Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: kraj (wszystkich: 2489, strona 4 z 166)

© hochland polska

Hochland Polska: w 2021 r. neutralność klimatyczna zakładów, do 2025 r. redukcja emisji CO2 o 50%

Źródło: Hochland Polska   Dodano: 2021-02-25 11:01:28

Zrównoważony rozwój jest integralną częścią wszystkich obszarów funkcjonowania Hochland Polska. Osadzenie zrównoważonego rozwoju w strategii firmy gwarantuje, że jest to stała część kultury organizacyjnej, spójna z misją i wartościami całej grupy Hochland.  Zapisane cele są wspólne dla całej organizacji, każdego pracownika Hochland Polska, niezależnie od miejsca pracy.

Hochland już zrealizował szereg istotnych elementów ze swojej strategii zrównoważonego rozwoju. Udało się między innymi zweryfikować możliwości optymalizacji opakowań dążąc do redukcji użytych surowców, w tym tworzyw sztucznych, czy papieru: w latach 2018-2019 dzięki optymalizacji opakowań oraz poprzez procesy inwestycyjne uzyskano redukcję tworzyw sztucznych o 110 ton/rok i papieru o 418 ton/rok, a w roku 2020 zmniejszono ilość wprowadzanego papieru o 46 ton.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Hochland Polska wprowadza na rynek wegańską markę – SimplyV

Źródło: Hochland Polska / Quality PR   Dodano: 2021-02-24 09:07:55

Lider rynkowy w kategorii serów – Hochland Polska debiutuje w segmencie produktów roślinnych. Marka SimplyV to wysokiej jakości alternatywa dla tradycyjnych serów i odpowiedź na potrzeby konsumentów, którzy na półkach sklepowych poszukują vege-zamienników lub chcą urozmaicić codzienne menu. Produkty marki SimplyV dostępne są już w sprzedaży.

Zainteresowanie produktami roślinnymi zdecydowanie wzrasta. Rośnie bowiem nie tylko grupa osób na diecie wegańskiej. Coraz większa liczba konsumentów decyduje się również na przejście na fleksitarianizm, czyli ograniczanie spożycia produktów odzwierzęcych. Powiększa się też grono klientów poszukujących nowych smaków i ciekawych alternatyw wśród znanych im kategorii.

czytaj więcej »

© mlekpol (sm)

Mlekpol (SM): Produkty regionalne są postrzegane jako zdrowsze i bardziej naturalne

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-02-22 08:24:41

– Jako lider w branży mleczarskiej Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol aktywnie obserwuje trendy zakupowe i te związane z żywieniem – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu mleczarni Mlekpol (SM). – Konsumenci stali się bardzo wymagający – szukają sprawdzonych, bezpiecznych i dobrych jakościowo artykułów. Potrafią zweryfikować, czy produkty pochodzą ze sprawdzonego źródła oraz czy są produkowane z poszanowaniem naszej planety, a przy tym chętnie powracają do korzeni. Konsumenci postrzegają produkty regionalne jako zdrowsze i bardziej naturalne. Dlatego też produkty nabiałowe pod marką Mazurski Smak cieszą się rosnącą popularnością.

czytaj więcej »

© temar (pph)

Temar (PPH): Okres pandemii sprzyja zainteresowaniu markami serów premium

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-02-21 18:14:11

– Od ponad 30 lat firma Temar importuje sery z kilkudziesięciu krajów europejskich, dzięki temu konsumenci mają do wyboru zarówno sery z każdego kraju w Europie, jak również szeroki wybór serów o różnej teksturze i rodzaju mleka. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sery owcze i kozie, stanowiące alternatywę dla popularnych w Polsce wyrobów z mleka krowiego. Świetnym przykładem jest ser kozi Chevrette importowany z Holandii. Bardzo dobrze sprzedają się sery miękkie tj. Michelangelo Burrata oraz Michelangelo di Bufala, jak również sery z niebieską pleśnią z mleka krowiego tj. Igor Gorgonzola Dolce i Cambozola.

czytaj więcej »

© sertop

Sertop: Rynek produktów premium zmienił się

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-02-21 18:06:20

– Rynek produktów premium ma coraz większe znaczenie, zarówno w handlu, jak i sektorze HoReCa. Jednak w ciągu ostatnich lat uległ on przeobrażeniom: dotychczas produkty premium kojarzyły się zwykle z wysoką ceną, w chwili obecnej są identyfikowane przede wszystkim z produktami regionalnymi, na które jest zwiększony popyt i które zwykle można kupić w rozsądnej cenie –mówi Aneta Będkowska, Marketing Manager w firmie Sertop. – Regionalne, czyli polskie, pochodzące od rodzimych producentów lub od okolicznych wytwórców. Do takich produktów niewątpliwe należą sery smażone Sertop, znane większości gospodyń z rejonów Śląska i Wielkopolski, gdzie tradycja ich wytwarzania sięga kilku pokoleń.

czytaj więcej »

© hochland polska

Hochland Polska: Niemleczne zamienniki nabiału SimplyV wchodzą na rynek

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-02-18 21:26:15

– Wzrost zainteresowania konsumentów niemlecznymi zamiennikami produktów mleczarskich jest już faktem i zdecydowanie uważamy, że kategoria ta w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijać – podkreśla Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska. – Hochland jako firma kreująca trendy i lider w kategorii serów, proponuje fanom kuchni roślinnej całkowitą nowość – wegańskie produkty, które dostępne będą pod marką SimplyV. Prosty, wegański i krótki skład, najlepsze składniki – wysokiej jakości formuła z migdałów, bez soi, laktozy, glutenu, oleju palmowego, i przede wszystkim – doskonały smak, to wyróżniki naszych wegańskich propozycji.

czytaj więcej »

© łowicz (osm)

Łowicz (OSM): W planach mamy dalsze poszerzanie portfolio marki „Bez Deka Mleka”

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-02-18 20:57:25

– Marka „Bez Deka Mleka” w tym roku będzie obchodziła trzecie urodziny – mówi Forum Mleczarskiemu Handel Iwona Grzybowska, Prezes Zarządu w mleczarni Łowicz (OSM). – W ofercie posiadamy plastry wegańskie, będące alternatywą dla sera tradycyjnego, idealne do zapiekania, kanapek oraz jako gotowa przekąska. Kremowe i Kanapkowe, które są wegańską alternatywą dla tradycyjnych serków do smarowania w doborowych smakach: z borowikami, z czosnkiem i kolorowym pieprzem, a także z francuskimi ziołami oraz z papryką chili. Sałatkowy, czyli smaczna, bezmleczna alternatywa dla tradycyjnego sera sałatkowo-kanapkowego typu śródziemnomorskiego do sałatek i przekąsek. Kremowy o zawartości 14% tłuszczu – świetne rozwiązanie do zabielania zup, a także jako składnik sałatek i mizerii, a dodatkowo pudding czekoladowy i waniliowy z laską wanilii, jako propozycja dla tych, którzy lubią oddać się odrobinie słodkiej przyjemności.

– Nowością w naszej ofercie są jogurty owsiane z żywymi kulturami bakterii, błonnikiem, polskim owsem, słodzone tylko owocami, w czterech przepysznych wariantach smakowych, w opcji do picia lub jedzenia łyżeczką oraz Osełka o smaku maślanym lub z solą i czosnkiem idealną na kanapki, do chleba, a także smażenia. W planach mamy dalsze poszerzanie portfolio o kolejne produkty.

czytaj więcej »

Phimar podejmuje dalsze kroki w celu osiągnięcia pozycji wiodącego dostawcy technologii do produkcji serów

Źródło: Phimar Polska   Dodano: 2021-02-16 16:08:31

Firma Phimar podpisała umowy partnerskie na dystrybucję i montaż urządzeń do produkcji serów z kluczowymi producentami – szwajcarską firmą KALT i włoską firmą MilkyLab. W ramach portfolio produktów technologicznych Phimar oferuje innowacyjne rozwiązania do produkcji serów dojrzewających oraz serów typu pasta filata (mozzarella). Tym samym producenci serów w Polsce uzyskują dostęp do jednego, lokalnego partnera, wyróżniającego się bogatym doświadczeniem jako dostawca rozwiązań technicznych oraz technologii, oferującego kompletny zakres usług – od planowania wstępnego, poprzez dostawę urządzeń, ich instalację oraz serwis.

czytaj więcej »

Porozumienie dla Mleczarstwa przeciwne tzw. podatkowi od reklam

Źródło: Porozumienie dla Mleczarstwa   Dodano: 2021-02-16 10:53:40

Porozumienie dla Mleczarstwa w piśmie datowanym na 15 lutego br skierowanym na ręce Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, Jarosława Gowina, Wiceprezesa Rady Ministrów i Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje:

– W imieniu organizacji mleczarskich tworzących Porozumienie dla Mleczarstwa i reprezentujących zarówno przetwórców, jak i producentów mleka, tj. Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Związku Polskich Przetwórców Mleka, Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy, Polskiej Izby Mleka oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przekazuję na ręce Pana Ministra stanowisko naszych organizacji w sprawie projektu ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

czytaj więcej »

© mlekpol (sm)
© mlekpol (sm)

Mlekpol (SM): Wysokie obroty za 2020 r. i rekordowy skup surowca

Źródło: Mlekpol (SM)/38PR   Dodano: 2021-02-11 10:36:40

– Poprzedni rok zamknęliśmy przychodem na poziomie 4,5 mld zł. Skupiliśmy od rolników blisko 2 mld litrów mleka, a w 2021 r. przewidujemy dalszy wzrost o 3-5% – powiedział Edmund Borawski, Prezes Zarządu mleczarni Mlekpol (SM).

Dzisiaj spółdzielnię tworzy 2800 wykwalifikowanych pracowników zatrudnionych w 13 zakładach produkcyjnych, w których przetwarzanych jest ok. 5,5 milionów litrów mleka dziennie od 9 tys. dostawców oraz 4 miliony płynnej serwatki. 

Polska jest znaczącym graczem na rynku europejskiego mleczarstwa. Udział eksportu w sprzedaży Mlekpol (SM) wyniósł ponad 25% i firma spodziewa się dalszego wzrostu w 2021 roku.

czytaj więcej »

© pim

PIM inicjatorem dyskusji nad dobrostanem krów

Źródło: Polska Izba Mleka   Dodano: 2021-02-10 16:39:15

10 lutego odbyło się pierwsze spotkanie, powstałej z inicjatywy Agnieszki Maliszewskiej, Dyrektor Polskiej Izby Mleka, grupy roboczej zajmującej się zagadnieniem standardu PIM ukierunkowanego na dobrostan zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem bydła mlecznego.

Komisja Europejska opracowując Europejski Zielony Ład wpisała w jego założenia niezwykle istotny element, a mianowicie dobrostan zwierząt. Polska Izba Mleka podjęła inicjatywę wprowadzenia systemowych rozwiązań poprawienia bytu zwierząt. Jego założeniem jest rozszerzenie istniejącego już standardu Polskiej Izby Mleka „Bez GMO” o moduł systemu oceny dobrostanu zwierząt. Pozwoli to rolnikom nie tylko na zapewnienie wymaganego przepisami minimum, ale na podniesienie standardu hodowli zwierząt, co niewątpliwie uczyni te gospodarstwa konkurencyjnymi, a jednocześnie uczyni zadość założeniom strategii Europejskiego Zielonego Ładu związanymi ze zrównoważonym rolnictwem, zasadami ochrony środowiska czy zasadami postępowania ze zwierzętami.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Jako Polska możemy skupić i przerobić 18 mld litrów surowca

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-02-10 13:34:27

W dniu 10 lutego odbyła się konferencja prasowa on-line Mlekpol (SM), na której obecni byli Edmund Borawski, Prezes Zarządu, Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji oraz Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu.

Jak wspomniał Emund Borawski, decyzja o budowie zakładu w Grajewie zapadła w 1980 r., a 4 lipca 1982 r. rozpoczęto przetwarzanie surowca. Na początku zaopatrywano lokalny rynek, ale już w 1983 r. rozpoczęto produkcję mleka w proszku na rynek japoński i wietnamski. Po 40 latach spółdzielnia zrzesza obecnie 9 tys. członków, w 2020 r. wytworzyła 2 mld kg mleka. Mlekpol (SM) tworzy 13 specjalistycznych zakładów.

czytaj więcej »

© grupa mlekovita

120 tysięcy ton wyprodukowanych serów – Mlekovita liderem kategorii

Źródło: Grupa Mlekovita   Dodano: 2021-02-09 11:12:30

Co trzeci Polak kładzie na kanapkę ser wyprodukowany w zakładach Grupy Mlekovita, która oferuje najszerszy asortyment serów na rynku, m.in. sery twarde typu holenderskiego, szwajcarskiego oraz angielskiego, sery pleśniowe, topione, wędzone, sery miękkie solankowe, sery mozzarella i mascarpone oraz twarogi i twarożki.

Ser to trzecia najbardziej wartościowa kategoria spożywcza w Polsce, a jej sprzedaż cały czas dynamicznie rośnie – rocznie o 10%. Sery to ważny element codziennej diety, a w rekordowym dla siebie pod względem przychodów minionym roku Mlekovita konsekwentnie rozwijała tę kategorię. Pojawiły się w niej kolejne nowości, a łączna produkcja serów w zakładach Grupy wyniosła ponad 120 tys. ton.

czytaj więcej »

© pim

Możliwości eksportowe produktów mleczarskich na rynek nigeryjski

Źródło: Polska Izba Mleka   Dodano: 2021-02-08 16:13:39

Z inicjatywy Agnieszki Maliszewskiej – Dyrektor Polskiej Izby Mleka dn. 5 lutego br. odbyło się spotkanie online zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. możliwości eksportowych produktów mleczarskich do Nigerii.

W spotkaniu uczestniczyli  Joanna Targońska – Ambasador RP w Abudży, Joanna Sitarska – Biuro Handlowe PAIH w Lagos, Ewa Kordys –MSZ oraz Michał Rzytki i Ewelina Zdrodowska z MRiRW.

Nigeria jest rynkiem o rosnącym potencjale, posiadającym duże możliwości w zakresie sprzedaży tam mleka w proszku, szczególnie tzw. fat milk. W 2020 r. zanotowano 21% wzrost eksportu sera, 19% wzrost eksportu pełnego mleka w proszku (PMP) oraz 59% wzrost eksportu odtłuszczonego mleka w proszku (SMP) z UE.  Również Polska eksportuje do Nigerii produkty mleczne takie jak: mleko i śmietanę, maślankę, serwatkę, masło, sery i twarogi. Największy wzrost eksportu w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. dało się zauważyć przy eksporcie mleka i śmietany, było to o ok. 144%. Polska posiada 3,15% udział w wartości eksportu OMP na ten rynek.

czytaj więcej »

Po ponad 4 latach starań podpisano protokół uzgodnieniowy dotyczący eksportu permeatu serwatkowego z Polski do Chin

Źródło: Polska Izba Mleka   Dodano: 2021-02-08 11:57:40

W dniu 5 lutego br. podpisano dwa ważne dokumenty dotyczące możliwości eksportu polskich produktów na rynek chiński. Dokumenty zostały podpisane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę oraz Ministra Ni Yuefeng z Chińskiej Republiki Ludowej. Dokumenty dotyczyły możliwości eksportu mąki oraz produktów mlecznych przeznaczonych na pasze.

Podpisanie bilateralnego protokołu stanowi ważny krok w otwarciu rynku chińskiego dla tych produktów. Polscy producenci mlecznych produktów z przeznaczeniem na pasze od dawna zabiegali o taką możliwość. Również Polska Izba Mleka była od początku czynnie zaangażowana w prace nad podpisaniem porozumienia. Rynek chiński jest niezwykle istotnym kierunkiem eksportowym polskich wyrobów mlecznych. Możliwość rozszerzenia asortymentu o produkty przeznaczone na pasze dadzą polskim przedsiębiorcom szansę na możliwość zwiększenie listy odbiorców w Chinach.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij