100 wydanie Forum Mleczarskie Handel

Aktualności: świat - przetwórcy (strona 1 z 24)

© indulge desserts
© indulge desserts

USA: Desery mleczne bez dodatków mają przyszłość: Szwajcarzy kupują kolejną firmę wytwarzającą desery mleczne

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-24 10:08:19

Biznes słodkich mlecznych deserów wciąż pozostaje bardzo rozwojowy pomimo trendów nakazujących zdrowe, niskokaloryczne odżywianie. Dowodzi temu kolejne przejęcie szwajcarskiego giganta, tym razem w USA. O jakich deserach jednak mowa? Szwajcarscy mleczarze już dawno postawili na rozwój sprzedaży i promocję włoskich deserów, a działalność w tej dziedzinie określają jako filar strategiczny. Lista przejęć zrealizowanych przez Emmi tylko w obszarze deserów jest długa: w 2012 r. zakupiono we Włoszech firmę A-27. Od tego czasu trzy firmy (Rachelli w 2013 r., Italian Fresh Foods w 2017 r., Pasticceria Quadrifoglio w 2019 r.) zostały dokupione i już jako Emmi Dessert Italia stały się znaczącym dostawcą deserów w Europie. Przejęcie 87,7% udziałów w amerykańskiej spółce Indulge Desserts Intermediate Holdings rozszerza obecność Emmi na kraj o największym na świecie rynku deserów.

czytaj więcej »

© fonterra

Fonterra przechodzi z węgla na odpady drzewne jako paliwo w zakładzie Te Awamutu

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-16 09:34:19

Nowozelandzki zakład robi kolejny krok na drodze odchodzenia od węgla. Fonterra ogłosiła przejście zakładu Te Awamutu na energię odnawialną na początku roku, przy czym zakład wcześniej wykorzystywał mieszankę węgla, gazu i energii elektrycznej do przetwarzania mleka.

– Te ważne inwestycje w zrównoważony rozwój są utrzymywane pomimo wyzwań związanych z pandemią – powiedział Fraser Whineray, Dyrektor Operacyjny Fonterra. – Zrównoważony rozwój jest podstawą długoterminowej strategii spółdzielni i chociaż Covid-19 stanowił pewne wyzwania, udało nam się ukończyć projekt dekarbonizacji w Te Awamutu.

Odejście od węgla w Te Awamutu jest częścią planów firmy Fonterra, aby uzyskać zerową emisję netto w swoich zakładach produkcyjnych do 2050 r. Po zakończeniu transformacji w Te Awamutu Fonterra zmniejszy krajowe zużycie węgla przez spółdzielnię o prawie 10% oszczędzając ponad 84 tys. ton emisji CO2 rocznie – tyle samo, co usunięcie z dróg 32 tys. samochodów.

czytaj więcej »

© frieslandcampina

Niderlandy: FrieslandCampina Ingredients zwiększy produkcję laktoferyny

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-09-11 09:49:34

Holenderski gigant mleczarski przeprowadza inwestycję w zakładzie w Veghel. Skala zmian nie wydaje się tu duża, ale to pozór. W przypadku laktoferyny nie ma mowy o ogromnych wolumenach, dlatego produkcja zwiększy się o 60 ton do 2022 r. Powodem tej inwestycji jest plan strategicznego wzrostu w segmentach żywienia w okresie wczesnego życia i żywienia dorosłych. Zwiększając całkowitą zdolność produkcyjną do 70 ton rocznie, rozbudowa sprawi, że FrieslandCampina Ingredients stanie się największym producentem laktoferyny na świecie.

Herman Ermens, Prezes FrieslandCampina Ingredients: skomentował: – Laktoferyna jest kluczowym składnikiem w żywieniu we wczesnym okresie życia, a także wykazała potencjalne korzyści zdrowotne dla osób dorosłych związanych z układem odpornościowym. Globalny popyt na laktoferynę prawie się podwoił w latach 2014-2019. Znacznie zwiększając moce produkcyjne, możemy sprostać potrzebom naszych klientów. Ponadto ta inwestycja jest przykładem naszej strategii wzrostu poprzez stawianie ma cenne składniki dodatkowe. Dzięki naszemu technologicznemu doświadczeniu jesteśmy przygotowani do oferowania laktoferyny najwyższej jakości, która spełnia najsurowsze światowe wymagania regulacyjne.

czytaj więcej »

Rosja: Ranking firm mleczarskich: Danone, Wimm-Bill-Dann i Renna w czołówce

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-09 09:46:55

Krajowa Unia Producentów Mleka przedstawiła ranking rosyjskich producentów i przetwórców mleka w 2020 roku opierając się danych finansowych zakładów mleczarskich. Liderem rynku jest Danone z obrotem 1,21 mld euro, nr 2 jest Wimm-Bill-Dann (PepsiCo) z przychodami 1,1, mld euro. Podium zamyka Grupa Renna z 333 mln euro. Ranking przygotowałą agencja Streda Consulting. Jak podaje raport przychody 30 największych firm mleczarskich w Rosji w 2019 roku wyniosły 6,23 mld euro, co oznacza wzrost o 13,5% licząc od 2017 r. (dynamika liczona w rublach).

Poniżej podajemy kolejne firmy i ich obroty...

czytaj więcej »

Niemcy/Niderlandy: DMK scala produkcję serwatki

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-09-04 08:35:15

Połączenie przedsiębiorstw zależnych: DV Nutrition i Hoogeveen działających dotąd oddzielnie czyni nową firmę jednym z największych producentów markowej serwatki. Od 1 września 2020 r. firma nosi nazwę Wheyco Netherlands. Grupa DMK posiadała udziały w joint-venture DVN wraz z firmą Volac od 2004 r. W dniu 1 stycznia br nastąpiło całkowite przejęcie spółki przez DMK w celu przyspieszenia ekspansji na europejskie i azjatyckie rynki zgodnie z „Wizją 2030”.

czytaj więcej »

Grupa Lactalis: Nowe moce produkcyjne serwatki i największa farma słoneczna teraz w zakładzie w Verdun

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-08-28 14:23:31

Grupa Lactalis jest jednym z największych producentów i eksporterów serwatki. Teraz możliwości firmy rosną w związku z nowymi inwestycjami w zakresie słodkiego jak i zdemineralizowanego półproduktu. Zakład był pierwotnie własnością Lactosérum France LSF i w 2014 r. został przejęty przez Lactalis Ingredients. Powodem był fakt, że fabryka LSF była pionierem w produkcji serwatki w proszku i serwatki zdemineralizowanej. W ciągu ostatnich trzech lat zakład przeszedł gruntowny remont.

czytaj więcej »

© meiji

Meiji uruchamia pierwszą linię produkcyjną świeżego sera mozzarella

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-08-27 15:18:35

Uruchomienie linii w zakładzie Tokachi ma związek z próbą wykorzystania rysującej się szansy biznesowej. Kategoria serów jest definiowana na rynku japońskim jako obszar wzrostu. Meiji dąży do zdobycia największego udziału w tym segmencie w przyszłości. Jak wskazują analizy wewnętrzne firmy, krajowy rynek serów rośnie z roku na rok, a spożycie serów w kraju osiągnęło rekordowy poziom w 2019 r. Segment serów rośnie, co wynika z faktu spożywania ich jako przekąsek i zwiększonego wykorzystania w kuchni.

Kwota inwestycji wyniosła równowartość 24 mln euro.

czytaj więcej »

© nestlé

Nestlé rozszerza swoje portfolio roślinnych alternatywnych produktów mleczarskich

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-08-16 12:56:00

Nestlé opracowuje szeroką gamę alternatywnych produktów mlecznych na bazie roślin z myślą o konsumentach z nietolerancją laktozy, na diecie bezmlecznej lub wegańskiej. Obecnie Nestlé oferuje różnorodne produkty z ryżu, owsa, soi, kokosa i migdałów. Przykłady obejmują nienabiałowe lody Häagen Dazs, alternatywy śmietanek do kawy Natural Bliss w USA, napoje na bazie ryżu i owsa Nesfit w Brazylii, nowe przyjazne weganom Milo w Australii oraz cappuccino i latte na bazie roślin Nescafé w Europie i Oceanii. Do tego asortymentu dołączyły również alernatywy dla serów oraz burgerów.

Rozwój alternatywnych produktów na bazie roślin ma miejsce w wielu centrach badawczo-rozwojowych Nestlé, w tym w Konolfingen w Szwajcarii. Korzystając z kombinacji zastrzeżonych technologii, takich jak ekstrakcja białek roślinnych, fermentacja i obróbka termiczna, eksperci ds. nabiału i białka tworzą alternatywne produkty o kremowej konsystencji, własciwym profilu odżywczym i przyjemnym smaku.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Portugalia: Zrównoważony rozwój zaczyna wpływać na wybór marek wśród młodych osób. Konsumenci wiedzą jednak za mało o pracach firm w tym zakresie

Źródło: Anilact za Revista Grande Consumo   Dodano: 2020-08-10 12:25:07

Nowe badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy Capgemini analizuje wpływ zrównoważonego rozwoju na wzorce zakupów konsumenckich oraz na to, jak firmy zajmujące się produktami konsumenckimi i detalicznymi rozumieją oczekiwania konsumentów. W badaniu „Consumer Products and Retail: Jak głęboko zrównoważony rozwój zmienia preferencje konsumenckie” stwierdza się, że zrównoważony rozwój przesunął się w górę listy priorytetów klientów. 79% konsumentów zmienia swoje preferencje zakupowe w oparciu o kryteria odpowiedzialności społecznej, włączenia społecznego i wpływu marek na środowisko.

53% ogółu konsumentów i 57% w grupie wiekowej 18-24 lat zaczęło wybierać mniej znane marki. Ponad połowa konsumentów (52%) stwierdziła, że ma emocjonalny związek z produktami lub organizacjami, które postrzegają jako bardziej zrównoważone. 64% ujawniło, że kupowanie zrównoważonych produktów sprawia, że czują się szczęśliwsi z zakupów (liczba ta wzrasta do 72% w grupie wiekowej 25-35).

czytaj więcej »

Chiny: Danone zainwestuje 100 mln euro

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-07-30 14:02:21

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produktów odżywczych i lepsze dopasowanie ich do chińskich potrzeb zdrowotnych, tradycji i gustów. Inwestycje o łącznej wartości około 100 mln euro obejmują centrum badawcze z siedzibą w Szanghaju, zakup lokalnego mleka, rozwijanie receptur oraz poszerzenie oferty żywności specjalnego przeznaczenia medycznego dla osób, których potrzeby nie mogą być zaspokojone przez zwykłą żywność.

czytaj więcej »

Elopak z sukcesem redukuje ślad węglowy i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-07-09 11:12:31

Elopak to jeden z największych dostawców opakowań kartonowych i urządzeń do napełniania płynnej żywności na świecie. Raport firmy dotyczący zrównoważonego rozwoju mówi o 20% redukcji śladu węglowego kartonów z zamknięciami od 2014 r. Wśród najważniejszych osiągnieć znajduje się także wzrost udziału kartonów z certyfikatem FSC w sprzedaży z 1% w 2010 r. do 47% w 2019 r. Elopak zmniejszył także o 12 tys. ton emisję gazów cieplarnianych (GHG) z powodu stosowania odnawialnych tworzyw sztucznych w kartonach i zamknięciach.

czytaj więcej »

Hiszpania: CAPSA Food z certyfikatem Zero Waste

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-07-03 15:43:28

Certyfikacja AENOR Zero Waste jaką otrzymał hiszpański przetwórca mleka przyznawana jest organizacjom, które odzyskują ponad 90% wytwarzanych odpadów. CAPSA Food rozwija swój kompleksowy plan zrównoważonego rozwoju (gospodarczy, społeczny i środowiskowy) wzmacniając swoje zaangażowanie na rzecz środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów z fabryk i przekształcanie odpadów, których nie można uniknąć w produkty o wartości dodanej. Działania realizowane przez firmę umożliwiły jej uzyskanie certyfikatu AENOR Zero Waste, co czyni go pierwszą firmą mleczarską w Hiszpanii, która go otrzymała.

czytaj więcej »

FrieslandCampina zamyka jeden z zakładów

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-07-03 15:28:08

Holandia: FrieslandCampina zamyka zakład w Rijkevoort

W 2015 r. FrieslandCampina zamknął serownię w Rijkevoort i miał wytwarzać w zakładzie śmietanę. Później powrócono do produkcji sera w folii. Tym razem wiadomo, że zakład ma zostać zamknięty z dniem 1 października 2020 r. W rezultacie pracę straci 86 osób. Oficjalnie mówi się o zdolnościach produkcyjnych i kosztach produkcji. W praktyce zamknięcie zakładu to krok w kierunku dalszej koncentracji produkcji w mniejszej ilości zakładów.

czytaj więcej »

Valio: Polityczna poprawność ośmiesza mleczarnię

Źródło: yle.fi   Dodano: 2020-06-30 08:51:06

Czy Valio zmieni szatę graficzną jogurtów typu tureckiego po krytycznych komentarzach na Twitterze zarzucających firmie dyskryminację? Stereotypy kulturowe i próba ich pokonania poprzez nadmierną polityczną poprawność mogą prowadzić do sytuacji komicznych. Jak donosi serwis yle.fi czołowa mleczarska firma z Finlandii była gotowa wycofać grafikę z kubeczków jogurtów i przemyśleć grafiki na siostrzanych produktach „greckich” i „bułgarskich”.

czytaj więcej »

USA: Borden Dairy zostanie przejęta przez firmę byłego prezesa Dean Foods

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-06-18 12:15:37

Mleczarnia Borden Dairy posiadająca 12 zakładów produkcyjnych w całych Stanach Zjednoczonych i przetwarzająca 1,9 mld l mleka rocznie zostanie przejęta przez firmę New Dairy Opco, która wygrała aukcję sprzedaży majątku mleczarni. Borden Dairy jest od stycznia 2020 r. w stanie upadłości, ale wciąż działa chroniona przez sąd upadłościowy. Sąd musi wciąż zaaprobować transakcję, której wartość nie jest znana.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o © 2008-2020
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij