100 wydanie Forum Mleczarskie Handel
Aktualności kraj Aktualności świat Komunikaty prasowe
Raporty Wywiady Galerie
więcej...
Kampanie Firmy Produkty
Podręcznik serowy ABC Nabiału Kontakt

Aktualności: kraj (wszystkich: 2309, strona 137 z 154)

Private label zyskują w sieci Edeka

Źródło: PLMA   Dodano: 2009-09-10 10:10:04

Niemiecka Edeka raportuje wzrost sprzedaży produktów marki własnej nawet do 40%. Z tego powodu sieć zamierza poszerzyć ofertę private label. Bez wątpienia taka sytuacja zwiększa też zasadność ostatnio podjętej decyzji o otwarciu 850 nowych sklepów pod szyldem Netto.

czytaj więcej »

© forummleczarskie.pl

Kurpie w Baranowie w strukturach Mlekovita (GK)

Źródło: Mlekovita (GK)   Dodano: 2009-09-08 15:47:42

W dniu dzisiejszym uchwałą nadzwyczajnego walnego zebrania przedstawicieli członków Mlekovity w struktury firmy przyłączono Kurpie OSM. Nowo przyłączony zakład, skupuje ok. 330 tys. l mleka dziennie i zatrudnia 161 osób.
Po połączeniu firm produkowane w Baranowie wyroby, w tym także jedyny w kraju wyśmienity ser cheddar opatrzone będą logo Mlekovita. Jak mówi Prezes Zarządu Mlekovita (GK) Dariusz Sapiński w zakresie produkcji nastąpi specjalizacja w dziedzinie produkcji sera cheddar, co przyczyni się do zwiększenia dochodowości i rentowności, gdyż koncentracja przetwórstwa to najbardziej skuteczna droga poprawy efektywności i obniżki kosztów produkcji oraz poprawy pozycji rynkowej.

czytaj więcej »

Lidl wzrośnie do 1400 sklepów w Wielkiej Brytanii

Źródło: PLMA   Dodano: 2009-09-08 12:58:50

Sieć Lidl może mieć nawet 1400 sklepów w Wielkiej Brytanii w ciągu następnej dekady. Obecne tempo nowych otwarć wynosi 40-50 sklepów rocznie. Plan ten utrzymanie przewagi jaką wypracował Lidl nad siecią Aldi pomimo, iż ta ostatnia zakłada otwieranie 1 sklepu tygodniowo.
Obecnie Lidl posiada 520 sklepów w Anglii tj.: o 100 oplacówek więcej niż Aldi. Managerowie z Lidla oceniają także, iż boom na produkty dyskontowe jest daleki od zakończenia.

czytaj więcej »

Komitety COPA i COGECA niezadowolone z konkluzji Rady Ministrów UE ds.Rolnictwa

Źródło: COPA, COGECA   Dodano: 2009-09-08 12:54:00

Komitety Copa i Cogeca, organizacje reprezentujące europejskich rolników, potępiły ustalenia ministrów rolnictwa UE, którzy zebrali się w Brukseli w ten poniedziałek i ostrzegają, że w przypadku braku ważnych instrumentów rynku, sytuacja europejskiego sektora mleka może się jeszcze pogorszyć.
Komitety Copa i Cogeca wielokrotnie powtarzały swój wniosek w sprawie podjęcia natychmiastowych działań na poziomie wspólnotowym w celu poprawy sytuacji na rynku. Interwencja publiczna i refundacje wywozowe dla produktów mlecznych muszą być stosowane w większym stopniu oraz należy wspierać działania promocyjne w celu pobudzenia popytu. Udział producentów mleka w łańcuchu żywnościowym nadal słabnie na rzecz dystrybutorów.
Komentując wyniki spotkania, Padraig Walshe, Przewodniczący Komitetu Copa, ostrzegł: Brak podjęcia przez europejskich ministrów rolnictwa decyzji oznacza, że ta katastroficzna sytuacja europejskich producentów mleka będzie nadal trwała. Wielu producentów będzie musiało zrezygnować z produkcji, podczas gdy będziemy nadal oczekiwać na podjęcie działań przez polityków UE.

czytaj więcej »

Dobre wyniki Emmi

Źródło: Emmi   Dodano: 2009-09-07 13:25:33

Emmi odnotowuje dobre wyniki niezależnie od niekorzystnej sytuacji na rynku mleczarskim w Europie. Pomimo trudnych warunków i ostrej konkurencji pierwszą połowę roku zakończono spadkiem sprzedaży o 0,7%, do poziomu 1,28 mld franków szwajcarskich. Zysk netto wzrósł o 23,3%.

czytaj więcej »

Rada Ministrów ds. Rolnictwa: Ministrowie UE muszą zareagować

Źródło: COPA, COGECA   Dodano: 2009-09-07 13:13:27

W związku z drastyczną sytuacją, w której znajdują się europejscy producenci mleka, Komitety Copa i Cogeca apelują do europejskich ministrów rolnictwa o przyznanie natychmiastowych środków w celu udzielenia pomocy w polepszeniu trudnej sytuacji rynkowej oraz w celu uniknięcia sytuacji, w której producenci mleka będą rezygnowali z produkcji.
Od marca 2009, europejscy rolnicy odczuwają drastyczne skutki kryzysu ekonomicznego w sektorze mleka. W ostatnim czasie, ceny mleka gwałtownie spadły o 40%, osiągając poziom z 1992 roku. Przed końcem tego roku, europejscy producenci mleka stracą ponad 10 miliardów euro, jeśli nic nie zostanie zrobione w celu przywrócenia równowagi na rynku mleka.
W związku z tą trudną sytuacją i w związku z brakiem oznak jej poprawy w perspektywie krótkoterminowej, co potwierdza badanie Komisji Europejskiej, Komitety Copa i Cogeca proszą Radę Unii Europejskiej o udzielenie jasno określonego mandatu Komisji, aby wdrożyła ona natychmiast i w sposób integralny instrumenty rynkowe.

czytaj więcej »

Protesty w Tyrolu przeciwko analogom sera

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Milchwirtschaft   Dodano: 2009-09-04 14:48:53

Przewodniczący tyrolskiej izby rolniczej Hechenberger stwierdził, że na austriackim rynku znajduje się ok. 10 tys. ton sera analogicznego i przedłożył władzom federalnego resortu zdrowia list z 20 tys. podpisów domagających się ściślejszej kontroli żywnosci. Jak wyliczono, wspomniane 10 tys. ton produktu będącego imitacją sera wypiera z rynku ekwiwalent 100 tys. ton surowca dostarczanego przez ok. 18 tys. krów mlecznych, czyli 1/3 rocznej produkcji mleka w Tyrolu. Ser analogiczny wytwarza się z tłuszczu roślinnego i sztucznych barwników oraz substancji smakowych.

czytaj więcej »

Apel niemiecko-austriacki do Komisji Europejskiej

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Milchwirtschaft   Dodano: 2009-09-04 14:35:52

Ministrowie rolnictwa Bawarii - Brenner i Górnej Austrii - Stockinger uznali za dalece
niewystarczajace środki naprawcze podjęte w lipcu przez Komisję Europejską i zaapelowali do KE o pilne korekty unijnej polityki na rynku mleka. Jedną z nich miałoby być wycofanie postanowionych już podwyżek kwot (1% rocznie), kolejną – natychmiastowe przywrócenie dopłat do rozdysponowania tłuszczu mlecznego w produktach spożywczych na rynku wewnętrznym.
Ministrowie sąsiadujących regionów domagają się też lepszej informacji na temat produktów mlecznych oraz ich etykietowania, aby zatamować rozwój rynku imitacji nabiału. Szefowie resortów rolnictwa zgadzają się również co do tego, że należy bezwzględnie utrzymać wsparcie sektora mleczarskiego w UE z dopłat bezpośrednich – o rekompensatę konieczności
zachowywania wysokich unijnych standardów w produkcji rolno-spożywczej oraz warunek konieczny dla zachowania rolniczego charakteru obszarów wiejskich.

czytaj więcej »

Carrefour ukarany przez UOKiK

Dodano: 2009-09-03 11:35:21

Ponad 540 tys. zł będzie musiała zapłacić spółka Carrefour za zwłokę w wykonaniu decyzji – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W czerwcu 2007 roku francuska grupa Carrefour otrzymała zgodę Prezesa UOKiK na przejęcie kontroli nad polską spółką Ahold pod warunkiem, że do końca 2008 roku zrezygnuje z wszelkich praw, w tym własności, użytkowania wieczystego, najmu do sklepów – Champion w Grodzisku Mazowieckim, Albert w Jaworznie, Hypernova w Pabianicach, Albert i Carrefour w Chrzanowie, Champion w Sochaczewie, Albert w Konstantynowie Łódzkim oraz Hypernova i Albert w Zamościu.
W styczniu 2009 roku spółka powiadomiła Prezesa Urzędu o wykonaniu decyzji. Z nadesłanych dokumentów wynikało, że w odniesieniu do siedmiu sklepów warunek został wykonany w terminie, czyli przed 31 grudnia 2008 roku. Natomiast w stosunku do dwóch sklepów (Champion w Grodzisku Mazowieckim i Albert w Jaworznie) wykonanie decyzji nastąpiło po dacie określonej w decyzji. W pierwszym przypadku umowa sprzedaży została podpisana 22 stycznia 2009 roku, natomiast w przypadku sklepu w Jaworznie 26 stycznia 2009 roku.

czytaj więcej »

Ranking nowości funkcjonalnych

Źródło: Mintel   Dodano: 2009-09-02 16:43:39

Jak wynika z rankingu ogłoszonego w USA a dotyczącego wszystkich nowości jakie pojawiły się w obszarze żywności funkcjonalnej w latach 2005-2009 najwięcej nowości dotyczyło:
zdrowia układu trawiennego (2 861 nowości)
wspomagania układu wieńcowego (1 089 produktów)
ochrony immunobiologicznej (807)
wzbogacania w witaminy i minerały (692 )
wzmacniania kości (456)
redukowania poziomu cholesterolu (426)
wzbogacania w wapń (321)
wzbogacania w błonnik (314)
oddziaływania na system nerwowy i pracę mózgu (308)
korzyści dla urody (beauty foods) (206) .
Jak podkreśla raport, najbardziej naturalnymi i najczęściej wzbogacanymi wyrobami są jogurty i inne napoje mleczne. W dalszej kolejności wymieniono herbatę, sery, płatki i przekąski.

czytaj więcej »

Bongrain: Sprzedaż netto 10% w dół, pozycja rynkowa w górę

Źródło: Bongrain   Dodano: 2009-09-02 16:28:33

Jak podano w komunikacie na wynikach zaciążyło spowolnienie gospodarcze, relatywnie wysokie ceny we Francji oraz ekstremalnie niskie poziomy cen na mleczarskie artykuły masowe i przemysłowe.
W efekcie sprzedaż netto spadła do poziomu 1,58 mld euro tj.: o 10,3%. Za obiecujące uznano natomiast zwiększanie pozycji rynkowej produktów Bongrain w większości krajów, w których firma oferuje swe produkty.

czytaj więcej »

Arla Foods: Wyniki finansowe za półrocze 2009

Źródło: Arla Foods   Dodano: 2009-09-02 13:24:36

Centrala firmy Arla Foods poinformowała dziś o osiągnięciu w pierwszym półroczu 2009 roku wyniku netto na poziomie 31 mln funtów szterlingów tj.: 148 mln zł. Jeśli porównamy wyniki w kornach duńskich, to będzie to wynik o 45% słabszy aniżeli w analogicznym okresie 2008 roku. Obroty spadły w analogicznym okresie o 10% (w koronch duńskich) do poziomu 2,64 mld funtów szterlingów.
Dyrektor Wykonawczy Arla Foods, Peder Tuborgh uzasadnił gorsze wyniki przedłużającym się spowolnieniem gospodarczym i skierowaniem uwagi konsumentów na produkty o niższej cenie.

czytaj więcej »

FrieslandCampina: Wyniki za pierwszą połowę roku

Źródło: Royal FrieslandCampina   Dodano: 2009-09-01 12:05:03

Jak podaje w komunikacie prasowym firma FrieslandCampina, pierwszą połowę roku 2009 firma zakończyła spadkiem przychodów o 15% do 4,1 mld euro. Wynik netto był jednak dobry: wzrósł o 30% do 70 mln euro.
Wynik ten był uwarunkowany presją na obniżkę cen na rynkach miedzynarodowych proszków mlecznych i serów. Korzystnie oceniono natomiast zachowanie detalicznego rynku produktów markowych oraz rynku wyrobów markowych dla przemysłu.

czytaj więcej »

Podziel się posiłkiem

Źródło: Danone   Dodano: 2009-08-31 13:43:26

Rozpoczyna się 7. edycja programu społecznego Podziel się Posiłkiem, przedsięwzięcia, dzięki któremu w ostatnich latach do potrzebujących dzieci trafiło ponad 8 milionów posiłków. W tym roku organizatorzy pragną przekazać ich kolejny milion.
Zasada działania programu
Program Podziel się Posiłkiem, realizowany jest przez firmę Danone, Fundację Polsat i Banki Żywności – Partnera Strategicznego. Celem 7. edycji jest przekazanie potrzebującym dzieciom kolejnego miliona posiłków oraz zainspirowanie lokalnych społeczności do działań na rzecz rozwiązania problemu w swoim otoczeniu.

czytaj więcej »

Sąd Najwyższy: EuroSer vs Geant - wojna o opłaty w sieciach rozstrzygnięta?

Źródło: Rzeczpospolita   Dodano: 2009-08-25 17:24:10

Sąd Najwyższy w uchwale z 19 sierpnia 2009 r. (III CZP 58/09) wyjaśnił, że niezależne od innych roszczeń wynikających z umowy dostawca może – na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 5 ustawy z 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – dochodzić zwrotu korzyści. W myśl tego przepisu w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji przedsiębiorca, którego interes został zagrożony i naruszony, może (m.in.) żądać wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści na zasadach ogólnych.
Jest to kolejna sprawa dotycząca tzw. półkowego, czyli opłat pobieranych najczęściej przez duże sieci handlowe. We wszystkich źródłem późniejszych konfliktów były porozumienia towarzyszące umowom sprzedaży towarów dla sieci handlowych nakładające na dostawców liczne obciążenia na rzecz tych sieci. Za każdym razem SN uznawał, że właściciele sieci, pobierając je, dopuścili się czynu nieuczciwej konkurencji, o którym mowa w art. 15 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jest nim utrudnianie przedsiębiorcom dostępu do rynku m.in. przez „pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży”.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o © 2008-2020
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij