100 wydanie Forum Mleczarskie Handel

Aktualności: świat (wszystkich: 3161, strona 1 z 211)

Francja: Grupa Lactalis tłumaczy zanieczyszczenie środowiska

Źródło: France 2; fr24news.com; euractiv.pl   Dodano: 2020-10-22 12:25:03

Francuskie i europejskie media przywołują wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez organizację Disclose. Organizacja zarzuca największej firmie mleczarskiej świata wielokrotne zanieczyszczenie francuskich rzek w ciągu ostatniej dekady. Organizacja przywołuje 38 zakładów produkcyjnych, które miały naruszyć przepisy o ochronie środowiska. Według raportu w wielu przypadkach wiązało się to z uwalnianiem do rzek pochodnych mleka, które mogą być poważnym zagrożeniem dla organizmów wodnych. Raport zawiera dowody na kilka przypadków, o których mówi, że spowodowały śmierć ryb. O sprawie pisze m.in. The Guardian oraz francuski portal fr24news.com

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

USA: Nowa serownia za 470 mln USD już skupuje mleko

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-22 11:02:52

Najnowocześniejsza serownia firmy Glanbia Nutritionals o wartości 470 mln USD w St. Johns w stanie Michigan rozpoczęła właśnie przetwarzanie mleka – podaje firma w komunikacie. To faza rozruchu, a pełną gotowość i potencjał osiągnie w ciągu 8 miesięcy. Nowy zakład będzie przetwarzał dziennie 3,6 mln litrów mleka na szereg serów blokowych i produktów serwatkowych o wartości dodanej, przeznaczonych na rynki amerykańskie i międzynarodowe.

Zakład będący własnością spółki joint venture założonej przez firmy: Glanbia Nutritionals, Dairy Farmers of America (DFA) i Select Milk Producers jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie zakładów mleczarskich w USA, zaprojektowanym i zbudowanym w ciągu dwóch lat, aby sprostać rygorystyczne standardy produkcji żywności.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Dobre prognozy Komisji Europejskiej dla mleczarstwa na lata 2020-21

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-11 14:57:17

Skup mleka w UE powinien wzrosnąć w 2020 r. o 1,4%. Tak prognozuje Komisja Europejska i argumentuje to zwiększeniem wydajności mlecznej, korzystnymi warunkami na pastwiskach do lipca oraz przystępnym cenom. Oczekuje się, że pogłowie krów mlecznych zmniejszy się głównie ze względu na zwiększony ubój w drugiej połowie roku. W 2021 r. produkcja mleka w UE mogłaby wzrosnąć o 0,8% napędzana wzrostem wydajności z jednej strony i dalszym zmniejszeniem stad krów mlecznych z drugiej. Oczekuje się, że po wybuchu epidemii Covid-19 sprzedaż bezpośrednia będzie nadal rosła wraz ze wzrostem popytu na lokalną żywność i krótkimi łańcuchami dostaw.

czytaj więcej »

Muszkieterowie i Laiterie Saint-Père wdrażają mleko w nieprzezroczystym opakowaniu rPET

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-11 14:45:27

Opakowanie rPET to pochodzący z recyklingu nieprzezroczysty PET. Brak transparentności wynika z z dodanego środka zmętniającego. Od kilku lat francuski zakład mleczarski Laiterie Saint-Père używa do butelkowania swojego mleka właśnie nieprzezroczystego PET. Obecnie te nieprzezroczyste butelki PET są poddawane recyklingowi, aby zostać przetworzone na włókna i izolację.

Intermarché i Laiterie Saint-Père podjęły współpracę dla popularyzacji obiegu zamkniętego. Cykl życia szarej butelki przebiega w zamkniętej pętli: jest sortowana przez konsumenta i kierowana do podmiotu zajmującego się recyklingiem, który przetwarza je na płatki. Ten materiał jest następnie używany do wykonania preformy, która ponownie staje się nową butelką. Ta technika ma tę zaletę, że wykorzystuje się tylko plastik, który już istnieje na rynku.

czytaj więcej »

Japonia: Danone sfinalizował sprzedaż Yakult

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-10 18:45:28

Sprzedaż 6,61% pozostałych udziałów w japońskiej firmie Yakult Honsha przyniesie Francuzom 58 mld jenów tj. 470 mln euro. Japońska marka to globalny lider w rynku probiotyków. Firma zlokalizowana jest w Japonii i tutaj notowana jest na giełdzie.

czytaj więcej »

Copa Cogeca apeluje: Dość surrealistycznych nazw mięsa i produktów mleczarskich! Europejskie organizacje reprezentujące sektor hodowli rozpoczynają kampanię

Źródło: Copa-Cogeca   Dodano: 2020-10-06 15:20:51

Copa Cogeca w swoim stanowisku jest jednozanczna: – Debata na temat stosowaniu nazw mięsa i produktów mleczarskich do określania ich roślinnych imitacji jest dużo bardziej złożona niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli Parlament Europejski przymknie w tym miesiącu oko na luki prawne, by bronić „wegańskich kiełbasek” i „wegańskich burgerów” otworzy tym samym puszkę Pandory, co na dłuższą metę w równym stopniu uderzy w konsumentów i hodowców z czego zgromadzenie europejskie nie do końca zdaje sobie sprawę. W związku z tą sytuacją, europejski sektora hodowli postanowił postawić opór i zainicjować kampanię „Ceci n’est pas un steak – To nie jest stek”.

– Dzisiaj grupa europejskich organizacji reprezentujących sektor hodowli zainaugurowała nową kampanię i wezwała cały sektor do zwarcia szeregów po tym, jak po raz kolejny prace nad zapisami rozporządzenia jednolitej WOR dotyczącymi nazw mięsa znalazły się w impasie w Parlamencie Europejskim. Posłowie do PE znowu wrócili do dyskusji z ubiegłego roku, starając się doprowadzić do prawnego uznania nazw takich jak „wegańskie burgery” i „wegańskie kiełbaski”. Poseł do PE Eric Andrieu zaproponował oddanie Komisji niezwykle ważnej kwestii nazw mięsa, która regulowałaby ją za pomocą aktów delegowanych, pod warunkiem, że zgodzi się na uznanie nazw takich jak „wegański burger” czy „wegańskie kiełbaski”. Przerzucanie odpowiedzialności na Komisję jest nie do przyjęcia dla rolników i jest sprzeczne z pierwszą propozycją przegłosowaną w ubiegłym roku! Grupa wezwała członków Parlamentu Europejskiego do dokładnego przeanalizowania skutków i konsekwencji upowszechnienia tych określeń, co promowałoby nieuczciwy i wprowadzający w błąd marketing.

czytaj więcej »

Chiny: Fonterra wychodzi z rynku produkcji mleka

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-05 09:17:15

Rezygnacja Fonterry z lukratywnego rynku produkcji mleka w Chinach jest bardzo znaczącym krokiem i wywołuje wiele komentarzy, co do specyfiki robienia interesów w Chinach. Fonterra podjęła przy tym decyzję o charakterze kompleksowym, ponieważ sprzedała dwa swoje biznesy. Pierwszy z nich to huby produkujące mleko na ogromną skalę w Ying i Yutian. Tutaj wartość transakcji sięgnęła 513 mln NZD. Nabywcą jest Inner Mongolia Natural Dairy. Oddzielną transakcją jest sprzedaż 85% udziałów w farmach mlecznych Hangu. Nabywcą został Sanyuan Venture Capital posiadający dotąd 15% udział w przedsiębiorstwie. Wartość transakcji wyniosłą tu 42 mln NZD. W przeliczeniu na walutę unijną jest to w sumie 314,25 mln euro.

czytaj więcej »

frieslandcampina

Nigeria: FrieslandCampina przejmuje markę Nutricima

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-02 10:00:35

Firmą, która odsprzedaje markę Nutricima i zakład mleczarski w mieście Ikorodu w pobliżu Lagos (stolicy kraju) jest PZ Cussons. FrieslandCampina zdecydowała się na zakup, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na lokalnie produkowane mleko zagęszczone i mleko w proszku. W ofercie firmy pozostaną dobrze rozpoznawane przez konsumentów marki tj. Olympic, Coast i Nunu. Obejmują one szereg produktów mlecznych w proszku, zagęszczonych i gotowych do spożycia.

czytaj więcej »

© nestlé

Nestlé rozszerza gamę alternatywnych produktów mlecznych o napój roślinny Nesquik

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-10-01 22:20:06

Nowy gotowy do spożycia napój zostanie wprowadzony na rynek najpierw w Hiszpanii, Portugalii i na Węgrzech, a następnie w innych krajach europejskich. Łączy w sobie zalety owsa i grochu z kakao pochodzącym ze zrównoważonych źródeł i ma mniej cukru niż zwykły Nesquik na bazie mleka.

Dzięki 100% naturalnym składnikom nowy Nesquik jest źródłem białka roślinnego, naturalnie bez laktozy i certyfikowanym przez Vegan Society.

Yasser AbdulMalak, Szef Działu Produktów Mleczarskich na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną w Nestlé, powiedział: – Czy jest lepszy sposób na wprowadzenie większej ilości produktów pochodzenia roślinnego do codziennego życia niż poprzez ukochane marki, takie jak Nesquik? Jesteśmy naprawdę dumni z tego nowego napoju – naprawdę trafia w dziesiątkę dzięki znajomemu smakowi kakao Nesquik.

czytaj więcej »

Wielka Brytania: Przetwórstwo mleka na stałym poziomie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-25 10:19:05

Na terenie Wielkiej Brytanii 54 zakłady mleczarskie są odpowiedzialne za przetwórstwo 90% całego skupionego mleka. Dane statystyczne za czerwiec 2020 r. wskazują, że brytyjskie zakłady mleczarskie przetworzyły 1,22 mld litrów mleka wobec 1,3 mld litrów w maju. Produkcja mleka płynnego opiewa na poziomie około 500-550 mln litrów, a serów 43 tys. ton, a cheddar jest najpopularniejszym gatunkiem sera twardego. W porównaniu do czerwca 2019 r. produkcja cheddara wzrosła (zamiast 260 mln l wykorzystano w tym celu prawie 300 mln l). Ze skupionego w czerwcu mleka wyprodukowano 16 tys. ton masła i 10,3 tys. ton mleka w proszku.

czytaj więcej »

© indulge desserts
© indulge desserts

USA: Desery mleczne bez dodatków mają przyszłość: Szwajcarzy kupują kolejną firmę wytwarzającą desery mleczne

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-24 10:08:19

Biznes słodkich mlecznych deserów wciąż pozostaje bardzo rozwojowy pomimo trendów nakazujących zdrowe, niskokaloryczne odżywianie. Dowodzi temu kolejne przejęcie szwajcarskiego giganta, tym razem w USA. O jakich deserach jednak mowa? Szwajcarscy mleczarze już dawno postawili na rozwój sprzedaży i promocję włoskich deserów, a działalność w tej dziedzinie określają jako filar strategiczny. Lista przejęć zrealizowanych przez Emmi tylko w obszarze deserów jest długa: w 2012 r. zakupiono we Włoszech firmę A-27. Od tego czasu trzy firmy (Rachelli w 2013 r., Italian Fresh Foods w 2017 r., Pasticceria Quadrifoglio w 2019 r.) zostały dokupione i już jako Emmi Dessert Italia stały się znaczącym dostawcą deserów w Europie. Przejęcie 87,7% udziałów w amerykańskiej spółce Indulge Desserts Intermediate Holdings rozszerza obecność Emmi na kraj o największym na świecie rynku deserów.

czytaj więcej »

USA: Grupa Lactalis przejmuje oddział serowy z rąk Kraft Heinz za 2,7 mld euro

Źródło: Grande Consumo Magazine   Dodano: 2020-09-20 18:29:17

Ta ogromna operacja wymaga jeszcze zgody organów ds. ochrony konsumentów i konkurencji. W skład transakcji wejdą gałęzie biznesu serów naturalnych i tartych pod markami Kraft, CrackerBarrel, Breakstone's, Knudsen, Polly-O, Athenos i Hoffman's. W listopadzie 2018 r. pisaliśmy o podobnym przejęciu w Kanadzie. Infomracja o tej transakcji tutaj

Umowa pozwoli Grupie Lactalis na międzynarodowy rozwój marki Kraft w tych kategoriach, a także w produkcji serów topionych. Szacowany obrót z tych działań w 2020 r. wynosi około 1,51 mld euro, co zwiększy obroty Grupy Lactalis w Stanach Zjednoczonych do 2,95 mld euro.

czytaj więcej »

© fonterra

Fonterra przechodzi z węgla na odpady drzewne jako paliwo w zakładzie Te Awamutu

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-16 09:34:19

Nowozelandzki zakład robi kolejny krok na drodze odchodzenia od węgla. Fonterra ogłosiła przejście zakładu Te Awamutu na energię odnawialną na początku roku, przy czym zakład wcześniej wykorzystywał mieszankę węgla, gazu i energii elektrycznej do przetwarzania mleka.

– Te ważne inwestycje w zrównoważony rozwój są utrzymywane pomimo wyzwań związanych z pandemią – powiedział Fraser Whineray, Dyrektor Operacyjny Fonterra. – Zrównoważony rozwój jest podstawą długoterminowej strategii spółdzielni i chociaż Covid-19 stanowił pewne wyzwania, udało nam się ukończyć projekt dekarbonizacji w Te Awamutu.

Odejście od węgla w Te Awamutu jest częścią planów firmy Fonterra, aby uzyskać zerową emisję netto w swoich zakładach produkcyjnych do 2050 r. Po zakończeniu transformacji w Te Awamutu Fonterra zmniejszy krajowe zużycie węgla przez spółdzielnię o prawie 10% oszczędzając ponad 84 tys. ton emisji CO2 rocznie – tyle samo, co usunięcie z dróg 32 tys. samochodów.

czytaj więcej »

© frieslandcampina

Niderlandy: FrieslandCampina Ingredients zwiększy produkcję laktoferyny

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-09-11 09:49:34

Holenderski gigant mleczarski przeprowadza inwestycję w zakładzie w Veghel. Skala zmian nie wydaje się tu duża, ale to pozór. W przypadku laktoferyny nie ma mowy o ogromnych wolumenach, dlatego produkcja zwiększy się o 60 ton do 2022 r. Powodem tej inwestycji jest plan strategicznego wzrostu w segmentach żywienia w okresie wczesnego życia i żywienia dorosłych. Zwiększając całkowitą zdolność produkcyjną do 70 ton rocznie, rozbudowa sprawi, że FrieslandCampina Ingredients stanie się największym producentem laktoferyny na świecie.

Herman Ermens, Prezes FrieslandCampina Ingredients: skomentował: – Laktoferyna jest kluczowym składnikiem w żywieniu we wczesnym okresie życia, a także wykazała potencjalne korzyści zdrowotne dla osób dorosłych związanych z układem odpornościowym. Globalny popyt na laktoferynę prawie się podwoił w latach 2014-2019. Znacznie zwiększając moce produkcyjne, możemy sprostać potrzebom naszych klientów. Ponadto ta inwestycja jest przykładem naszej strategii wzrostu poprzez stawianie ma cenne składniki dodatkowe. Dzięki naszemu technologicznemu doświadczeniu jesteśmy przygotowani do oferowania laktoferyny najwyższej jakości, która spełnia najsurowsze światowe wymagania regulacyjne.

czytaj więcej »

Rosja: Ranking firm mleczarskich: Danone, Wimm-Bill-Dann i Renna w czołówce

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-09 09:46:55

Krajowa Unia Producentów Mleka przedstawiła ranking rosyjskich producentów i przetwórców mleka w 2020 roku opierając się danych finansowych zakładów mleczarskich. Liderem rynku jest Danone z obrotem 1,21 mld euro, nr 2 jest Wimm-Bill-Dann (PepsiCo) z przychodami 1,1, mld euro. Podium zamyka Grupa Renna z 333 mln euro. Ranking przygotowałą agencja Streda Consulting. Jak podaje raport przychody 30 największych firm mleczarskich w Rosji w 2019 roku wyniosły 6,23 mld euro, co oznacza wzrost o 13,5% licząc od 2017 r. (dynamika liczona w rublach).

Poniżej podajemy kolejne firmy i ich obroty...

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2020
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij