Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: świat - przetwórcy (strona 1 z 26)

Austriacki przemysł mleczarski odniósł sukces w eksporcie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-01-08 16:01:46

Eksport austriackich produktów mleczarskich w miesiącach od stycznia do września 2020 r. wzrósł o 4,7%, a import spadł o 0,2%. – To ważny sukces krajowego przemysłu mleczarskiego, ponieważ potwierdza strategię promowania jakości na rynkach międzynarodowych, a także w czasach kryzysu – skomentował Helmut Petschar, Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM).

Eksport produktów mleczarskich wygenerował 985 mln euro w pierwszych trzech kwartałach 2020 r., import wyniósł 613 mln euro. Prowadziło to do dalszej poprawy salda handlu zagranicznego krajowego przemysłu mleczarskiego o 372 mln € (+14%).

czytaj więcej »

Kanada: Grupa Lactalis kupuje zakłady produkujące jogurty od Agropuru

Źródło: efa   Dodano: 2020-12-24 10:09:41

Lactalis Canada uzgodnił warunki zakupu wszystkich udziałów w Ultima Foods, spółce należącej do tutejszego giganta, firmy Agropur. Nie są znane szczegóły finansowe transakcji, ale musi być ona jeszcze zatwierdzona przez kanadyjskie biuro ds. konkurencji. Umowa obejmuje marki jogurtów: Iögo, Nanö oraz Olympic, a także marki śmietan i kefirów.

czytaj więcej »

Hiszpania: Szwajcarzy z Emmi sprzedają kozi biznes

Źródło: efa   Dodano: 2020-12-23 10:00:11

Emmi, największy szwajcarski przetwórca mleka, sprzedał firmie Lácteas García Baquero swój 80% udział większościowy w hiszpańskiej mleczarni Lácteos Caprinos. Założona w 2002 r. w Jaen, Lácteos Caprinos specjalizuje się w produkcji produktów z mleka koziego tj. twarogi i sery generując roczną sprzedaż w wysokości ok. 10 mln euro.

Emmi nabył 80% udziałów w Lácteos Caprinos w 2016 r. od jego dwóch właścicieli, Pedro Mantilli i Francisco Sainza.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: Zakaz odtwarzania kształtu lub wyglądu produktu chronionego

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-18 10:27:11

Prawo UE zabrania odtwarzania kształtu lub wyglądu produktu chronionego, posiadającego status ChNP (Chronionej Nazwy Pochodzenia) – mówi wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości opublikowanego 17 grudnia 2020 r. Powodem, dla którego ETS zajął się tą sprawą był przypadek sera Morbier produkowanego w górach Jura (Francja), który cieszy się ochroną znaku ChNP od 22 grudnia 2000 r. Ser jest bardzo charakterystyczny, posiada bowiem warstewkę popiołu dzielącą poziomo ser na dwie części. Ta czarna linia jest wyraźnie wymieniona w opisie produktu w specyfikacji ChNP.

Société Fromagère du Livradois SAS, produkująca ser Morbier od 1979 r., nie znajduje się na obszarze geograficznym, dla którego zastrzeżona została nazwa Morbier. Po upływie okresu przejściowego spółka ta używa dla produkowanego przez nią sera nazwy „Montboissié du Haut Livradois”.W 2013 r. Syndicat interprofessionnel de défense du fromage Morbier (międzybranżowy związek na rzecz ochrony sera Morbier, zwany dalej „związkiem”) pozwał Société Fromagère du Livradois przed tribunal de grande instance de Paris (sąd pierwszej instancji w Paryżu, Francja).Zdaniem związku Société Fromagère du Livradois narusza prawa związane z ChNP oraz dopuszcza się nieuczciwej i pasożytniczej konkurencji, produkując i sprzedając ser mający wygląd produktu objętego ChNP Morbier, a w szczególności – czarny pasek. Wniesione przez związek powództwo nie zostało uwzględnione. 

czytaj więcej »

Włochy: Oznaki hamowania włoskiego eksportu serów

Źródło: Europejska Agencja Żywności   Dodano: 2020-12-18 09:45:59

Po dekadzie wzrostu eksport włoskich produktów mleczarskich hamuje, a dzieje się to za sprawą najlepszych i najbardziej znanych włoskich asortymentów. Jak podaje związek branżowy Assolatte alarmująca sytuacja następuje spadek zarówno ilości jak i wartości eksportu serów. To zaskoczenie dla tych wszystkich, który przyzwyczaili się do nieustannego wzrostu i powodzenia włoskich specjalności na światowym rynku. Choć wolumen utrzymał się (+1,1% we wrześniu 2020 r. w porównaniu do tego samego miesiąca 2019 r.), to nastąpił on przy znacznym spadku wartości (-7,1%). Ten negatywny wynik wpłynął na skumulowane wartości pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Jeśli wolumeny pozostaną prawie niezmienione (+0,6%), wartość eksportu produktów mleczarskich spadnie o prawie 4%.

Spadek, wyjaśnia Assolatte, wynika z wielu czynników: wpływu ceł amerykańskich, ogólnego spowolnienia handlu spowodowanego pandemią oraz spadku cen Grana Padano i Parmigiano Reggiano. Patrząc na kategorie, w ciągu dziewięciu miesięcy nastąpił wyraźny spadek wolumenów Pecorino (-23,2%) oraz Asiago i podobnych (-16,2%). Natomiast wolumeny Grana Padano i Parmigiano Reggiano pozostały stabilne (-0,4%), pomimo spadku wartości -8,4%. Tymczasem wzrosty notują sery świeże (+ 10,8% wolumenowo i +8,4% wartościowo) oraz Gorgonzola (+3,1% wolumenowo i +1,1% wartościowo).

czytaj więcej »

Korea Południowa: Konsumpcja serów wzrośnie. Czy lokalna produkcja mleka spadnie?

Źródło: USDA   Dodano: 2020-12-17 10:06:40

Koreański sektor mleczarski jest zdominowany przez duże firmy. Należą do nich Seoul Dairy Cooperative, Maeil Dairies, Namyang Dairy Products i Dongwon F&B. Progności z USDA nie mają jednak wątpliwości: południowokoreańska produkcja mleka powróci do 2,03 mln ton po wzroście do 2,1 mln ton w 2020 r. Zdaniem amerykańskich analityków produkcja mleka w 2020 r. korzystała z dobrej pogody i wysokich oczekiwań cenowych. Jednak zamknięcie szkół związane z COVID-19 spowodowało osłabienie popytu na płynne mleko. Dodać należy, że konsumpcja szkolna mleka obejmowała 5% krajowej produkcji mleka. Powstały w ten sposób brak równowagi spowodował wyższą produkcję mleka w proszku i duże zapasy mleka w proszku (w czerwcu 2020 r. było to 11 537 ton – podkreślają Amerykanie). W porównaniu do danych historycznych np. 100 tys. zapasów proszku w 2018 r. oraz jeszcze wyższych w poprzednich latach nie wydaje się to jednak szczególnie wielkim problemem. W 2021 r. krajowe spożycie mleka ma wzrosnąć do 71 tys. ton.

czytaj więcej »

© frieslandcampina

FrieslandCampina dalej pozbywa się nadwyżek w potencjale produkcyjnym

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-11 15:38:08

Niderlandzki gigant mleczarski dalej tnie swoje nadwyżki potencjału produckyjnego. Po decyzji zakończenia produkcji proszków w Dronrijp i Gerkesklooster (pisaliśmy o tym tutaj), spółdzielnia ogłosiła plan zamknięcia części aktywności w zakładzie Yoko Cheese w Genk.

Działania Holendrów są oparte na koncepcji cięcia niewykorzystanych mocy w zakresie konfekcjonowania i pakowania serów. Ma to służyć koncentracji produkcji w zakładach w Wolvega i Leerdam. Restrukturyzacja ma dalej wzmocnić pozycję konkurencyjną FrieslandCampina. 

czytaj więcej »

Meksykański potentat mleczarski Grupo Lala zamyka działalność w Kostaryce

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-04 09:27:12

Po kompleksowej ocenie i dokładnej analizie meksykański potentat mleczarski postanowił zamknąć swoje aktywności prowadzone w innym środkowoamerykańskim kraju – Kostaryce. Firma od pewnego czasu  zwiększa koncentrację na głównych rynkach w celu poprawienia rentowności mleczarni. Działalność Grupy w Kostaryce stanowi 0,4% skonsolidowanej sprzedaży Spółki, znajdują się tam: jeden zakład produkcyjny i jedno centrum dystrybucyjne. Zasoby te zostaną sprzedane.

czytaj więcej »

FrieslandCampina kończy produkcję proszków w dwóch zakładach

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-03 10:09:34

Jeden z największych producentów artykułów mleczarskich w Europie, FrieslandCampina, zakończy produkcję proszków w dwóch holenderskich zakładach w Dronrijp i Gerkesklooster. W wyniku tej decyzji od 1 kwietnia 2022 r. zostanie zamknięty zakład w Dronrijp. Z kolei instalacja do produkcji serwatki i mleka w proszku w Gerkesklooster zostanie zlikwidowana 15 stycznia 2021 r. Gerkesklooster będzie kontynuował produkcję serów. Zaprzestanie produkcji proszku w obu lokalizacjach spowoduje zwolnienie 57 osób.

czytaj więcej »

Australia: Bega Cheese przejmuje Lion Dairy & Drinks

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-11-30 11:44:34

Japoński Kirin Holdings za cenę 560 mln USD sprzedał australijskiego producenta nabiału, napojów alkoholowych i soków australijskiej firmie mleczarskiej Bega Cheese. Firma ta od dwóch lat mimo, że jest jednym z najważniejszych dostawców serów, inwestuje także w segment masła orzechowego, majonezów i sosów. Przejęcie powinno wejść w życie z początkiem 2021 r.

Sprzedaż obejmuje aktywności Lion w segmencie mleka, napojów mleczarskich, soków, lodów i wód mineralnych, a także aktywności międzynarodowe i udziały w innych przedsiębiorstwach m.in. w Vitasoy Australia Products (Vitasoy) i Capitol Chilled Foods oraz licencję na używanie marki Yoplait.

Na zakup australijskiego przedsiębiorstwa nie zdecydowały się czołowe mleczarnie z Chin, co wynikało z ochłodzenia stosunków z Australią.

czytaj więcej »

Grupa Lactalis: Nowy zakład kazeiny w Mayenne

Źródło: ouest-france.fr   Dodano: 2020-11-30 11:07:14

Nowa, duża inwestycja Grupy Lactalis dotyczy produkcji proszków mlecznych w szczególności dla żywności dla niemowląt, żywności dla sportowców i żywienia klinicznego. Cała inwestycja pochłonie 8,7 mln euro i – co warte zauważenia uzyskała – grant Kraju Loary na poziomie 840 tys. euro. Wywołało to gorące komentarze w gronie lewicy i ekologów co do sensu wspierania tak dużych przedsiębiorstw i to bez zawarcia zobowiązań środowiskowych. To nieuzasadnione – cytuje ekologów francuski portal ouest-france.

czytaj więcej »

© alpenhain

Niemcy: Nowa serownia Alpenhain rozpoczęła produkcję

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-11-20 14:22:04

Nowa serownia w Lehen kosztowała 45 mln euro, a jej budowa trwała 2 lata. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat, serownia działała na trzy zmiany. Jak podkreśla inwestor, we wszystkich aspektach działania nowej linii produkcyjnej korzystano z usług renomowanych dostawców.

czytaj więcej »

Dalszy wzrost produkcji i eksportu mleczarskiego z USA

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-11-09 12:38:49

Produkcja mleczarska w Nowej Zelandii liczona za ostatnie 12 miesiące kończąca się wrześniu 2020 r. pokazuje symboliczny wzrost o 0,1%. W podobnym stopniu, ale znakiem „minus” kształtowała się produkcja w UE (ale są to dane za 12 miesięcy kończące się danymi z sierpnia). Zdecydowanie najlepiej wygląda produkcja w USA, która liczona za ten sam okres do września włącznie wskazuje na 1,7% dynamikę. Również produkcja w Australii rosła o 1,4%.

czytaj więcej »

Szwajcaria zwiększy import masła

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-11-06 11:07:12

Organizacja branżowa BO Milch w połowie października złożyła wniosek do Rady Federalnej o import masła. W międzyczasie sprzedaż masła na rynku szwajcarskim wzrosła do tego stopnia, że pierwotnie zaproponowane 500 ton (przed gwałtownym wzrostem przypadków koronowirusa) nie wystarczy. BO Milch przyjmuje, że obecne zapotrzebowanie rynku sięga 2000 ton masła z importu. Import dodatkowego masła ma się rozpocząć w tym miesiącu.

czytaj więcej »

Bel zwiększa wydatki na marketing jako odpowiedź na koronawirusa

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-11-06 10:54:16

Jak twierdzą przedstawiciele zarządu Grupy Bel, otoczenie gospodarcze pozostaje wysoce nieprzewidywalne, biorąc pod uwagę utrzymujący się globalny kryzys zdrowotny. Dlatego w drugiej połowie roku Grupa Bel zwiększa wydatki na wsparcie swoich marek, zwłaszcza w okresie świątecznym pod koniec roku. Firma planuje wznowić promocje w sklepach wsparte kampaniami reklamowymi podobnymi do tej, która została przeprowadzona dla marki Mini Babybel pod koniec września. Jednocześnie prognozuje się, że w drugiej połowie roku wydatki na szybko rozwijających się terytoriach, takich jak Chiny, będą nadal rosły.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij