Branża Mleczarska 100 Firm

Aktualności: kraj - przetwórcy (strona 4 z 29)

© sertop

Sertop może rozbudować posiadane panele solarne

Źródło: Sertop / PR Club   Dodano: 2021-06-21 16:12:29

Tyski producent serków topionych postawił na nowoczesne rozwiązania i zamontował rok temu panele fotowoltaiczne. Czy nowa technologia się sprawdziła? – Idea wytwarzania energii ze słońca jest dość dobrze znana. I potwierdzam, że sprawdza się. Aczkolwiek mimo niedługiego upływu czasu od uruchomienia naszej instalacji mogę powiedzieć, że postęp w tej dziedzinie pozwala obecnie na tej samej powierzchni zainstalować prawie drugie tyle mocy. Przy obecnych informacjach z rynku energii elektrycznej wydaje się być coraz bardziej sensownym stosowanie instalacji wytwarzającej „darmowy” prąd, zwłaszcza jeśli zużywamy go na własne potrzeby w całości – mówi Andrzej Skapczyk, Kierownik Działu Techniczno-Inwestycyjnego.

czytaj więcej »

© zppm

ZPPM: Kolejne kuriozum unijne

Źródło: ZPPM   Dodano: 2021-06-21 15:56:56

Marcin Hydzik, Prezes Zarządu ZPPM dobitnie stwierdza – Do grupy przykładów unijnych kuriozów prawnych dołącza kolejny: mleko, jogurty pitne, kefiry, maślanki – generalnie wszystkie przetwory mleczne, które da się spożyć bez użycia sztućców, zdaniem urzędników Komisji Europejskiej to napoje, a kubki na napoje nie są pojemnikami na napoje. A wszystko to w imię walki z tworzywami sztucznymi…

W dniu 31 maja 2021 r. Komisja Europejska ogłosiła wytyczne dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wytyczne dotyczą (jeszcze nie zaimplementowane do polskiego prawa) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa ta określa m.in. docelowe poziomy recyklingu dla jednorazowych opakowań po napojach tj. 77% do roku 2025 i 90% do roku 2029. Cel tyleż szczytny, co nierealny – zwłaszcza w przypadku przetworów mlecznych sprzedawanych w opakowaniach wielomateriałowych. Jak zatem rozwiązany zostanie ten problem? – pyta Prezes Zarządu ZPPM.

czytaj więcej »

© tapflo

Tapflo Group: Dział Utrzymania Ruchu to jeden z najważniejszych działów mleczarni

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2021-06-21 13:52:27

– Utrzymanie ruchu w zakładach mleczarskich od zawsze charakteryzowało się nieustanną ewolucją wymogów, zapewniających kompleksowe podejście do zagadnień nieprzerwanej sprawności maszyn, bezpostojowej pracy i procesów – stwierdza na łamach Forum Mleczarskiego Biznes Paweł Równicki, Specjalista ds. Produktów Higienicznych Tapflo Group. – Zmienność dotyczy zarówno kadr pracowniczych jak i technologii wytwarzania, które zwiększają wymagany zakres kompetencji Działów Utrzymania Ruchu. Jest to jedna z najważniejszych komórek w dobrze zarządzanej firmie, gdyż długofalowo, bezpośrednio wpływa na zmniejszenie wydatków i zwiększenie jej przychodów.

czytaj więcej »

Lactima: Sery topione to nasza specjalność

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2021-06-21 12:07:39

– Sery topione Lactima w krążkach należą do jednych z najpopularniejszych w kraju – mówi portalowi forummleczarskie.pl Anna Hochherz, Specjalista ds Marketingu w firmie Lactima. – Wraz z serami w plastrach i w kubkach tworzą trzon oferty. Dzięki wyróżniającym je walorom smakowym i szerokiej gamie dodatków, produkty w tej formie mają rzeszę zwolenników. Sery w krążkach świetnie wpisują się w większość jadłospisów w sezonie wiosennym i letnim. Mogą być podstawą kanapkowego menu, podstawą do dań głównych i dodatkiem do przekąsek.

czytaj więcej »

© forum mleczarskie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Największymi odbiorcami polskiego eksportu mleczarskiego są Niemcy i Czechy.

Źródło: Polska Izba Mleka   Dodano: 2021-06-21 11:34:37

W ostatnim dwudziestoleciu w polskim mleczarstwie zaszły bardzo duże zmiany. Zarówno zakłady mleczarskie, jak i gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka w niczym nie przypominają tych sprzed 20-30 lat. Zakłady zainwestowały m.in. w najnowsze linie technologiczne, rolnicy zmodernizowali swoje gospodarstwa - produkują mleko według najwyższych standardów, a krowy żywią zdrowymi paszami, nie nadużywają chemii. Wysoki poziom polskiego mleczarstwa zauważa m.in. Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Polskie mleczarnie, bez cienia wątpliwości, należą do najbardziej nowoczesnych zakładów tej branży w Europie – mówi.

Dodaje, że modernizacja branży mleczarskiej miała miejsce w czasie przedakcesyjnym i w pierwszych latach po akcesji. Branża mleczarska jako jedna z pierwszych dostosowała się do unijnych wymogów, a jakość mleka zmieniła się w niesamowitym tempie. Jest to jedyna branża sektora spożywczego funkcjonująca do dziś w formule spółdzielczej. Dzięki temu mleczarnie uniknęły losu innych zakładów przetwórczych.

czytaj więcej »

© innpoland.pl za twitter

Środki bezpieczeństwa przeciwko SARS CoV-2 w mleczarni Piątnica (OSM) wywołują oburzenie antyszczepionkowców. Groźna niewiedza sceptyków

Źródło: innpoland.pl   Dodano: 2021-06-01 11:18:32

Jak podaje serwis innpoland nakaz noszenia maseczek przez osoby niezaszczepione wywołuje zaskakujące kontrowersje. Media społecznościowe (Twitter) obiegło zdjęcie zarządzenia podpisanego przez Prezesa Zarządu, Zbigniewa Kalinowskiego wprowadzającego obowiązek stosowania maseczek ochronnych przez pracowników zakładów produkcyjnych zakładów w Piątnicy i Ostrołęce, którzy nie zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Reakcje? Zarzuty o segregację ludzi i wzywanie do szukania pomocy w Ordo Iuris i u lokalnej posłanki PiS.

Czy aby na pewno warto się oburzać? Jeżeli na szali położymy możliwość zarażenia większej ilości pracowników i zatrzymanie pracy tak dużych zakładów, a w konsekwencji zmarnowanie tysięcy litrów skupionego mleka i wstrzymanie wysyłek towarów do tysięcy sklepów, to chyba warto przemyśleć tak łatwo wypowiedziane stanowisko w mediach społecznościowych.

Tylko dzięki dyscyplinie pracowników i zarządów spółdzielni i zakładów prowatnych nie mieliśmy w Polsce wstrzymania pracy mleczarni ani wylewania mleka co miało miejsce we Francji, Kanadzie i USA. 

czytaj więcej »

Mlekovita zwiększyła przychody i zyski

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-05-27 10:31:49

Największy polski producent nabiału poprawił wyniki roczne: przychody całkowite za 2020 r. wyniosły 5,62 mld zł wobec 5,18 mld zł w 2019 r. Wzrosły przychody netto ze sprzedaży produktów z 4,85 mld zł do 5,23 mld zł. Pomimo wzrostu wielu składników kosztowych firmie udało się zwiększyć także zysk netto z 42 mln zł do 92,5 mln zł.

czytaj więcej »

Mlekpol (SM) odświeża markę Rolmlecz

Źródło: Forum Mleczarskie Handel   Dodano: 2021-05-26 10:03:00

Marka Rolmlecz jest obecna na polskim rynku od blisko 100 lat. W tym roku pora na odświeżenie – jej miłośnicy będą mogli sięgnąć po swoje ulubione produkty w opakowaniach w nowej odsłonie graficznej, ale także spróbować smacznych nowości. 

Jaki jest Rolmlecz? Od lat hołduje wartościom takim jak tradycja, poszanowanie lokalności oraz regionalnych zwyczajów mleczarskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najlepszej jakości polskie mleko trafia do produkcji prosto od miejscowych mleczarzy. Rok 2021 będzie dla marki przełomowy – produkty zostaną zaprezentowane w ogólnopolskiej kampanii i otrzymają silne wsparcie marketingowe.

czytaj więcej »

GUS: Ceny skupu mleka w kwietniu 2021 r.

Źródło: KZSM za GUS   Dodano: 2021-05-24 14:40:42

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w kwietniu 2021 r. wyniosła 152,27 zł/1 hl i była wyższa o 14,5% w porównaniu do kwietnia 2020 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do marca 2021 r. była o 0,5% wyższa.

Najwyższe ceny w kwietniu 2021 r. wg województw:

podlaskie 158,43 zł/1 hl

lubuskie 156,23 zł/1 hl

warmińsko-mazurskie 155,28 zł/1 hl.

Najniższe ceny w kwietniu 2021 r. wg województw:

małopolskie 138,41 zł/1 hl

łódzkie 142,85 zł/1 hl

świętokrzyskie 144,53 zł/1 hl.

czytaj więcej »

© torpol

Torpol: Rosnące zapotrzebowanie branży e-commerce na papier wpłynęło na agresywny wzrost cen surowców do produkcji worków do mleka w proszku

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes   Dodano: 2021-05-12 15:09:11

– Przełom roku 2020/2021 upłynął pod znakiem niestabilnej sytuacji cenowej, ale też braku dostępności bazowych surowców wykorzystywanych do produkcji worków papierowych z folią LDPE dedykowanych branży mleczarskiej. Ceny papierów oraz polietylenu osiągnęły poziom nieobserwowany od wielu lat – mówi Forum Mleczarskiemu Monika Lipska, Dyrektor Rozwoju i Handlu w Torpol. – Sytuacja na rynku tworzyw sztucznych zaczęła wymykać się spod kontroli, ceny polietylenów szybowały w górę, osiągając obecnie poziom o 120 % wyższy odniesieniu do końca 2020 roku,  a ceny papieru – po dwukrotnej podwyżce – wzrosły o 30%. Musieliśmy zareagować podnosząc w marcu ceny jednostkowe produkowanych przez nas worków. Nasi Klienci przyjęli ten stan rzeczy z dużym zrozumieniem doskonale rozumiejąc powód naszego ruchu.

czytaj więcej »

© pim

W 2020 r. wzrosły przychody i zyski, rentowność lekko w górę. PIM podaje statystyki

Źródło: Polska Izba Mleka   Dodano: 2021-05-05 10:02:54

– Dane, jakimi dziś dysponujemy pokazują, że w 2020 r. sytuacja finansowa sektora mleczarskiego poprawiła się w stosunku do 2019 r. Przychody z całokształtu działalności operacyjnej zwiększyły się o 1,8% do 35,5 mld zł, w tym przychody ze sprzedaży produktów o 1,9% do 31,2 mld zł. Wartość eksportu bezpośredniego z przedsiębiorstw mleczarskich zwiększyła się o 7,2% do 6,0 mld zł. Koszty działalności operacyjnej zwiększyły się o 0,7% do 34,4 mln zł. Większa dynamika przychodów niż kosztów operacyjnych skutkowała dużym wzrostem zysków, które w ujęciu brutto wzrosły o 54% do 956,7 mln zł, a w ujęciu netto o 63% do 776,0 mln zł. Większa dynamika zysku niż przychodów spowodowała, że poprawiły się wskaźniki rentowności brutto do 2,68%, wobec 1,77% przed rokiem, a rentowności netto z 1,36 do 2,18%. Rentowność przemysłu mleczarskiego pozostaje nadal niższa niż średnio w przemyśle spożywczym (4-5%). Rentowność kapitału własnego wzrosła do 7,21%, wobec 4,69% w 2019 r. Na tej podstawie stwierdza się, że branża pozostaje atrakcyjna dla inwestorów. Przedsiębiorstwa mleczarskie charakteryzowały się bezpieczną płynnością finansową 1,65, która uległa poprawie w porównaniu z 2019 r. Przedsiębiorstwa były zdolne do bieżącego regulowania zobowiązań krótkoterminowych (np. zapłaty za surowiec mleczny).

czytaj więcej »

Duncan McIntyre © sealed air
Victor Pecherskiy © sealed air

Sealed Air: Automatyzacja i pakowanie bezdotykowe to odpowiedź na braki kadrowe i problemy zakładów podczas epidemii SARS CoV-2

Źródło: Sealed Air   Dodano: 2021-04-29 10:00:14

Rola automatyzacji w rozwiązywaniu problemów stojących przed branżą pakowania żywności była głównym motywem wystąpienia Sealed Air podczas wydarzenia pt. „Bezdotykowa przyszłość”. Przedstawiciele branży przetwórstwa żywności, pakowania i handlu detalicznego z całej Europy wzięli udział w wydarzeniu online celem poznania rosnącej wartości automatyzacji pakowania w obliczu nowych wyzwań dla bezpieczeństwa żywności i zrównoważonego rozwoju w post-pandemicznym świecie.

Duncan McIntyre, Dyrektor Regionu EMEA ds. systemów i integracji powiedział: – Wielu firmom automatyzacja pakowania kojarzy się z dużą prędkością i wydajnością. Skojarzenie to jest na pewno właściwe, ale wyzwania, przed jakimi stanęliśmy w zeszłym roku – wymagania zdrowotne i dystans społeczny, pomogły nam dostrzec inne korzyści automatyzacji.

czytaj więcej »

© spomlek (sm)

Spomlek (SM): Odzysk ciepła, wytwarzanie prądu z redukcji pary i modernizacja oczyszczalni ścieków

Źródło: Spomlek (SM)   Dodano: 2021-04-29 09:58:56

– Działamy zgodnie ze standardami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Uważamy, że każde działania prośrodowiskowe są ważne dla lokalnej, ale również globalnej ochrony środowiska. Każda inwestycja, proces, mikrozdarzenie ograniczają negatywny wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy, jaką wodę pijemy i ile energii zużywamy. Naszym nadrzędnym celem w zakresie Systemu Zarządzania Środowiskowego, jest minimalizacja wpływu naszej działalności na środowisko oraz optymalizacja zużycia zasobów naturalnych. System pozwala nie tylko na zmniejszanie wpływu naszej organizacji na środowisko, ale również stwarza szansę na osiągnięcie realnych korzyści biznesowych. Dzięki wysokiej świadomości proekologicznej naszych pracowników, w zakładzie podejmowane są różnorodne działania pozwalające na osiągnięcie zamierzonych efektów środowiskowych – mówi Bożena Nowak, Kierownik ds. Zarządzania Jakością mleczarni Spomlek (SM).

czytaj więcej »

© mlekovita

Dzięki Grupie Mlekovita utrzymuje się milion osób

Źródło: Grupa Mlekovita   Dodano: 2021-04-27 14:35:58

– Mlekovita ściśle współdziała z szeregiem firm: dostawców surowców i półproduktów wykorzystywanych w produkcji, dostawców opakowań, rozwiązań technicznych i technologicznych oraz dostawców różnego rodzaju usług. Nieustanne inwestowanie z myślą o przyszłości, rozbudowa zakładów i linii produkcyjnych oraz systemu handlowo-logistycznego – dzięki prowadzonej działalności Mlekovita pośrednio zapewnia też pracę w swoim otoczeniu biznesowym: w firmach będących jej dostawcami i podwykonawcami – mówi Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita. – Szacujemy, że dynamiczny rozwój całej Grupy Mlekovita pozwala utrzymać się ok. milionowi osób. Co ważne, również podczas pandemii nasza firma nie zwolniła tempa, utrzymując stabilne zatrudnienie i dając utrzymanie współpracującym z nią przedsiębiorstwom – podkreśla.

czytaj więcej »

Polska Izba Mleka o rynku nigeryjskim

Źródło: Polska Izba Mleka   Dodano: 2021-04-22 16:16:08

Polska Izba Mleka we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Abudży, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polską Agencją Inwestycji i Handlu w dniu 22 kwietnia 2021 r. zorganizowała konferencję online pt. „Sektor Mleczarski w Nigerii”.W konferencji, oprócz przedstawicieli Ambasady RP, MRiRW, PAIH, uczestniczyli prezesi największych polskich spółdzielni mleczarskich, firm z branży mleczarskiej, przedstawiciele ARiMR, KOWR oraz wiele innych osób.Roczna konsumpcja mleka w Nigerii: 1,3 mld l. Wartość importu produktów mlecznych do Nigerii to między 1,2 a 1,5 mld USD, lokalna produkcja mleka: 526 tys. litrów rocznie zapotrzebowanie: 1,2 miliona litrów rocznie. Ponad 95% wszystkich rolników w Nigerii jest nomadami i koncentruje się bardziej na produkcji mięsa niż mleka, a aż 60% produktów mlecznych pochodzi z importu.

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o. © 2008-2021
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel.: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij