100 wydanie Forum Mleczarskie Handel

Aktualności: świat (wszystkich: 3152, strona 6 z 211)

Grupa Savencia Fromage & Dairy przekracza 5 mld euro

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-02-07 14:55:56

Obroty znanej francuskiej mleczarni wyniosły 5 007 mln euro, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten wzrost jest wynikiem przede wszystkim wzrostu organicznego o 2,8%, dalej korzyści z przyłączenia mleczarni Fromageries Papillon +0,4%, co zostało zniwelowane kursami walutowymi 0,3% (głównie z powodu deprecjacji argentyńskiego peso). 

czytaj więcej »

Austria: Nabiał jedną z najlepiej sprzedających się kategorii organic

Źródło: USDA   Dodano: 2020-02-07 09:26:50

Austria pozostaje jednym z wiodących krajów w produkcji i konsumpcji wyrobów ekologicznych. W 2019 r. około 26% ogólnej powierzchni użytków rolnych i 22% wszystkich gospodarstw było objętych ekologicznym zarządzaniem. Austria ma jeden z najwyższych wydatków per capita na produkty ekologiczne w całej UE i na całym świecie. Żywność ekologiczna jest jednym z głównych produktów w asortymencie największych sieci handlowych.

W 2019 r. liczba gospodarstw ekologicznych osiągnęła 24 372, czyli 22,1% wszystkich austriackich gospodarstw. W tym samym roku austriacki areał ekologiczny szacuje się na 665 805 ha, czyli 25,8% całkowitej powierzchni użytków rolnych.

czytaj więcej »

© usda

Egipt sprowadził blisko 8000 krów mlecznych z USA

Źródło: USDA   Dodano: 2020-02-05 09:08:52

Pierwszy transport 1503 zwierząt rasy Holstein ze Statesville w Karolinie Północnej o wartości 3 mln USD, przybył do egipskiego Port Said 27 listopada 2019 r. Był to pierwszy tak duży transport od 2013 r. Kolejne transporty krów zostały zrealizowane z końcem stycznia. Do Egiptu właśnie dotarły jeszcze dwa transporty ponad 6000 zwierząt o wartości 12 mln USD.

czytaj więcej »

Rosja: Danone realizuje nowy projekt suszarniczy

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-01-31 13:03:23

29 stycznia br podczas roboczego spotkania Gubernatora Obwodu Tiumeńskiego Alexandra Moora i Charliego Cappettiego, Dyrektora Generalnego Danone Rosja i Starszego Wiceprezesa ds. Świeżych Produktów Mlecznych i Roślinnych w WNP, Turcji i Bliskiego Wschodu, omóiowne zostały projekty firmy Danone służące dalszemu rozwojowi firmy i regionu.

Capetti przedstawił nowy projekt produkcyjny, który Danone realizuje w mleczarni Jalutorowskij. Dziś jest to jedno z największych przedsiębiorstw w Rosji o wydajności do 1000 ton mleka dziennie. Dostawy gotowych produktów są realizowane na terytorium regionu Tiumeń, w autonomicznych okręgach Chanty-Mansyjsk i Jamalsko-Nienieckim, we Wschodniej Syberii i innych regionach Federacji Rosyjskiej, a także Republice Kazachstanu.

czytaj więcej »

Niemcy: Grupa Schwarz kupuje od DMK zakład produkujący lody

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-01-31 12:43:57

Grupa DMK, największa niemiecka spółdzielnia mleczarska skoncentruje swoją sieć produkcyjną w dziale lodów. Zakład produkcyjny Waldfeucht-Haaren (okręg Heinsberg, Nadrenia Północna-Westfalia) będzie odtąd pracował dla sieci Lidl i Kaufland. 200 pracowników zakładu znajdzie nowego pracodawcę w Grupie Schwarz. Przejęcie zostanie sfinalizowane od strony formalnej na początku 2021 r.

czytaj więcej »

Hiszpania: Capsa Food nabywa 50% udziałów w Lácteas Flor de Burgos

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-01-31 12:36:48

Celem transakcji jest tworzenie wspólnej marki łączącej mocne strony i wartości obu firm w segmencie serów. Choć Capsa Food to wiodąca mleczarnia na Półwyspie Iberyjskim, to w segmencie serów uzyskiwała zaledwie 22 mln euro przychodów. Łączne obroty obu firm w segmencie serowym wyniosą odtąd 95 mln euro. Da to firmie Capsa Food miejsce w pierwszej dziesiątce dostawców serów w Hiszpanii.

Lácteas Flor de Burgos należała dotąd w całości do rodziny Angulo, która rozpoczęła działalność na rynku serów w 1915 r. Obecnie czwarte pokolenie rodziny produkuje świeże sery pod marką „Flor de Burgos”, a także ma nowoczesny zakład z wydajną produkcją w miejscowości Burgos.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Kerry: Jakie smaki napojów mleczarskich są najbardziej obiecujące

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-01-31 10:53:28

Opublikowany w styczniu 2020 r. raport irlandzkiej firmy Kerry jest zbiorem informacji nt. dodatków smakowych stosowanych w przemyśle spożywczym wyłonionym z kompilacji trendów konsumenckich, sprzedażowych, konsumenckich i HoReCa w kategoriach napojowych różnego typu.

W grupie słodkich napojów mleczarskich do smaków mainstreamowych zalicza się: truskawkę, brzoskwinię, malinę, wanilię, wiśnię, czekoladowy, jabłko, cytrynę, karmelowy, jagodowy i morelowy. Do tej grupy dołączyły mniej znane smaki jak miętowy, mango, pistacjowy i kokosowy.

Jako kluczowe autorzy raportu wskazują smaki tj. stracciatella, orzechowy (migdałowy, orzech laskowy), bananowy, inspirowane deserami: ciasteczkowy, brownie, kawowy (macchiato, cappuccino), gruszka, ananas, słony karmel i rabarbar.

czytaj więcej »

Norwegia: Tine rozwija mleczarnię w Dovre

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-01-31 10:03:24

Mleczarski potentat z Norwegii podjął decyzję o inwestycji w zakład w Dovre jako odpowiedź na rosnący udział serów białych z importu w krajowej sprzedaży. Wartość inwestycji to 50 mln NOK (ok. 4,9 mln euro). Te wydatki pozwolą na podwojenie mocy produkcyjnych, modernizację zakładu i zwiększenie skupu lokalnego surowca.

Norwegowie coraz częściej sięgają po sery znane im z podróży międzynarodowych, ale chętnie sięgają też po serowe specjalności.

czytaj więcej »

FrieslandCampina przechodzi na papierowe słomki

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-01-24 23:20:30

FrieslandCampina wprowadza słomki papierowe do wszystkich opakowań w Europie. 141 mln plastikowych słomek zostanie zastąpionych bardziej ekologicznym wariantem papierowym do 2021 r. Dzięki temu mleczarnia FrieslandCampina wyprzedza unijny zakaz stosowania plastikowych słomek jednorazowego użytku. Po niedawnym wprowadzeniu opakowania do serów nadającego się do recyklingu jest to kolejny krok w kierunku zmniejszenia ilości plastiku.

czytaj więcej »

Zjednoczone Królestwo: Raport Komitetu ds. Zmian Klimatu (CCC) zaleca zmniejszenie konsumpcji mięsa i nabiału o 20%

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-01-24 16:40:07

Zjednoczone Królestwo zobowiązało się, że do 2050 r. stanie się gospodarką zeroemisyjną netto. Zdaniem Komitetu osiągnięcie tego celu wymaga przekształcenia użytkowania gruntów w całej Wielkiej Brytanii. W 2017 r. użytkowanie gruntów – w tym rolnictwo, leśnictwo i torfowiska – skutkowało 12% udziałem w całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii. Przy odpowiednim wsparciu rolnicy i zarządcy gruntów mogą zmniejszyć te emisje o prawie dwie trzecie. To przejście jest konieczne, aby osiągnąć status gospodarki zeroemisyjnej netto.

czytaj więcej »

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków dotyczących europejskich programów promocji produktów rolno-spożywczych

Dodano: 2020-01-20 11:10:50

W 2020 r. na promocję unijnych produktów rolno-spożywczych w kraju i za granicą przeznaczono budżet w wysokości 200,9 mln euro. Z całkowitego budżetu 181,4 mln euro przeznaczono na współfinansowanie programów promocyjnych, które zostaną wybrane spośród propozycji na podstawie opublikowanych zaproszeń.

118,4 mln euro przeznaczono na programy promocyjne w krajach poza UE. Dotyczy to również tych o wysokim potencjale wzrostu, takich jak Korea, Japonia, Meksyk, USA i Chiny. Oczekuje się, że wybrane programy zwiększą konkurencyjność i konsumpcję unijnych produktów rolno-spożywczych na całym świecie.

czytaj więcej »

© arivia

Upfield kupuje Arivię i wchodzi w segment alternatyw dla serów

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-01-20 10:47:53

Firma Upfield, która zakupiła marki margaryn (Rama, Flora) należące przez dziesięciolecia do firmy Unilever, buduje portfolio produktów roślinnych. Firma właśnie dołączyła poprzez zakup firmę Arivia i markę Violife do swojego portfolio roślinnego. David Haines, CEO Grupy Upfield powiedział: – Połączenie margaryn roślinnych i alternatyw dla serów pod jednym dachem to naturalne dopasowanie i jesteśmy przekonani, że połączone doświadczenie obu firm będzie nadal napędzać ekscytujący wzrost i innowacji w sektorze spożywczym.

czytaj więcej »

Savencia Fromage & Dairy podpisuje umowę roczną z Intermarché i Netto

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-01-20 10:35:55

Thierry Cotillard, Prezes Intermarché i Netto oraz Jean-Paul Torris, Dyrektor Generalny Grupy Savencia, ogłosili podpisanie umowy, zaledwie kilka tygodni po otwarciu negocjacji handlowych w 2020 r. Intermarché/Netto i Savencia sfinalizowały umowę o wzroście cen zakupu serów, co pozwoli Grupie Savencia zwiększyć ceny mleka dla producentów o 380 €/1000 l.

czytaj więcej »

Komisja Europejska bada możliwość rozszerzenia zakazu używania tworzyw sztucznych

Źródło: Anilact   Dodano: 2020-01-20 10:01:49

W marcu 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży plastików jednorazowego użytku od 2021 r. Nowe przepisy zyskały 560 głosów za, 35 przeciw, a 28 osób wstrzymało się od głosu. Zakaznow sprzedaży artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych tj.talerze, sztućce, patyczki higieniczne, słomki, mieszadła do napojów, pałeczki balonowe, pojemniki na żywność i napoje wykonane ze spienionego polistyrenu i produktów z tworzyw sztucznych ulegających rozkładowi oksydacyjnemu.

Komisja Europejska chce rozszerzyć zakaz sprzedaży tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na więcej produktów. Jedną z badanych hipotez jest zakaz opakowań plastikowych donosi mleczarskie stowarzyszenie portugalskie Anilact.

czytaj więcej »

© danone

Hiszpania: Danone wprowadza jogurty od krów wypasanych na zewnątrz

Źródło: Forum Mleczarskie za Anilact   Dodano: 2020-01-20 09:47:34

Produkty z mleka krów wypasanych na łąkach, a nie hodowanych w wielkich oborach mogą stać się większą częścią rynku w Europie. Oddział firmy Danone w Hiszanii ogłosił, że wypuścił na rynek jogurty o trzech smakach (gruszkowym, bananowym i brzoskwiniowym), w opakowaniach 2 × 120 g z takiego właśnie surowca.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o © 2008-2020
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij