domowej przy spadku w sektorze gastronomicznym. Dlatego w ogólnym rozrachunku przychody Arla Foods wzrosły tylko z 10,5 mld euro do 10,6 mld euro. 

Ponieważ konsumenci byli zmuszeni pozostać w domu przez większą część roku, liczba posiłków przygotowywanych w domu znacznie wzrosła, a wielu konsumentów zaczęło samodzielnie gotować i piec. Sprzedaż produktów pod markami Lurpak, Arla i Puck wzrosła odpowiednio o 14,6%, 3,0% i 11,7%.

Sprzedaż produktów gastronomicznych spadła początkowo o 45% wiosną 2020 r., A następnie szybko odzyskała tempo w okresie letnim. W ogólnym rozrachunku sprzedaż do gastronomii w Europie spadła o 12% w porównaniu z 2019 r.

czytaj więcej »

© elopak

Elopak przekracza milion kartonów z tektury naturalnej brązowej. Wprowadziły ją: Arla Foods, Tine i Skånemejerier

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-08 11:30:54

W lutym 2021 r. firma osiąga kamień milowy w swoich wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju, a niższy ślad CO2 tych kartonów oznacza, że udało się uniknąć ok. 3000 ton emisji gazów cieplarnianych. Zmniejszenie emisji CO2 wynikające z zastosowania Natural Brown Board odpowiada około 1400 lotom w obie strony dla jednej osoby Londyn – Nowy Jork.

Elopak odnotował znaczny wzrost sprzedaży kartonów z tektury naturalnej brązowej w 2019 r., kiedy producenci artykułów spożywczych odpowiedzieli na zwiększone zainteresowanie konsumentów ekologią i przeszli na zrównoważone rozwiązania opakowaniowe. Obecnie około 20% kartonów do mleka Pure-Pak sprzedawanych przez firmę Elopak w Europie Zachodniej jest produkowanych z tektury naturalnej brązowej.

czytaj więcej »

Savencia Fromage & Dairy urosła mimo pandemii

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-05 16:37:34

Jak podaje francuska mleczarnia (w Polsce właściciel firm: Mleczarnia Turek i Sery ICC Pasłęk), w 2020 r. udało się poprawić globalną wartość sprzedaży jej produktów o 3,1% i osiągnąć obrót 5,16 mld euro. Najlepszą dynamikę uzyskały sery: z 2,91 mld euro do 3,19 mld euro, podczas gdy pozostałe produkty mleczarskie obniżyły wartość sprzedaży z 2,24 mld euro do 2,14 mld euro. Szczególnie silny dodatni impuls nastąpił w czwartym kwartale 2020 r. i został zrealizowany we wszystkich regionach i rynkach sprzedażowych. Kryzys związany z pandemią i lockdownem pozwolił ponownie odkryć przyjemność z jedzenia w domu i zdynamizować sprzedaż w sklepach.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij