100 wydanie Forum Mleczarskie Handel
Aktualności kraj Aktualności świat Komunikaty prasowe
Raporty Wywiady Galerie
więcej...
Kampanie Firmy Produkty
Podręcznik serowy ABC Nabiału Kontakt

Aktualności: kraj (wszystkich: 2307, strona 5 z 154)

© spomlek (sm)

Spomlek (SM): Upadłości w branży mleczarskiej spowodowanych wyłącznie zamknięciem kanału HoReCa raczej nie będzie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-04-22 09:17:24

Zapytaliśmy Edwarda Bajko, Prezesa Zarządu mleczarni Spomlek (SM) jak ocenia sytuację na rynku mleka w kontekście wylewania mleka w takich krajach jak USA, Kanada, Francja oraz zablokowania sprzedaży w kanale HoReCa, która dotyka producentów dóbr spożywczych poziomu premium

– Wylewanie mleka to na szczęście są dzisiaj jeszcze tylko lokalne incydenty, a nie powszechne zjawisko – mówi Edward Bajko. – Dotyka to mleczarni, które lokowały swoje świeże produkty wyłącznie lub głównie w kanale HoReCa. Ten rynek przestał istnieć w jednej chwili, a nie sposób z dnia na dzień zmienić profil produkcyjny lub ulokować swój produkt na półce sklepowej, jeżeli dotąd się na niej nie było.

czytaj więcej »

Ceny skupu mleka w marcu 2020 r.

Źródło: KZSM Zw. Rew za GUS   Dodano: 2020-04-22 09:02:39

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w marcu 2020 r. wyniosła 136,86 zł/1 hl i była niższa o 0,7% niż w marcu 2019 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do lutego 2020 r. była o 0,4% niższa.

Najwyższe ceny w marcu 2020 r. wg województw:

1. lubuskie 141,97 zł/1 hl

2. podlaskie 141,50 zł/1 hl

3. dolnośląskie141,01 zł/1 hl

Najniższe ceny w marcu 2020 r. wg województw:

1. małopolskie 126,56 zł/1 hl

2. łódzkie 129,17 zł/1 hl

3. świętokrzyskie 131,48 zł/1 hl

czytaj więcej »

© bieluch (sm)

Bieluch (SM): Surowca na rynku jest bardzo dużo

Źródło: Jolanta Masiewicz, chelm.naszemiasto.pl   Dodano: 2020-04-21 10:26:36

W wywiadzie dla lokalnego portalu Janusz Mojak, Prezes Zarządu mleczarni Bieluch (SM) wypowiedział się nt. zagrożenia koronawirusem i działania mleczarni w tych trudnych okolicznościach. Jak podkreśla Prezes, trwa eralizacja wcześniej zaplanowanych remontów i inwestycji, choć z racji okoliczności, są one przeorganizowane. W obszarze popytu na produkty spółdzielni obserwuje stabilizację. Sama produkcja przebiega bez zakłóceń. Zakład działa dalej w systemie dwu i trzy zmianowym. W sytuacji epidemii ważne jest, aby pracownicy mieli ze sobą jak najmniej do czynienia: przerwy między zmianami są wydłużone.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Kosów Lacki (OSM): Produkty tradycyjne to wyższe koszty i ograniczona grupa odbiorców

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-04-20 10:34:25

– Dla klienta hurtowego istotne znaczenie nadal mają cena produktu oraz przyzwyczajenie klienta docelowego do produktu i producenta – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Andrzej Minarczuk, Prezes Zarządu w mleczarni Kosów Lacki (OSM). – Oznakowanie produktu certyfikowanym znakiem Jakość i Tradycja odgrywa rolę wtedy, gdy klient szuka produktu z udokumentowaną produkcją danego wyrobu z niezmienioną recepturą, tradycyjną metodą produkcji. I tu spółdzielnia w Kosowie Lackim się sprawdzi, gdyż posiada takie produkty, zarówno w segmencie twarogów, masła i śmietanki. Istnieją konsumenci, którzy poszukują produktu z tradycjami, pochodzącego od doświadczonego producenta regionalnego i ich grono oraz świadomość, że nie każdy może pochwalić się takim certyfikatem oraz produktem z tradycjami rośnie. Nie jest to jednak nadal wysoki wolumen odbiorców i nie każdy może sobie pozwolić na pokrycie różnicy cenowej w stosunku do produktu masowego – dodaje Prezes Andrzej Minarczuk.

czytaj więcej »

© sertop

Sertop: Trend związany z tradycją rozwija się bardzo intensywnie

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2020-04-20 10:25:19

– Posiadanie znaków tradycji i jakości to niezwykle pożądany element w produktach mleczarskich – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Anita Kubarska, Brand Manager w firmie Sertop. – To właśnie dlatego, jako polski producent serków topionych z pięćdziesięcioletnią tradycją ich produkcji, zgłosiliśmy nasze produkty do krajowego systemu jakości żywności „Jakość Tradycja” Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego uznanego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kapituła Znaku „Jakość Tradycja” z dnia 20 stycznia 2020 r. przyznała na okres trzech lat naszej Firmie uprawnienia do oznaczania znakiem „Jakość Tradycja” produktów: „Ser topiony Gouda” oraz „Ser topiony Złoty Ementaler”, potwierdzając wysoką jakość z uwzględnieniem ich tradycyjnego charakteru.

czytaj więcej »

© biedronka

Koronawirus: Biedronka apeluje do małych producentów i proponuje współpracę. Siedlce (OSM) skorzystała z tego gestu

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-04-17 11:38:19

– Sprawdzony partner na trudne czasy to wartość bezcenna – mówią przedstawciele Biedronki. – Biedronka w trudnych czasach wyciąga pomocną dłoń do małych polskich firm w ramach akcji „Czas na wspieranie małych producentów”. Sieć Biedronka zaprasza do współpracy producentów, którzy do tej pory działali na rynku regionalnie, bądź z racji mniejszego zasięgu swojej działalności, nie byli w stanie osiągnąć skali wymaganej przez największą polską sieć handlową. Teraz jest najlepszy moment na nawiązanie współpracy, która jednocześnie pomoże producentom przejść przez zawirowania gospodarcze. Sieć elastycznie podchodzi do możliwości konkretnych producentów, dopuszczając również współpracę na poziomie regionalnym, z dostawami np. do jednego centrum dystrybucyjnego.

– Do tej pory OSM Siedlce przede wszystkim skupiało się na współpracy z branżą HoReCa, która w obecnie w zasadzie przestała funkcjonować, przez co nie składa zamówień. Gdyby przedstawiciele Biedronki nie skontaktowali się z nami, nie wiem, czy udałoby się utrzymać nam miejsca pracy. W ciągu kilku dni uzgodniliśmy warunki współpracy, a dzięki temu również my utrzymaliśmy naszych dostawców, wśród których są nie tylko rolnicy, ale także producenci opakowań, czy firmy transportowe. Co więcej, zaprezentowaliśmy klientom Biedronki zupełnie nowy produkt, jakim jest Serek Śmietankowy Krimi – mówi Waldemar Szajko, Wiceprezes Siedlce (OSM).

czytaj więcej »

Milkpol ze spadkiem skupu mleka za luty i marzec 2020 r.

Źródło: biznes.interia.pl; Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-04-15 10:25:31

Jak podaje portal biznes.interia.pl za raportem bieżącym EBI dla firmy Milkpol za marzec 2020 r., cena skupu surowca mleczarskiego, wykorzystywanego w produkcji realizowanej przez Milkpol, w marcu 2020 roku spadła o 6,1% w stosunku do ubiegłego roku, przy czym ilość skupowanego mleka surowego w stosunku do ilości skupionej w analogicznym okresie roku 2019 spadła o 37,4%; (2) wartość przychodów Spółki ze sprzedaży w marcu 2020 roku, w porównaniu do okresu analogicznego dla roku 2019, spadła o 14,3%.

czytaj więcej »

Zakład w Nowym Targu ze stratą i bez perspektyw na wzrost skupu

Źródło: nowytarg24.tv   Dodano: 2020-04-15 09:51:27

W doniesieniach z Podhala lokalny portal przytacza treść korespondencji pomiędzy Zarządem mleczarni Radomsko (OSM) a MRiRW, która została dalej udostępniona lokalnemu posłowi.

Zarząd mleczarni Radomsko (OSM) zwraca uwagę, że przejęta w 2004 r. mleczarnia w Nowym Targu nie była w stanie samodzielnie funkcjonować z powodów ekonomicznych i technicznych. Prawdziwym problemem jest jednak spadający skup mleka: od 2008 r. spadł on w przeciągu 10 lat o 23%, a prognozy mówią o dalszym 17% spadku. Co więcej poziom skupu znacząco różni się w stosunku do zakładu w Radomsku. Obecnie zakłady te skupują 300 tys. litrów mleka (Radomsko) i 40 tys. litrów mleka (Nowy Targ) dziennie. Moce przetwórcze w Nowym targu to 240 tys. litrów mleka na dobę.

czytaj więcej »

Ceny nabiału w okresie 30.03-05.04.2020 r.

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-04-15 08:07:17

Według MRiRW za okres: 30.03-05.04.2020 r. średnia ważona cena serów i twarogów spadła o 1,1% do 1355 zł netto za 100 kg. Produkty płynne odnotowały wzrost średniej ceny o 1,2% do 270 zł netto za 100 kg, a produkty stałe wzrost o 0,6% do 1068 zł netto za 100 kg.

W przypadku serów i twarogów możemy mówić o pierwszym tegorocznym spadku: w styczniu i lutym obserwowano wzrosty o 1,5% i 0,6%. W przypadku produktów płynnych były to wzrosty o 0,2% i 0,8%. Znacznie gorzej sytuacja wyglądała w grupie produktów stałych, gdzie odnotowano spadki o 7,1% i 6,7% za okres stycznia i lutego.

czytaj więcej »

Fabryka Proszków Mlecznych Grupy Mlekovita od środka © forum mleczarskie

Grupa Mlekovita zawarła kontrakt na realizację kolejnych inwestycji

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2020-04-14 11:42:59

Jak dowiadujemy się, firma Unibep, będąca dotychczasowym partnerem Grupy Mlekovita w dotychczasowych inwestycjach, podpisała umowę na budowę o wartości 26,3 mln zł. Kontrakt dotyczy budynku mroźni oraz dwóch budynków magazynowych wraz z niezbędną infrastrukturą.

Przypomnijmy, że Unibep realizował budowę hali produkcyjno-magazynowej oraz Fabryki Proszków Mlecznych Mlekovita 3. Ta ostatnia inwestycja należy do najnowocześniejszych i największych w polskim mleczarstwie.

czytaj więcej »

Trwa wycofywanie z handlu produktu Mleczarni Turek

Źródło: GIS   Dodano: 2020-04-13 14:05:35

Na podstawie informacji z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) ustalono, że w składzie kilku partii wyprodukowanego w Czechach produktu pn. NaTurek Puszysty rzodkiewka, 140 g, znajduje się aromat, który mógł zawierać gorczycę. Informacja o obecności gorczycy nie znajduje się na etykiecie produktu. Spożycie wskazanych poniżej partii przez osoby uczulone na gorczycę może wywołać reakcję alergenną.

Szczegóły dotyczące produktu:

Wyprodukowany: w Czechach dla  Mleczarnia Turek.

Nazwa produktu: NaTurek Puszysty rzodkiewka 140 g.

czytaj więcej »

eurocash

Grupa Eurocash radzi przedsiębiorcom jak korzystać z ulg Tarczy Antykryzysowej

Źródło: Eurocash   Dodano: 2020-04-10 13:34:24

Grupa Eurocash przygotowała dla przedsiębiorców przewodnik dotyczący przepisów i możliwości jakie daje im prawo w związku z epidemią koronawirusa. E-bookowi będą towarzyszyły cykliczne wpisy na blogu Grupy Eurocash poświęcone ustawie z 31 marca tzw. Tarczy Antykryzysowej, a także kolejnym rozwiązaniom wprowadzanym przez polski rząd.

– Od kilku tygodni zarówno my jak i klienci – właściciele niezależnych sklepów detalicznych – pracujemy na zwiększonych obrotach. Wspólnie dajemy z siebie wszystko, by zapewnić milionom Polaków dostęp do żywności. Tak wytężona praca nie pozostawia wiele czasu na inne ważne sprawy takie jak np. wnikliwe śledzenie kolejnych ustaw i zmian wprowadzanych przez rząd dla przedsiębiorców. Uznaliśmy na początku epidemii, że chcemy wspierać naszych klientów również w tym obszarze. Regularnie opracowujemy dla nich materiały edukacyjne, organizujemy webinaria z prawnikami w ramach Akademii Umiejętności Eurocash, z których korzysta nawet 300 przedsiębiorców jednocześnie. Teraz zdecydowaliśmy się na opracowanie obszernego e-booka dot. trudnej w naszym mniemaniu ustawy, zwanej powszechnie Tarczą Antykryzysową. Poza przekazanym już naszym klientom poradnikowi, będziemy publikować również na naszym blogu wpisy poświęcone poszczególnym obszarom ustawy. W związku z tym, że sytuacja jest tak bardzo dynamiczna, nasze wpisy będą odnosiły się również do wszelkich zmian i nowelizacji, po to, by przedsiębiorcy mogli być z nimi na bieżąco. Tworzenie możliwie najbardziej przyjaznych warunków do rozwoju biznesu i wprowadzanie ułatwień służących naszym klientom jest naszą ambicją i misją, zwłaszcza w tak trudnym czasie – mówi Pedro Martinho, Członek Zarządu Grupy Eurocash.

czytaj więcej »

© pim

iPIM.pl aplikacja do wymiany wiedzy

Źródło: Polska Izba Mleka   Dodano: 2020-04-08 11:31:15

Polska Izba Mleka uruchomiła aplikację do wymiany informacji dla uczestników rynku mleka. Każdy zainteresowany sprzedażą czy zakupem mleka surowego, przerzutowego, śmietany, proszku czy magazynów ma dziś taką możliwość za pośrednictwem aplikacji udostępnionej na stronie iPIM.pl.

Wystarczy wejść w zakładkę Aplikacja Ofertowa, by złożyć swoją ofertę.

czytaj więcej »

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o interwencję

Źródło: cenyrolnicze.pl   Dodano: 2020-04-05 21:50:15

„Skutki wprowadzonego na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz ogólnej sytuacji na świecie związanej z koronawirusem widać w rolnictwie już dziś. Sytuacja na rynku mleka zmienia się gwałtownie. Dostawcy mleka obawiają się o ciągłość odbioru, niepokój występuje wśród hodowców bydła mlecznego i producentów mleka. Kluczowe dla Polskich producentów jest utrzymanie eksportu, gdyż produkują oni około 30% więcej surowca niż są w stanie skonsumować w kraju. Część producentów może nie poradzić sobie z tą nadwyżką, a co za tym idzie mleczarnie nie będą odbierać mleka.”

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Zarząd Śląskiej Izby Rolniczej prosi o interwencję na rynku mleka

Źródło: Sląska Izba Rolnicza   Dodano: 2020-04-05 21:10:23

„Zarząd Śląskiej Izby Rolniczej, w związku z licznymi postulatami producentów mleka z woj. śląskiego, a także w związku ze skutkami epidemii koronawirusa na rynku mleka i przetworów mlecznych, wnosi o podjęcie pilnych działań w celu utrzymania ciągłości odbioru mleka od rolników i przeciwdziałania utracie potencjału produkcyjnego i ekonomicznego mleka w najbliższej przyszłości.

Od kilku tygodni rolnicy-producenci mleka odczuwają pogłębiające się skutki ograniczenia popytu na produkty mleczne, głównie w sektorze restauracyjnym i hotelarskim. Spadek popytu na rynku krajowym zbiegł się też z zakłóceniami w eksporcie produktów mlecznych na rynki europejskie i dalekowschodnie. Zakłady mleczarskie, które mają problemy ze zbytem, przenoszą to automatycznie na dostawców. Zakłady mleczarskie twierdzą, że w przypadku dalszego ograniczania sprzedaży, oznaczać to będzie zmniejszenie produkcji aż do jej zatrzymania."

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o © 2008-2020
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij