Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: świat (wszystkich: 3188, strona 1 z 213)

© intermasz

Intermasz: Techniki membranowe są coraz popularniejsze

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2021-01-14 11:25:20

– Tylko w Polsce powstało według mojej wiedzy co najmniej 50 instalacji opartych o membrany ceramiczne, choć z pewnością liczba ta jest większa – mówi w rozmowie z Forum Mleczarskim Biznes Marcin Skrzypek, Współwłaściciel firmy Intermasz – Filtracja Membranowa. – Braliśmy także bezpośredni udział lub jako dostawca komponentów w licznych projektach skutkujących dostawą urządzeń do krajów ościennych jak Czechy, Białoruś, Ukraina czy Rosja. Do popularyzacji membran ceramicznych przyczyniły się również liczne prace B+R prowadzone przez nas z wykorzystaniem jednej z naszych trzech instalacji pilotowych. W naszym laboratorium dysponujemy obecnie sześcioma instalacjami badawczymi do prowadzenia różnych procesów membranowych z zakresu MF, UF, NF, RO i ED.

czytaj więcej »

© frieslandcampina

FrieslandCampina przechodzi na butelki PET z recyklingu

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-01-11 13:33:19

Od lutego 2021 r. FrieslandCampina będzie wykorzystywać butelki PET w 100% z recyklingu PET (rPET). Ponieważ butelkę PET można poddać recyklingowi tylko wtedy, gdy konsument usunie etykietę, dział Badań i Rozwoju FrieslandCampina dodatkowo opracował zupełnie nowy „zamek błyskawiczny”, który ułatwia oddzielanie od butelki. To sprawia, że FrieslandCampina jest pierwszą firmą z sektora mleczarskiego, która produkuje butelki praktycznie w obiegu zamkniętym dla swoich marek w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Patrick van Baal, Globalny Dyrektor ds. Rozwoju Opakowań w FrieslandCampina skomentował to następująco: – Dzięki butelce PET pochodzącej w 100% z recyklingu, FrieslandCampina robi nowy krok w tworzeniu obiegu opakowań. Naszą ambicją jest osiągnięcie pełnego obiegu. Dlatego zwiększamy zawartość materiału z recyklingu w naszych butelkach PET z 20% do 100%. Ten krok jest kluczowy, ponieważ aby osiągnąć nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, wszystkie opakowania muszą najpierw nadawać się do recyklingu i/lub ponownego wykorzystania.

czytaj więcej »

Austriacki przemysł mleczarski odniósł sukces w eksporcie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-01-08 16:01:46

Eksport austriackich produktów mleczarskich w miesiącach od stycznia do września 2020 r. wzrósł o 4,7%, a import spadł o 0,2%. – To ważny sukces krajowego przemysłu mleczarskiego, ponieważ potwierdza strategię promowania jakości na rynkach międzynarodowych, a także w czasach kryzysu – skomentował Helmut Petschar, Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM).

Eksport produktów mleczarskich wygenerował 985 mln euro w pierwszych trzech kwartałach 2020 r., import wyniósł 613 mln euro. Prowadziło to do dalszej poprawy salda handlu zagranicznego krajowego przemysłu mleczarskiego o 372 mln € (+14%).

czytaj więcej »

© gonia zduńczyk
© gonia zduńczyk

Tanzania: Polacy wspierają rozwój mleczarni pod Kilimandżaro

Źródło: artur kubajek, fundacja ekonomiczna polska-afryka wschodnia   Dodano: 2020-12-28 09:45:52

Tanzania zajmuje czwarte miejsce pod względem pogłowia bydła w Afryce po Etiopii, Sudanie i Czadzie. W sumie hoduje się tu ponad 31 mln krów. Krowy w Tanzanii są hodowane głównie na mięso lub jako inwentarz pomocny w gospodarstwie – zwłaszcza jako siła pociągowa, ale również jako forma gromadzenia majątku. W szczególności dotyczy to tradycyjnych plemion pasterskich. Dopiero na czwartym miejscu znajduje się produkcja mleka. Ponad 98,5% pogłowia to bydło tradycyjne pasterskiej rasy zebu (charakteryzuje je wytrzymałość na suszę, stosunkowo niewielka masa ciała i często ogromne rogi). Pozostałe 1,5% to rasy nowoczesne mleczne i/lub mięsne.

Mleczność krów w Tanzanii jest bardzo zróżnicowana i zależy od rasy, sposobu żywienia, stanu zdrowotnego i systemu zarządzania bydłem. Średnia ogólnokrajowa mleczność krów dla niewielkiego odsetka krów mlecznych i mleczno-mięsnych to około dwa tysiące litrów rocznie (w Polsce to ponad 6,4 tys. litrów). W sumie w 2016 r. szacunkowa produkcja mleka w Tanzanii wyniosła 2,7 mld l (w Polsce w 2019 r. było to 14 mld l), przy czym w Tanzanii tylko około 3% mleka poddano przetworzeniu.

Dla zrozumienia różnic w obrazie hodowli i jej efektów w zakresie pozyskania i dalszego wykorzystania mleka ważny jest fakt, że w Tanzanii istnieją obok siebie dwa systemy hodowli bydła.

czytaj więcej »

Kanada: Grupa Lactalis kupuje zakłady produkujące jogurty od Agropuru

Źródło: efa   Dodano: 2020-12-24 10:09:41

Lactalis Canada uzgodnił warunki zakupu wszystkich udziałów w Ultima Foods, spółce należącej do tutejszego giganta, firmy Agropur. Nie są znane szczegóły finansowe transakcji, ale musi być ona jeszcze zatwierdzona przez kanadyjskie biuro ds. konkurencji. Umowa obejmuje marki jogurtów: Iögo, Nanö oraz Olympic, a także marki śmietan i kefirów.

czytaj więcej »

Hiszpania: Szwajcarzy z Emmi sprzedają kozi biznes

Źródło: efa   Dodano: 2020-12-23 10:00:11

Emmi, największy szwajcarski przetwórca mleka, sprzedał firmie Lácteas García Baquero swój 80% udział większościowy w hiszpańskiej mleczarni Lácteos Caprinos. Założona w 2002 r. w Jaen, Lácteos Caprinos specjalizuje się w produkcji produktów z mleka koziego tj. twarogi i sery generując roczną sprzedaż w wysokości ok. 10 mln euro.

Emmi nabył 80% udziałów w Lácteos Caprinos w 2016 r. od jego dwóch właścicieli, Pedro Mantilli i Francisco Sainza.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Francja: Aldi ma plan ekspansji

Źródło: PLMA   Dodano: 2020-12-22 09:54:56

Aldi planuje podwoić liczbę posiadanych sklepów. Nie chodzi przy tym wyłącznie o zmianę szyldu zakupionej od firmy Casino sieci Leader Price i jej 547 sklepów. Aldi chce bowiem mieć 1 900 placówek w całym kraju. Na razie ma 862 sklepy.

– Dążymy do tego, aby każdy Francuz – idąc z własnego domu – miał 15 minut drogi do sklepu Aldi – mówi Philip Demeulemeester, Dyrektor Aldi France. Jak dotąd Aldi był obecny głównie w północnej i wschodniej części kraju. Poprzez akwizycję i nowe otwarcia powstanie sieć na południu i zachodzie kraju.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: Zakaz odtwarzania kształtu lub wyglądu produktu chronionego

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-18 10:27:11

Prawo UE zabrania odtwarzania kształtu lub wyglądu produktu chronionego, posiadającego status ChNP (Chronionej Nazwy Pochodzenia) – mówi wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości opublikowanego 17 grudnia 2020 r. Powodem, dla którego ETS zajął się tą sprawą był przypadek sera Morbier produkowanego w górach Jura (Francja), który cieszy się ochroną znaku ChNP od 22 grudnia 2000 r. Ser jest bardzo charakterystyczny, posiada bowiem warstewkę popiołu dzielącą poziomo ser na dwie części. Ta czarna linia jest wyraźnie wymieniona w opisie produktu w specyfikacji ChNP.

Société Fromagère du Livradois SAS, produkująca ser Morbier od 1979 r., nie znajduje się na obszarze geograficznym, dla którego zastrzeżona została nazwa Morbier. Po upływie okresu przejściowego spółka ta używa dla produkowanego przez nią sera nazwy „Montboissié du Haut Livradois”.W 2013 r. Syndicat interprofessionnel de défense du fromage Morbier (międzybranżowy związek na rzecz ochrony sera Morbier, zwany dalej „związkiem”) pozwał Société Fromagère du Livradois przed tribunal de grande instance de Paris (sąd pierwszej instancji w Paryżu, Francja).Zdaniem związku Société Fromagère du Livradois narusza prawa związane z ChNP oraz dopuszcza się nieuczciwej i pasożytniczej konkurencji, produkując i sprzedając ser mający wygląd produktu objętego ChNP Morbier, a w szczególności – czarny pasek. Wniesione przez związek powództwo nie zostało uwzględnione. 

czytaj więcej »

Włochy: Oznaki hamowania włoskiego eksportu serów

Źródło: Europejska Agencja Żywności   Dodano: 2020-12-18 09:45:59

Po dekadzie wzrostu eksport włoskich produktów mleczarskich hamuje, a dzieje się to za sprawą najlepszych i najbardziej znanych włoskich asortymentów. Jak podaje związek branżowy Assolatte alarmująca sytuacja następuje spadek zarówno ilości jak i wartości eksportu serów. To zaskoczenie dla tych wszystkich, który przyzwyczaili się do nieustannego wzrostu i powodzenia włoskich specjalności na światowym rynku. Choć wolumen utrzymał się (+1,1% we wrześniu 2020 r. w porównaniu do tego samego miesiąca 2019 r.), to nastąpił on przy znacznym spadku wartości (-7,1%). Ten negatywny wynik wpłynął na skumulowane wartości pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Jeśli wolumeny pozostaną prawie niezmienione (+0,6%), wartość eksportu produktów mleczarskich spadnie o prawie 4%.

Spadek, wyjaśnia Assolatte, wynika z wielu czynników: wpływu ceł amerykańskich, ogólnego spowolnienia handlu spowodowanego pandemią oraz spadku cen Grana Padano i Parmigiano Reggiano. Patrząc na kategorie, w ciągu dziewięciu miesięcy nastąpił wyraźny spadek wolumenów Pecorino (-23,2%) oraz Asiago i podobnych (-16,2%). Natomiast wolumeny Grana Padano i Parmigiano Reggiano pozostały stabilne (-0,4%), pomimo spadku wartości -8,4%. Tymczasem wzrosty notują sery świeże (+ 10,8% wolumenowo i +8,4% wartościowo) oraz Gorgonzola (+3,1% wolumenowo i +1,1% wartościowo).

czytaj więcej »

Korea Południowa: Konsumpcja serów wzrośnie. Czy lokalna produkcja mleka spadnie?

Źródło: USDA   Dodano: 2020-12-17 10:06:40

Koreański sektor mleczarski jest zdominowany przez duże firmy. Należą do nich Seoul Dairy Cooperative, Maeil Dairies, Namyang Dairy Products i Dongwon F&B. Progności z USDA nie mają jednak wątpliwości: południowokoreańska produkcja mleka powróci do 2,03 mln ton po wzroście do 2,1 mln ton w 2020 r. Zdaniem amerykańskich analityków produkcja mleka w 2020 r. korzystała z dobrej pogody i wysokich oczekiwań cenowych. Jednak zamknięcie szkół związane z COVID-19 spowodowało osłabienie popytu na płynne mleko. Dodać należy, że konsumpcja szkolna mleka obejmowała 5% krajowej produkcji mleka. Powstały w ten sposób brak równowagi spowodował wyższą produkcję mleka w proszku i duże zapasy mleka w proszku (w czerwcu 2020 r. było to 11 537 ton – podkreślają Amerykanie). W porównaniu do danych historycznych np. 100 tys. zapasów proszku w 2018 r. oraz jeszcze wyższych w poprzednich latach nie wydaje się to jednak szczególnie wielkim problemem. W 2021 r. krajowe spożycie mleka ma wzrosnąć do 71 tys. ton.

czytaj więcej »

© frieslandcampina

FrieslandCampina dalej pozbywa się nadwyżek w potencjale produkcyjnym

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-11 15:38:08

Niderlandzki gigant mleczarski dalej tnie swoje nadwyżki potencjału produckyjnego. Po decyzji zakończenia produkcji proszków w Dronrijp i Gerkesklooster (pisaliśmy o tym tutaj), spółdzielnia ogłosiła plan zamknięcia części aktywności w zakładzie Yoko Cheese w Genk.

Działania Holendrów są oparte na koncepcji cięcia niewykorzystanych mocy w zakresie konfekcjonowania i pakowania serów. Ma to służyć koncentracji produkcji w zakładach w Wolvega i Leerdam. Restrukturyzacja ma dalej wzmocnić pozycję konkurencyjną FrieslandCampina. 

czytaj więcej »

© tine

Produkcja w Tine Meieriet Sem utrzymana

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-05 11:46:12

Zarząd norweskiej grupy mleczarskiej Tine podjął decyzję o utrzymaniu produkcji w Tine Meieriet Sem. Oznacza to, że w zakładzie w Tønsberg nadal będzie prowadzona produkcja, magazynowanie i dystrybucja. Raport przedstawiony zarządowi mleczarni w październiku wykazał, że zamykając produkcję w Sem, Tine obniży roczne koszty o 10 mln NOK. Raport był przedmiotem konsultacji z pracownikami i lokalnym kierownictwem. Dzięki zgłoszonym propozycjom będą wprowadzone zmiany, które znacznie obniżą roczne koszty przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji.

– Zarząd Grupy zdecydował się kontynuować produkcję w Sem. Celem nie jest zakończenie produkcji, celem jest obniżenie kosztów, aby wzmocnić konkurencyjność Tine. Chcemy otwartych procesów, w których wspólnie znajdujemy najlepsze rozwiązania dla mleczarni – mówi Wiceprezes Wykonawczy Per Ivar Berg.

czytaj więcej »

Meksykański potentat mleczarski Grupo Lala zamyka działalność w Kostaryce

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-04 09:27:12

Po kompleksowej ocenie i dokładnej analizie meksykański potentat mleczarski postanowił zamknąć swoje aktywności prowadzone w innym środkowoamerykańskim kraju – Kostaryce. Firma od pewnego czasu  zwiększa koncentrację na głównych rynkach w celu poprawienia rentowności mleczarni. Działalność Grupy w Kostaryce stanowi 0,4% skonsolidowanej sprzedaży Spółki, znajdują się tam: jeden zakład produkcyjny i jedno centrum dystrybucyjne. Zasoby te zostaną sprzedane.

czytaj więcej »

FrieslandCampina kończy produkcję proszków w dwóch zakładach

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-03 10:09:34

Jeden z największych producentów artykułów mleczarskich w Europie, FrieslandCampina, zakończy produkcję proszków w dwóch holenderskich zakładach w Dronrijp i Gerkesklooster. W wyniku tej decyzji od 1 kwietnia 2022 r. zostanie zamknięty zakład w Dronrijp. Z kolei instalacja do produkcji serwatki i mleka w proszku w Gerkesklooster zostanie zlikwidowana 15 stycznia 2021 r. Gerkesklooster będzie kontynuował produkcję serów. Zaprzestanie produkcji proszku w obu lokalizacjach spowoduje zwolnienie 57 osób.

czytaj więcej »

Włochy: Granarolo umieszcza kod QR do aplikacji informującej o COVID-19 na swoich opakowaniach

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-12-01 12:06:28

Czołowy dostawca nabiału na Półwyspie Apenińskim, Granarolo, zdecydował się wesprzeć aplikację Immuni stworzoną przez Ministra Innowacji Technologicznych i Cyfryzacji i zarządzanej przez Ministerstwo Zdrowia, która informuje o zagrożeniu narażenia się na kontakt z wirusem SARS-CoV-2. Na około 10 mln butelek mleka, które są sprzedawane każdego miesiąca, począwszy od 6 listopada, na etykiecie pojawia się kod QR, który umożliwia pobranie aplikacji Immuni.– Postanowiliśmy pomóc w sytuacji bardzo delikatnej dla kraju, oddając do dyspozycji rządu najcenniejszy element, jaki posiadamy, naszą etykietę, która każdego dnia jest obecna w milionach włoskich domów – skomentował Gianpiero Calzolari, Prezes Granarolo. – Nasi konsumenci będą mogli pobrać aplikację za pomocą prostego telefonu komórkowego.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij