100 wydanie Forum Mleczarskie Handel
Aktualności kraj Aktualności świat Komunikaty prasowe
Raporty Wywiady Galerie
więcej...
Kampanie Firmy Produkty
Podręcznik serowy ABC Nabiału Kontakt

Aktualności: świat (wszystkich: 3152, strona 1 z 211)

Wielka Brytania: Przetwórstwo mleka na stałym poziomie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-25 10:19:05

Na terenie Wielkiej Brytanii 54 zakłady mleczarskie są odpowiedzialne za przetwórstwo 90% całego skupionego mleka. Dane statystyczne za czerwiec 2020 r. wskazują, że brytyjskie zakłady mleczarskie przetworzyły 1,22 mld litrów mleka wobec 1,3 mld litrów w maju. Produkcja mleka płynnego opiewa na poziomie około 500-550 mln litrów, a serów 43 tys. ton, a cheddar jest najpopularniejszym gatunkiem sera twardego. W porównaniu do czerwca 2019 r. produkcja cheddara wzrosła (zamiast 260 mln l wykorzystano w tym celu prawie 300 mln l). Ze skupionego w czerwcu mleka wyprodukowano 16 tys. ton masła i 10,3 tys. ton mleka w proszku.

czytaj więcej »

© indulge desserts
© indulge desserts

USA: Desery mleczne bez dodatków mają przyszłość: Szwajcarzy kupują kolejną firmę wytwarzającą desery mleczne

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-24 10:08:19

Biznes słodkich mlecznych deserów wciąż pozostaje bardzo rozwojowy pomimo trendów nakazujących zdrowe, niskokaloryczne odżywianie. Dowodzi temu kolejne przejęcie szwajcarskiego giganta, tym razem w USA. O jakich deserach jednak mowa? Szwajcarscy mleczarze już dawno postawili na rozwój sprzedaży i promocję włoskich deserów, a działalność w tej dziedzinie określają jako filar strategiczny. Lista przejęć zrealizowanych przez Emmi tylko w obszarze deserów jest długa: w 2012 r. zakupiono we Włoszech firmę A-27. Od tego czasu trzy firmy (Rachelli w 2013 r., Italian Fresh Foods w 2017 r., Pasticceria Quadrifoglio w 2019 r.) zostały dokupione i już jako Emmi Dessert Italia stały się znaczącym dostawcą deserów w Europie. Przejęcie 87,7% udziałów w amerykańskiej spółce Indulge Desserts Intermediate Holdings rozszerza obecność Emmi na kraj o największym na świecie rynku deserów.

czytaj więcej »

USA: Grupa Lactalis przejmuje oddział serowy z rąk Kraft Heinz za 2,7 mld euro

Źródło: Grande Consumo Magazine   Dodano: 2020-09-20 18:29:17

Ta ogromna operacja wymaga jeszcze zgody organów ds. ochrony konsumentów i konkurencji. W skład transakcji wejdą gałęzie biznesu serów naturalnych i tartych pod markami Kraft, CrackerBarrel, Breakstone's, Knudsen, Polly-O, Athenos i Hoffman's. W listopadzie 2018 r. pisaliśmy o podobnym przejęciu w Kanadzie. Infomracja o tej transakcji tutaj

Umowa pozwoli Grupie Lactalis na międzynarodowy rozwój marki Kraft w tych kategoriach, a także w produkcji serów topionych. Szacowany obrót z tych działań w 2020 r. wynosi około 1,51 mld euro, co zwiększy obroty Grupy Lactalis w Stanach Zjednoczonych do 2,95 mld euro.

czytaj więcej »

© fonterra

Fonterra przechodzi z węgla na odpady drzewne jako paliwo w zakładzie Te Awamutu

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-16 09:34:19

Nowozelandzki zakład robi kolejny krok na drodze odchodzenia od węgla. Fonterra ogłosiła przejście zakładu Te Awamutu na energię odnawialną na początku roku, przy czym zakład wcześniej wykorzystywał mieszankę węgla, gazu i energii elektrycznej do przetwarzania mleka.

– Te ważne inwestycje w zrównoważony rozwój są utrzymywane pomimo wyzwań związanych z pandemią – powiedział Fraser Whineray, Dyrektor Operacyjny Fonterra. – Zrównoważony rozwój jest podstawą długoterminowej strategii spółdzielni i chociaż Covid-19 stanowił pewne wyzwania, udało nam się ukończyć projekt dekarbonizacji w Te Awamutu.

Odejście od węgla w Te Awamutu jest częścią planów firmy Fonterra, aby uzyskać zerową emisję netto w swoich zakładach produkcyjnych do 2050 r. Po zakończeniu transformacji w Te Awamutu Fonterra zmniejszy krajowe zużycie węgla przez spółdzielnię o prawie 10% oszczędzając ponad 84 tys. ton emisji CO2 rocznie – tyle samo, co usunięcie z dróg 32 tys. samochodów.

czytaj więcej »

© frieslandcampina

Niderlandy: FrieslandCampina Ingredients zwiększy produkcję laktoferyny

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-09-11 09:49:34

Holenderski gigant mleczarski przeprowadza inwestycję w zakładzie w Veghel. Skala zmian nie wydaje się tu duża, ale to pozór. W przypadku laktoferyny nie ma mowy o ogromnych wolumenach, dlatego produkcja zwiększy się o 60 ton do 2022 r. Powodem tej inwestycji jest plan strategicznego wzrostu w segmentach żywienia w okresie wczesnego życia i żywienia dorosłych. Zwiększając całkowitą zdolność produkcyjną do 70 ton rocznie, rozbudowa sprawi, że FrieslandCampina Ingredients stanie się największym producentem laktoferyny na świecie.

Herman Ermens, Prezes FrieslandCampina Ingredients: skomentował: – Laktoferyna jest kluczowym składnikiem w żywieniu we wczesnym okresie życia, a także wykazała potencjalne korzyści zdrowotne dla osób dorosłych związanych z układem odpornościowym. Globalny popyt na laktoferynę prawie się podwoił w latach 2014-2019. Znacznie zwiększając moce produkcyjne, możemy sprostać potrzebom naszych klientów. Ponadto ta inwestycja jest przykładem naszej strategii wzrostu poprzez stawianie ma cenne składniki dodatkowe. Dzięki naszemu technologicznemu doświadczeniu jesteśmy przygotowani do oferowania laktoferyny najwyższej jakości, która spełnia najsurowsze światowe wymagania regulacyjne.

czytaj więcej »

Rosja: Ranking firm mleczarskich: Danone, Wimm-Bill-Dann i Renna w czołówce

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-09 09:46:55

Krajowa Unia Producentów Mleka przedstawiła ranking rosyjskich producentów i przetwórców mleka w 2020 roku opierając się danych finansowych zakładów mleczarskich. Liderem rynku jest Danone z obrotem 1,21 mld euro, nr 2 jest Wimm-Bill-Dann (PepsiCo) z przychodami 1,1, mld euro. Podium zamyka Grupa Renna z 333 mln euro. Ranking przygotowałą agencja Streda Consulting. Jak podaje raport przychody 30 największych firm mleczarskich w Rosji w 2019 roku wyniosły 6,23 mld euro, co oznacza wzrost o 13,5% licząc od 2017 r. (dynamika liczona w rublach).

Poniżej podajemy kolejne firmy i ich obroty...

czytaj więcej »

Niemcy/Niderlandy: DMK scala produkcję serwatki

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-09-04 08:35:15

Połączenie przedsiębiorstw zależnych: DV Nutrition i Hoogeveen działających dotąd oddzielnie czyni nową firmę jednym z największych producentów markowej serwatki. Od 1 września 2020 r. firma nosi nazwę Wheyco Netherlands. Grupa DMK posiadała udziały w joint-venture DVN wraz z firmą Volac od 2004 r. W dniu 1 stycznia br nastąpiło całkowite przejęcie spółki przez DMK w celu przyspieszenia ekspansji na europejskie i azjatyckie rynki zgodnie z „Wizją 2030”.

czytaj więcej »

USA i UE liderami wzrostu produkcji mleka w skali 12 miesięcy

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-09-01 08:40:35

Według statystyk pokazanych przez Fonterrę, całoroczny skup mleka w Nowej Zelandii w okresie kończącym się w lipcu 2020 r. spadł o 0,5%. Spadek ten wystąpił pomimo wyraźnego wzrostu 4,6% skupu w lipcu w porównaniu do lipca 2019 r. Dane dla Australii są opóźnione i na razie pokazują spadek o 1,1% w okresie 12 miesięcy w okresie kończącym się w maju 2020 r. Spadku nie zrównoważył znaczący wzrost w maju 2020 r., który był wyższy o 6% w stosunku do maja 2019 r. Zdecydowanie ciekawiej wyglądała sytuacja w UE (razem z ze Zjednoczonym Królestwem).

czytaj więcej »

Grupa Lactalis: Nowe moce produkcyjne serwatki i największa farma słoneczna teraz w zakładzie w Verdun

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-08-28 14:23:31

Grupa Lactalis jest jednym z największych producentów i eksporterów serwatki. Teraz możliwości firmy rosną w związku z nowymi inwestycjami w zakresie słodkiego jak i zdemineralizowanego półproduktu. Zakład był pierwotnie własnością Lactosérum France LSF i w 2014 r. został przejęty przez Lactalis Ingredients. Powodem był fakt, że fabryka LSF była pionierem w produkcji serwatki w proszku i serwatki zdemineralizowanej. W ciągu ostatnich trzech lat zakład przeszedł gruntowny remont.

czytaj więcej »

© meiji

Meiji uruchamia pierwszą linię produkcyjną świeżego sera mozzarella

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2020-08-27 15:18:35

Uruchomienie linii w zakładzie Tokachi ma związek z próbą wykorzystania rysującej się szansy biznesowej. Kategoria serów jest definiowana na rynku japońskim jako obszar wzrostu. Meiji dąży do zdobycia największego udziału w tym segmencie w przyszłości. Jak wskazują analizy wewnętrzne firmy, krajowy rynek serów rośnie z roku na rok, a spożycie serów w kraju osiągnęło rekordowy poziom w 2019 r. Segment serów rośnie, co wynika z faktu spożywania ich jako przekąsek i zwiększonego wykorzystania w kuchni.

Kwota inwestycji wyniosła równowartość 24 mln euro.

czytaj więcej »

© nestlé

Nestlé rozszerza swoje portfolio roślinnych alternatywnych produktów mleczarskich

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-08-16 12:56:00

Nestlé opracowuje szeroką gamę alternatywnych produktów mlecznych na bazie roślin z myślą o konsumentach z nietolerancją laktozy, na diecie bezmlecznej lub wegańskiej. Obecnie Nestlé oferuje różnorodne produkty z ryżu, owsa, soi, kokosa i migdałów. Przykłady obejmują nienabiałowe lody Häagen Dazs, alternatywy śmietanek do kawy Natural Bliss w USA, napoje na bazie ryżu i owsa Nesfit w Brazylii, nowe przyjazne weganom Milo w Australii oraz cappuccino i latte na bazie roślin Nescafé w Europie i Oceanii. Do tego asortymentu dołączyły również alernatywy dla serów oraz burgerów.

Rozwój alternatywnych produktów na bazie roślin ma miejsce w wielu centrach badawczo-rozwojowych Nestlé, w tym w Konolfingen w Szwajcarii. Korzystając z kombinacji zastrzeżonych technologii, takich jak ekstrakcja białek roślinnych, fermentacja i obróbka termiczna, eksperci ds. nabiału i białka tworzą alternatywne produkty o kremowej konsystencji, własciwym profilu odżywczym i przyjemnym smaku.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Portugalia: Zrównoważony rozwój zaczyna wpływać na wybór marek wśród młodych osób. Konsumenci wiedzą jednak za mało o pracach firm w tym zakresie

Źródło: Anilact za Revista Grande Consumo   Dodano: 2020-08-10 12:25:07

Nowe badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy Capgemini analizuje wpływ zrównoważonego rozwoju na wzorce zakupów konsumenckich oraz na to, jak firmy zajmujące się produktami konsumenckimi i detalicznymi rozumieją oczekiwania konsumentów. W badaniu „Consumer Products and Retail: Jak głęboko zrównoważony rozwój zmienia preferencje konsumenckie” stwierdza się, że zrównoważony rozwój przesunął się w górę listy priorytetów klientów. 79% konsumentów zmienia swoje preferencje zakupowe w oparciu o kryteria odpowiedzialności społecznej, włączenia społecznego i wpływu marek na środowisko.

53% ogółu konsumentów i 57% w grupie wiekowej 18-24 lat zaczęło wybierać mniej znane marki. Ponad połowa konsumentów (52%) stwierdziła, że ma emocjonalny związek z produktami lub organizacjami, które postrzegają jako bardziej zrównoważone. 64% ujawniło, że kupowanie zrównoważonych produktów sprawia, że czują się szczęśliwsi z zakupów (liczba ta wzrasta do 72% w grupie wiekowej 25-35).

czytaj więcej »

© saputo

Australia: Saputo zmienia nazwę sera. Poprzednia nazwa uznana za rasistowską

Źródło: ouest-france.fr   Dodano: 2020-08-05 11:08:31

Jak donosi serwis ouest-france, po dziesięcioleciach protestów części konsumentów i aktywistów społecznych walczących o prawa Aborygenów, obecny, kanadyjski właściciel marki serów Coon, firma Saputo, zmieni jego nazwę. Dotychczasowa nazwa (Coon czyli szop) była traktowana przez wielu jako obelga wobec rdzennych mieszkańców kontynentu. Jak wyglądały argumenty drugiej strony sporu?

czytaj więcej »

© danone rosja
© danone rosja

Danone Rosja uruchomił linię do produkcji mleka w proszku w zakładzie Jałutorowski

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-08-05 10:36:33

Nowy zakład specjalizuje się w produkcji mleka w proszku, a jego uroczyste otwarcie w dniu 30 lipca potwierdza kontynuację realizacji dużych projektów inwestycyjnych nawet w trudnych warunkach pandemii. 

Zakład Jałutorowski jest jednym z największych przedsiębiorstw w Rosji. Dostarcza produkty nie tylko do regionów Rosji, ale także do krajów WNP. Od uruchomienia zakładu w 2020 r. Danone zrealizował kilka dużych projektów inwestycyjnych o wartości ponad 4 mld rubli tj. przebudowa i modernizacja produkcji twarogów, deserów twarogowych, nowa kotłownia.

Nowa hala do produkcji mleka w proszku ma zdolności przerobowe do 250 ton.

czytaj więcej »

Chiny: Danone zainwestuje 100 mln euro

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-07-30 14:02:21

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produktów odżywczych i lepsze dopasowanie ich do chińskich potrzeb zdrowotnych, tradycji i gustów. Inwestycje o łącznej wartości około 100 mln euro obejmują centrum badawcze z siedzibą w Szanghaju, zakup lokalnego mleka, rozwijanie receptur oraz poszerzenie oferty żywności specjalnego przeznaczenia medycznego dla osób, których potrzeby nie mogą być zaspokojone przez zwykłą żywność.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o © 2008-2020
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij