Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: świat - producenci (strona 2 z 8)

© forum mleczarskie

Chiny: Fonterra sprzedaje swoje farmy mleczne w Ying i Yutian

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-04-01 12:12:08

Fonterra poinformowała, że otrzymała zgodę organów antymonopolowych na sprzedaż swoich dwóch hubów hodowlano-produkcyjnych firmie Inner Mongolia Youran Dairy. Wpływy z transakcji obejmują pierwotną wycenę w wysokości 513 mln NZD oraz 39 mln NZD z tytułu korekt rozliczeniowych, co daje wpływy pieniężne w wysokości 552 mln NZD (ok. 326,5 mln euro). Miles Hurrell, Dyrektor Generalny Fonterry ocenił: – Fonterra przyczyniła się do rozwoju chińskiego przemysłu mleczarskiego, zakładając te farmy i cieszymy się, że możemy teraz przekazać własność firmie Mongolia Youran Dairy na kolejny etap rozwoju. Rynek chiński szybko się rozwija i inspiruje nas do ciągłego wprowadzania innowacji. Nasz zespół w Chinach będzie teraz nadal koncentrował się na tworzeniu wartości z mleka dla naszych rolników z Nowej Zelandii poprzez nowe produkty, zastosowania i bliskie partnerstwa z naszymi klientami.

czytaj więcej »

© pim

Największe wyzwania branży mleczarskiej w 2021 r.

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2021-03-10 09:52:18

– Sytuacja ekonomiczna w Europie i na świecie pokazuje, że w przyszłym roku lub w latach kolejnych może wystąpić kryzys – mówi Forum Mleczarskiemu Biznes Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka i Wiceprzewodniczącą COGECA. – Dlatego przedsiębiorstwa będą musiały zastanowić się nad dywersyfikacją rynku. Pierwszym, nierozwiązanym problemem jest bowiem pandemia COVID-19, która zablokowała gospodarkę. Druga wielka niewiadoma to brexit, który na pewno skomplikuje wymianę handlową, bowiem od kwietnia przepisy staną się dla nas mniej korzystne. Trzecie zagrożenie, przed którym stoi cały rynek produktów mleczarskich, to umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur. Tu tkwi zagrożenie dla całego europejskiego rolnictwa, także dla mleczarstwa. Czwarta sprawa to wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu”. Jak to się może konkretnie na nas przełożyć?

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

USA: Nowa serownia za 470 mln USD już skupuje mleko

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-22 11:02:52

Najnowocześniejsza serownia firmy Glanbia Nutritionals o wartości 470 mln USD w St. Johns w stanie Michigan rozpoczęła właśnie przetwarzanie mleka – podaje firma w komunikacie. To faza rozruchu, a pełną gotowość i potencjał osiągnie w ciągu 8 miesięcy. Nowy zakład będzie przetwarzał dziennie 3,6 mln litrów mleka na szereg serów blokowych i produktów serwatkowych o wartości dodanej, przeznaczonych na rynki amerykańskie i międzynarodowe.

Zakład będący własnością spółki joint venture założonej przez firmy: Glanbia Nutritionals, Dairy Farmers of America (DFA) i Select Milk Producers jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie zakładów mleczarskich w USA, zaprojektowanym i zbudowanym w ciągu dwóch lat, aby sprostać rygorystycznym standardom produkcji żywności.

czytaj więcej »

Brazylia: Przerwy w skupie i spadek produkcji mleka wskutek pandemii

Dodano: 2020-10-19 10:52:28

Estymacje produkcji mleka w 2020 r. w największym kraju Ameryki Południowej zostały obniżone o 3% do 23,5 mln ton. Przetwórstwo mleka spadnie zaś do 15,3 mln ton w związku z sytuacją rynkową związana z rozwojem SARS-CoV-2. Przewidywania na rok 2021 pozostają niepewne i mówią o 23,8 mln ton. Analitycy wskazują rosnącą liczbę osób bez pracy, wyczerpywanie się oszczędności, spadające zakupy droższych dóbr. Przewiduje się, że sytuacja ta dotknie kategorie serów i masła.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Dobre prognozy Komisji Europejskiej dla mleczarstwa na lata 2020-21

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-11 14:57:17

Skup mleka w UE powinien wzrosnąć w 2020 r. o 1,4%. Tak prognozuje Komisja Europejska i argumentuje to zwiększeniem wydajności mlecznej, korzystnymi warunkami na pastwiskach do lipca oraz przystępnym cenom. Oczekuje się, że pogłowie krów mlecznych zmniejszy się głównie ze względu na zwiększony ubój w drugiej połowie roku. W 2021 r. produkcja mleka w UE mogłaby wzrosnąć o 0,8% napędzana wzrostem wydajności z jednej strony i dalszym zmniejszeniem stad krów mlecznych z drugiej. Oczekuje się, że po wybuchu epidemii Covid-19 sprzedaż bezpośrednia będzie nadal rosła wraz ze wzrostem popytu na lokalną żywność i krótkimi łańcuchami dostaw.

czytaj więcej »

Chiny: Fonterra wychodzi z rynku produkcji mleka

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-05 09:17:15

Rezygnacja Fonterry z lukratywnego rynku produkcji mleka w Chinach jest bardzo znaczącym krokiem i wywołuje wiele komentarzy, co do specyfiki robienia interesów w Chinach. Fonterra podjęła przy tym decyzję o charakterze kompleksowym, ponieważ sprzedała dwa swoje biznesy. Pierwszy z nich to huby produkujące mleko na ogromną skalę w Ying i Yutian. Tutaj wartość transakcji sięgnęła 513 mln NZD. Nabywcą jest Inner Mongolia Natural Dairy. Oddzielną transakcją jest sprzedaż 85% udziałów w farmach mlecznych Hangu. Nabywcą został Sanyuan Venture Capital posiadający dotąd 15% udział w przedsiębiorstwie. Wartość transakcji wyniosłą tu 42 mln NZD. W przeliczeniu na walutę unijną jest to w sumie 314,25 mln euro.

czytaj więcej »

USA i UE liderami wzrostu produkcji mleka w skali 12 miesięcy

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-01 08:40:35

Według statystyk pokazanych przez Fonterrę, całoroczny skup mleka w Nowej Zelandii w okresie kończącym się w lipcu 2020 r. spadł o 0,5%. Spadek ten wystąpił pomimo wyraźnego wzrostu 4,6% skupu w lipcu w porównaniu do lipca 2019 r. Dane dla Australii są opóźnione i na razie pokazują spadek o 1,1% w okresie 12 miesięcy w okresie kończącym się w maju 2020 r. Spadku nie zrównoważył znaczący wzrost w maju 2020 r., który był wyższy o 6% w stosunku do maja 2019 r. Zdecydowanie ciekawiej wyglądała sytuacja w UE (razem z ze Zjednoczonym Królestwem).

czytaj więcej »

Nowa Zelandia: Susza wpłynie nieznacznie na produkcję mleka

Źródło: USDA   Dodano: 2020-05-14 09:43:59

Obecne prognozy mówią o produkcji 21,7 mln ton w 2020 r. w porównaniu do 21,85 mln ton w 2019 r.  – podaje w swoim raporcie USDA. Przewidywany spadek jest zatem dość symboliczny, co więcej nie widać – jak na razie – wpływu COVID-19 na podaż mleka. Nie zmienia to sytuacji w tym znaczeniu, że użytki zielone pozostają limitowane, a warunki pogodowe mogą się zmienić na gorsze. Szacunki są bowiem w przypadku Nowej Zelandii obarczone pewnym błędem – o którym poniżej.

czytaj więcej »

Chiny: Gigantyczne inwestycje w produkcję i przetwórstwo mleka bio

Źródło: Huaxia, Xinhua   Dodano: 2020-05-08 10:11:26

Chiński gigant mleczarski, firma Inner Mongolia Yili Industrial Group rozpoczęła budowę bazy produkcyjnej dla produkcji i przetwórstwa ekologicznego w Hinggan w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej, w północnych Chinach. W jej ramach powstaje 20 wielkich gospodarstw mlecznych i inteligentna fabryka wysokiej jakości ekologicznych produktów mleczarskich o dziennej zdolności przerobu świeżego mleka na poziomie 4000 ton.

Oczekuje się, że dzięki projektowi o łącznej wartości 30 mld juanów (około 5,2 mld euro) powstanie około 60 tys. miejsc pracy.

czytaj więcej »

mlekpol (sm)

Mlekpol (SM): Nie spodziewam się zamykania zakładów i wylewania mleka w Polsce

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-05-06 14:02:19

W obliczu perturbacji rynkowych związanych z koronawirusem poprosiliśmy o wywiad Panią Małgorzatę Cebelińską, Dyrektor Handlu w mleczarni Mlekpol (SM).

Janusz Górski: W USA, Kanadzie i we Francji dochodzi do wylewania mleka przez hodowców krów mlecznych. W najmniej przykrych sytuacjach rolnicy wspólnie ponoszą koszt takiej utylizacji poprzez solidarne obniżenie ceny za mleko, aby ten, który został wyznaczony do wylania mleka dostał za to refundację. Jak daleko nam do scenariusza wylewania mleka w Polsce?

Małgorzata Cebelińska: To były szokujące informacje. Wylewanie mleka to marnotrawstwo i ostateczność. Ale od razu nasuwa się wniosek, że w tej grze wolnorynkowej rolnik zostaje sam z problemem. Tak być nie powinno. Rządy państw nie powinny dopuszczać do takich sytuacji zważywszy, że równolegle problem głodu dotyczy prawie 800 mln ludzi na świecie. Jak się odnieść do tych oczywistych danych?

czytaj więcej »

Kanada: Rolnicy dzielą się kosztami. Utylizacja mleka na zasadzie selekcji i rotacji w Ontario

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-04-15 10:47:01

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o nadzwyczajnej sytuacji w stanie Wisconsin w USA, gdzie farmerzy byli zmuszeni wylewać mleko. Informacja o tym tutaj.

Podobna sytuacja spotyka teraz hodowców mleka w stanie Ontario w Kanadzie i jest spowodowana tak jak w USA – dużym udziałem nabiału w sprzedaży w gastronomii. Głos zabrała Cheryl Smith, CEO w Dairy Farmers of Ontario:

– Wybuch COVID-19 pozostaje głęboko niepokojącym stanem zagrożenia zdrowia i zakłóceń gospodarczych zarówno w Kanadzie, jak i na całym świecie. Te niespotykane czasy wymagały bezprecedensowych środków w łańcuchu dostaw produktów mlecznych, w dużej mierze spowodowanych zmniejszeniem popytu ze strony dostawców usług gastronomicznych i branży hotelarskiej.

Cheryl Smith ma na myśli utylizację mleka.

czytaj więcej »

USA: Farmerzy ze stanu Wisconsin już wylewają mleko. Organizacje żądają interwencji z pakietu stymulacyjnego

Źródło: ABC, usatoday.com   Dodano: 2020-04-06 14:45:33

Fakt olbrzymiego udziału nabiału w sprzedaży w kanale gastronomicznym w USA (połowa mleka i 1/3 serów) powoduje nienotowane dotąd perturbacje w sytuacji zamykania restauracji, kawiarni i szkół. Mleczarnie mają problemy ze sprzedażą produktów gotowych, a farmerzy ze sprzedażą surowca. Media donoszą o wylewaniu mleka, którego nie ma kto odebrać i nie ma już jak magazynować.

czytaj więcej »

Jak Japończycy wspierają branżę w czasie epidemii koronawirusa

Źródło: USDA   Dodano: 2020-03-25 15:43:40

Rząd Japonii ogłosił program wsparcia dla producentów mleka i przetwórców w celu złagodzenia wpływu epidemii wirusa SARS CoV-2 na konsumpcję mleka i jego przetworów. Inicjatywa rządu Japonii ma na celu ograniczenie skutków zamknięcia szkół, gdzie spożywa się 10% krajowej produkcji mleka płynnego. Program wsparcia opiewa na 21,5 mln USD.

czytaj więcej »

Austria: Nabiał jedną z najlepiej sprzedających się kategorii organic

Źródło: USDA   Dodano: 2020-02-07 09:26:50

Austria pozostaje jednym z wiodących krajów w produkcji i konsumpcji wyrobów ekologicznych. W 2019 r. około 26% ogólnej powierzchni użytków rolnych i 22% wszystkich gospodarstw było objętych ekologicznym zarządzaniem. Austria ma jeden z najwyższych wydatków per capita na produkty ekologiczne w całej UE i na całym świecie. Żywność ekologiczna jest jednym z głównych produktów w asortymencie największych sieci handlowych.

W 2019 r. liczba gospodarstw ekologicznych osiągnęła 24 372, czyli 22,1% wszystkich austriackich gospodarstw. W tym samym roku austriacki areał ekologiczny szacuje się na 665 805 ha, czyli 25,8% całkowitej powierzchni użytków rolnych.

czytaj więcej »

© usda

Egipt sprowadził blisko 8000 krów mlecznych z USA

Źródło: USDA   Dodano: 2020-02-05 09:08:52

Pierwszy transport 1503 zwierząt rasy Holstein ze Statesville w Karolinie Północnej o wartości 3 mln USD, przybył do egipskiego Port Said 27 listopada 2019 r. Był to pierwszy tak duży transport od 2013 r. Kolejne transporty krów zostały zrealizowane z końcem stycznia. Do Egiptu właśnie dotarły jeszcze dwa transporty ponad 6000 zwierząt o wartości 12 mln USD.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij