Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: świat - handel (strona 1 z 10)

© forum mleczarskie

Raport: Kategoria wegańska – gdzie  i jak rośnie grupa produktów alternatywnych? I czy wszędzie?

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-04-07 08:47:10

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondycji kategorii żywności dla wegan. Dla potrzeb raportu przeanalizowano dane detaliczne z 11 krajów europejskich, aby dokładnie określić, jak bardzo wzrosło spożycie żywności na bazie roślin od 2018 do 2020 r. Przeanalizowano dane dla kategorii alternatywnych wobec mięsa, mleka, jogurtów, serów, lodów i ryb.

Jak podkreślają autorzy raportu alternatywy roślinne nie są już nowością na półkach oraz w lodówkach supermarketów i dyskontów w Europie. Zgodnie z wynikami badań, europejski przemysł spożywczy oparty na produktach roślinnych wzrósł w badanym 2-letnim okresie o 49%, co daje łączną wartość sprzedaży 3,6 mld euro.

czytaj więcej »

Wietnam: Rosnąca liczba urodzeń zwraca uwagę producentów baby-food

Źródło: ken furusawa, asia.nikkei.com   Dodano: 2021-03-15 10:23:29

Japońska firma spożywcza, której podstawą jest produkcja nabiału, Meiji utworzyła spółkę na terenie Wietnamu, aby importować i sprzedawać odżywki dla niemowląt. Wietnam liczy obecnie 95,5 mln ludności i ma 70% wyższy wskaźnik urodzeń niż licząca 126,5 mln mieszkańców Japonia.

czytaj więcej »

Rząd czeski na kursie kolizyjnym z UE. Chodzi o kwoty sprzedaży nabiału i innych produktów z zagranicy

Źródło: PLMA   Dodano: 2021-02-26 10:04:34

Czeski ustawodawca zatwierdził regulacje prawne będące podstawą do żądania od handlu sprzedaży głównie żywności wytworzonej w Czechach. Byłoby to korzystne dla rodzimego przemysku spożywczego, ale stawiałoby pod znakiem zapytania podstawowe wolności unijne w zakresie handlu i przepływu towarów. Według nowych przepisów, od 2022 r. czeskie placówki handlowe o powierzchni większej niż 400 m2 muszą oferować co najmniej 55% produktów, które wytworzono w kraju. Dotyczy to owoców, warzyw, nabiału i mięsa. Odsetek miałby stopniowo wzrastać do 73% w 2028 r.

Ambasadorowie ośmiu krajów UE, w tym Niemiec i Francji, ostrzegli przed przyjęciem ustawy w liście przesłanym do ustawodawców.

czytaj więcej »

Danone: Słaby wynik koncernu za 2020 r.

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-21 19:53:27

Całkowite przychody francuskiej firmy (liczone ze wszystkich działów) spadły z 25,29 mld euro do 23,62 mld euro. W opinii zarządu firmy to zasługa negatywnego wpływu kursów walut (-5%), która wynikała z dewaluacji walut w stosunku do euro w USA, Ameryce Łacińskiej, Indonezji i Rosji. Działy, które najbardziej ucierpiały na pandemii to Wody i Żywienie Specjalistyczne. Spadki w kategorii Wody były największe: z 4,57 mld euro do 3,6 mld euro, a w przypadku Żywienia Specjalistycznego z 7,55 mld euro do 7,19 mld euro. Dział EDP (Dairy i Plant-Based) zanotował spadek, ale łagodniejszy: z 13,16 mld euro do 12,82 mld euro.

czytaj więcej »

USA: Sprzedaż produktów markowych poprawia wyniki w czasach COVID-19

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-12 13:04:07

W nieprzewidywalnym roku napędzanym pandemią, jedna z największych amerykańskich mleczarni Prairie Farms znacząco zwiększyła wolumen sprzedaży w prawie wszystkich kategoriach produktowych. Było to częściowo spowodowane znaczną zmianą nawyków na korzyść spożywania posiłków w domu. W przypadku produktów Prairie Farms z kategorii produktów do pieczenia / gotowania tj. masło, serek śmietankowy, bita śmietana, sprzedaż wzrosła o 60% w pierwszych miesiącach pandemii, przy wzroście rok do roku o prawie 40%. W kategorii lodów osiągnięto wzrost rzędu 40%.

czytaj więcej »

Savencia Fromage & Dairy urosła mimo pandemii

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-05 16:37:34

Jak podaje francuska mleczarnia (w Polsce właściciel firm: Mleczarnia Turek i Sery ICC Pasłęk), w 2020 r. udało się poprawić globalną wartość sprzedaży jej produktów o 3,1% i osiągnąć obrót 5,16 mld euro. Najlepszą dynamikę uzyskały sery: z 2,91 mld euro do 3,19 mld euro, podczas gdy pozostałe produkty mleczarskie obniżyły wartość sprzedaży z 2,24 mld euro do 2,14 mld euro. Szczególnie silny dodatni impuls nastąpił w czwartym kwartale 2020 r. i został zrealizowany we wszystkich regionach i rynkach sprzedażowych. Kryzys związany z pandemią i lockdownem pozwolił ponownie odkryć przyjemność z jedzenia w domu i zdynamizować sprzedaż w sklepach.

czytaj więcej »

© arla foods

Wybory żywieniowe nastolatków: badanie firmy Arla Foods

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-05 16:14:04

Z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie firmy Arla Foods wynika, że nastolatki w Szwecji, Danii i Finlandii poszukują sposobów jak żyć zdrowo i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednak tylko połowa z nich zna oficjalne zalecenia żywieniowe. Rodzice, przyjaciele i media społecznościowe są dla nich źródłem wiedzy o odżywianiu.

Badanie pokazuje, że nie więcej niż 10% skandynawskich nastolatków postrzega ekspertów, nauczycieli lub oficjalne wytyczne jako mające duży wpływ na ich nawyki żywieniowe. I chociaż oficjalne wytyczne żywieniowe są określane jako godne zaufania, rzadko przyciągają uwagę nastolatków.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Skuteczne przeciwdziałania Włoch i Hiszpanii w sprawie podrabiania oryginalnej mozzarelli

Źródło: efa, hef 16335   Dodano: 2021-01-21 09:36:49

Władze hiszpańskie i włoskie rozpoczęły działania wobec producenta mozzarelli Bufala de L'Empordà sprzedawanej w Barcelonie i Katalonii jako mozzarella w „100% z mleka bawolego”. Zarzucają mu oszustwa związane ze zdrowiem publicznym, żywnością i wprowadzaniem w błąd poprzez działania reklamowe. Oszustwo hiszpańskiej mleczarni polegało na dolewaniu mleka krowiego do mleka bawolego w ilości od 9,35% do 22,10%. Skargę złożyło włoskie konsorcjum ochrony mozzarelli z mleka bawolego Kampania DOP w październiku 2018 r Działania podjęte przez Centralny Inspektorat ds. Jakości i Zwalczania Nadużyć w Ministerstwie Polityki Rolnej (ICQRF) Włoch kończą się sukcesem dla producentów z Półwyspu Apenińskiego. Przełomem były nowe testy przeprowadzone przez hiszpańskie laboratorium Merieux Nutrisciences – Silliker Iberica, które po raz kolejny poświadczyło obecność mleka krowiego w kolejnych kontrolowanych próbkach produktu hiszpańskiego.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Nielsen przewiduje dobry rok dla marek własnych w związku z pandemią

Źródło: PLMA   Dodano: 2020-12-21 09:31:00

Nielsen wskazuje na rosnące oczekiwania wobec produktów: konsumenci będą chcieli uzyskać więcej za tę samą kwotę wydatkowanych środków, co będzie wynikać bardziej niż kiedykolwiek z niepewności. Nielsen przywołuje fakt wyższego zainteresowania produktami marek własnych podczas trudnych czasów i wskazuje, że sytuacja może się powtórzyć. Nie dziwi zatem, że analitycy Nielsen uważają, ze największymi wygranymi mogą okazać się twarde dyskonty i ich szeroki asortyment produktów marki własnej. Wskazują również, że w 2019 r. Aldi i Lidl otwierały 5-6 placówek tygodniowo, co stanowiło dwukrotnie więcej niż w 2018 r. i ich ekspansja będzie kontynuowana. Innym – być może istotniejszym faktem – jest to, że rośnie zaufanie i wiara w jakość private labels, która zdaniem konsumentów ciągle poprawia się.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: Zakaz odtwarzania kształtu lub wyglądu produktu chronionego

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-18 10:27:11

Prawo UE zabrania odtwarzania kształtu lub wyglądu produktu chronionego, posiadającego status ChNP (Chronionej Nazwy Pochodzenia) – mówi wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości opublikowanego 17 grudnia 2020 r. Powodem, dla którego ETS zajął się tą sprawą był przypadek sera Morbier produkowanego w górach Jura (Francja), który cieszy się ochroną znaku ChNP od 22 grudnia 2000 r. Ser jest bardzo charakterystyczny, posiada bowiem warstewkę popiołu dzielącą poziomo ser na dwie części. Ta czarna linia jest wyraźnie wymieniona w opisie produktu w specyfikacji ChNP.

Société Fromagère du Livradois SAS, produkująca ser Morbier od 1979 r., nie znajduje się na obszarze geograficznym, dla którego zastrzeżona została nazwa Morbier. Po upływie okresu przejściowego spółka ta używa dla produkowanego przez nią sera nazwy „Montboissié du Haut Livradois”.W 2013 r. Syndicat interprofessionnel de défense du fromage Morbier (międzybranżowy związek na rzecz ochrony sera Morbier, zwany dalej „związkiem”) pozwał Société Fromagère du Livradois przed tribunal de grande instance de Paris (sąd pierwszej instancji w Paryżu, Francja).Zdaniem związku Société Fromagère du Livradois narusza prawa związane z ChNP oraz dopuszcza się nieuczciwej i pasożytniczej konkurencji, produkując i sprzedając ser mający wygląd produktu objętego ChNP Morbier, a w szczególności – czarny pasek. Wniesione przez związek powództwo nie zostało uwzględnione. 

czytaj więcej »

Włochy: Dobre wyniki sektora UHT mimo pandemii

Źródło: Europejska Agencja Żywności   Dodano: 2020-12-16 09:05:10

Candia Italia, włoski oddział francuskiej spółdzielni mleczarskiej Sodiaal, trzeciego producenta mleka w Europie i piątego na świecie, zamknęła rok ze sprzedażą wolumenową o 1,5% wyższą. Według badań IRI kategoria mleka UHT odnotowała wzrost zarówno pod względem wolumenu sprzedaży o ponad 1015 mln litrów (+4,9%), jak i obrotów, które osiągnęły 1,045 mld euro (+7,8%). W jej ramach segment bez laktozy potwierdził swoją pozycję jako najlepiej reagujący segment, osiągając 10% wzrost wolumenu.

czytaj więcej »

Australia: Bega Cheese przejmuje Lion Dairy & Drinks

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-11-30 11:44:34

Japoński Kirin Holdings za cenę 560 mln USD sprzedał australijskiego producenta nabiału, napojów alkoholowych i soków australijskiej firmie mleczarskiej Bega Cheese. Firma ta od dwóch lat mimo, że jest jednym z najważniejszych dostawców serów, inwestuje także w segment masła orzechowego, majonezów i sosów. Przejęcie powinno wejść w życie z początkiem 2021 r.

Sprzedaż obejmuje aktywności Lion w segmencie mleka, napojów mleczarskich, soków, lodów i wód mineralnych, a także aktywności międzynarodowe i udziały w innych przedsiębiorstwach m.in. w Vitasoy Australia Products (Vitasoy) i Capitol Chilled Foods oraz licencję na używanie marki Yoplait.

Na zakup australijskiego przedsiębiorstwa nie zdecydowały się czołowe mleczarnie z Chin, co wynikało z ochłodzenia stosunków z Australią.

czytaj więcej »

Copa Cogeca apeluje: Dość surrealistycznych nazw mięsa i produktów mleczarskich! Europejskie organizacje reprezentujące sektor hodowli rozpoczynają kampanię

Źródło: Copa-Cogeca   Dodano: 2020-10-06 15:20:51

Copa Cogeca w swoim stanowisku jest jednozanczna: – Debata na temat stosowaniu nazw mięsa i produktów mleczarskich do określania ich roślinnych imitacji jest dużo bardziej złożona niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli Parlament Europejski przymknie w tym miesiącu oko na luki prawne, by bronić „wegańskich kiełbasek” i „wegańskich burgerów” otworzy tym samym puszkę Pandory, co na dłuższą metę w równym stopniu uderzy w konsumentów i hodowców z czego zgromadzenie europejskie nie do końca zdaje sobie sprawę. W związku z tą sytuacją, europejski sektora hodowli postanowił postawić opór i zainicjować kampanię „Ceci n’est pas un steak – To nie jest stek”.

– Dzisiaj grupa europejskich organizacji reprezentujących sektor hodowli zainaugurowała nową kampanię i wezwała cały sektor do zwarcia szeregów po tym, jak po raz kolejny prace nad zapisami rozporządzenia jednolitej WOR dotyczącymi nazw mięsa znalazły się w impasie w Parlamencie Europejskim. Posłowie do PE znowu wrócili do dyskusji z ubiegłego roku, starając się doprowadzić do prawnego uznania nazw takich jak „wegańskie burgery” i „wegańskie kiełbaski”. Poseł do PE Eric Andrieu zaproponował oddanie Komisji niezwykle ważnej kwestii nazw mięsa, która regulowałaby ją za pomocą aktów delegowanych, pod warunkiem, że zgodzi się na uznanie nazw takich jak „wegański burger” czy „wegańskie kiełbaski”. Przerzucanie odpowiedzialności na Komisję jest nie do przyjęcia dla rolników i jest sprzeczne z pierwszą propozycją przegłosowaną w ubiegłym roku! Grupa wezwała członków Parlamentu Europejskiego do dokładnego przeanalizowania skutków i konsekwencji upowszechnienia tych określeń, co promowałoby nieuczciwy i wprowadzający w błąd marketing.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Rynek alternatyw rośnie w czasie pandemii

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-02 10:29:07

Według szacunków wartość globalnego rynku produktów alternatywnych wobec nabiału wynosi 19,2 mld USD w 2019 r. Przewiduje się, że w 2020 r. osiągnie roczną stopę wzrostu na poziomie 11,4% w okresie do 2027 r. (źródło: Market Study Report LLC). Wzrost przypisuje się przesunięciu preferencji klientów w kierunku diety wegańskiej. Świadomość korzyści odżywczych zapewnianych przez roślinne produkty alternatywne, wraz z rosnącą nietolerancją laktozy i alergiami na mleko wśród osób, napędza zapotrzebowanie. Raport potwierdza również wpływ Covid-19 na dynamikę branży. Według danych Statista w 2014 r. w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 150 tys. wegan. W 2018 r. ich liczba wzrosła do 600 tys. 

czytaj więcej »

© indulge desserts
© indulge desserts

USA: Desery mleczne bez dodatków mają przyszłość: Szwajcarzy kupują kolejną firmę wytwarzającą desery mleczne

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-24 10:08:19

Biznes słodkich mlecznych deserów wciąż pozostaje bardzo rozwojowy pomimo trendów nakazujących zdrowe, niskokaloryczne odżywianie. Dowodzi temu kolejne przejęcie szwajcarskiego giganta, tym razem w USA. O jakich deserach jednak mowa? Szwajcarscy mleczarze już dawno postawili na rozwój sprzedaży i promocję włoskich deserów, a działalność w tej dziedzinie określają jako filar strategiczny. Lista przejęć zrealizowanych przez Emmi tylko w obszarze deserów jest długa: w 2012 r. zakupiono we Włoszech firmę A-27. Od tego czasu trzy firmy (Rachelli w 2013 r., Italian Fresh Foods w 2017 r., Pasticceria Quadrifoglio w 2019 r.) zostały dokupione i już jako Emmi Dessert Italia stały się znaczącym dostawcą deserów w Europie. Przejęcie 87,7% udziałów w amerykańskiej spółce Indulge Desserts Intermediate Holdings rozszerza obecność Emmi na kraj o największym na świecie rynku deserów.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij