Aktualności kraj Aktualności świat Komunikaty prasowe
Raporty Wywiady Galerie
więcej...
Kampanie Firmy Produkty
Podręcznik serowy ABC Nabiału Kontakt

Aktualności: archiwum (wszystkich: 5386, strona 345 z 360)

Mariann Fischer Boel: Zrobimy co tylko zdołamy dla branży mleczarskiej

Dodano: 2009-07-22 13:17:36

W opublikowanym raporcie Komisji Europejskiej jednoznacznie stwierdza się, że Komisja zamierza zrobić wszystko co w jej mocy, aby ustabilizować sytuację na trudnym rynku mleczarskim.
Narzędzia jakie mają być użyte to przedłużona interwencja, przedłużone refundacje eksportowe, przedłużone dopłaty za prywatne przechowywanie.
Interwencja na rynku masła i mleka w proszku będzie rozszerzona do 28 II 2010.
Refundacje eksportowe będa przedłużone na tak długo jak to będzie potrzebne.
Dopłaty za prywatne przechowywanie będą rozszerzone do lutego 2010 roku.

czytaj więcej »

© Sparks Polska

Skup i średnie ceny skupu mleka wg województw w okresie I-VI 2009 r.

Źródło: Sparks Polska   Dodano: 2009-07-21 15:36:36

Według GUS średnia cena skupu mleka wg województw w Polsce w czerwcu 2009 wyniosła 90,65 zł/100 l z VAT (86,40 bez VAT) i była 0,5% mniejsza w porównaniu do maja br. i około 25% mniejsza niż w czerwcu 2008 r.

czytaj więcej »

Marcin Gortat zostanie twarzą nowej odsłony kampanii społecznej Pij mleko! Będziesz wielki

Dodano: 2009-07-21 11:50:01

Marcin Gortat od 2008 roku jest zawodnikiem Orlando Magic i jako jedyny Polak bierze udział w rozgrywkach play off - najważniejszych meczach NBA w sezonie 2009. Koszykarz aktywnie promuje uprawianą przez siebie dyscyplinę sportu, zwłaszcza wśród dzieci.

czytaj więcej »

Saputo przejmuje F&A Dairy of California

Źródło: Saputo   Dodano: 2009-07-21 11:15:37

Saputo, 11 firma mleczarska świata, nr 1 w Kanadzie i jednocześnie jedna z największych firm serowych w USA, przejęła firmę F&A Dairy of California, producenta serów mozzarella, sera provolone i produktów serwatkowych,. Transakcja opiewa na kwotę 44,5 mln USD. Wartość sprzedaży przejmowanej firmy wyniosła na koniec roku 2008 140 mln USD.
Produkty Saputo obecne są w 40 krajach pod dobrze rozpoznawanymi markami tj.: Saputo, Alexis de Portneuf, Armstrong, Baxter, Dairyland, Danscorella, De Lucia, Dragone, DuVillage 1860, Frigo Cheese Heads, Kingsey, La Paulina, Neilson, Nutrilait, Ricrem, Stella, Treasure Cave, HOP&GO!, Rondeau i Vachon.

czytaj więcej »

© PIM

Stanowisko Polskiej Izby Mleka wobec informacji zawartej w Polityce

Źródło: Polska Izba Mleka (PIM)   Dodano: 2009-07-17 16:26:19

Agnieszka Maliszewska: Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka.
Od kilku lat raz na jakiś czas na łamy prasy wraca temat - pić czy nie pić mleko? W ubiegłym roku walory zdrowotne mleka kwestionował TVN w „Uwadze”. Tym razem czyni to tygodnik Polityka. Na dodatek w sprawę wmieszany został najlepiej realizowany w kraju program społeczny „Szklanka Mleka” oraz dzieci korzystające z jego dobrodziejstwa.
Polska Izba Mleka od kilku miesięcy zabiegała o to, by w stale okrajanym budżecie państwa nie zabrakło pieniędzy na program „Szklanka Mleka”. Spotkania z Ministrem Rolnictwa, parlamentarzystami, mediami przyniosły efekt w postaci wprowadzenia dopłat krajowych do realizacji programu, które zapewniają uczniom nieodpłatne spożywanie kartonika mleka dziennie. Nasze starania poparte przez Agencję Rynku Rolnego i Ministerstwo Rolnictwa doprowadziły do tego, że program będzie nadal realizowany w szkołach, choć budżet państwa przeznaczył na ten cel dużo mniejsze środki, niż oczekiwała tego branża.
Przez kilka lat realizacji programu Polska stała się liderem wśród wszystkich krajów UE wprowadzających ten mechanizm. Oznacza to tyle, że w polskich szkołach dzieci chcą pić i piją mleko. Po lekturze artykułu „Mleko prosto od władzy” nabrać można przekonania, że jedynymi zainteresowanymi piciem mleka w szkołach są nieliczni politycy, niektóre mleczarnie i pośrednicy. Bardzo ubolewam nad tym, że autorka tekstu nie zapoznała się z mechanizmami realizacji programu. W tekście nie wspomniano o tym, jak pozytywne skutki teraz i w przyszłości da naszemu społeczeństwu „Szklana mleka” i w końcu, jak dużo pracy w realizację programu włożyć muszą dostawcy mleka szkolnego. Trudno pogodzić z tym nieobiektywnym i sensacyjnym dziennikarstwem.

czytaj więcej »

Absurdalny antymleczny artykuł w Polityce

Dodano: 2009-07-17 10:32:05

Joanna Solska w wydaniu nr 29 (2714) z 18 VII 2009 pochyla się nad programem Szklanka Mleka. Lektura tego materiału przynosi wrażenie poszukania sensacji wynikającego z braku rzetelnej wiedzy na temat branży mleczarskiej i samego mleka. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy szybkie poszukiwanie tematu na dobry temat powoduje, że powstaje coś co wypacza rzeczywistość.
Podważanie wartości mleka w żywieniu jest stare jak świat i opiera się na statystycznej prawidłowości, iż nie wszyscy tolerują mleko z uwagi na skazę białkową lub nietolerancję laktozy. Fakt, iż zjawiska te dotyczą 30% i 3% populacji, nie sprawia, że można poprzez to zaprzeczać idei picia mleka. Powoływanie się na obecność metali ciężkich w mleku wskutek mechanicznego dojenia też jest niedorzecznością, wystarczy zapytać o to instytucje zajmujące się ochroną czystości produktów żywnościowych. Czy gdyby było tak jak pisze autorka, dojenie mechaniczne nie byłoby zabronione w krajach europejskich? A może fakt, że nie ma takiego zakazu jest wynikiem światowego spisku branży mleczarskiej?
Sprawę też można postawić inaczej: co innego mają spożywać najmłodsi w szkołach, jeśli mleko jest niedobre? Może colę? A może inne napoje gazowane? Chipsy? Słodycze? Chciałbym przytoczyć przykład USA, gdzie otyłość jest zjawiskiem szerokim i groźnym. Administracja federalna nakazała wycofać słodzone napoje ze szkół, a popularyzacja spożywania mleka i owoców nabrała impetu.
Polska jest krajem, gdzie spożycie nabiału jest wyraźnie niższe niż w innych krajach Europy Zachodniej. Problem niskiej podaży składników obecnych w mleku, z zwłaszcza wapnia odbija się powszechną osteoporozą u osób, zwłaszcza kobiet w wieku 50+. Argumenty można mnożyć, wystarczy przytoczyć opinie poważanych lekarzy i żywieniowców. Trudno zatem odsądzać mleczarnie od czci i wiary, kiedy starają się, aby każde dziecko mogło wypić w szkole kartonik mleka. Oczywiście za mleko, energię, kartonik, pracę personelu i pracę maszyn ktoś musi zapłacić, nic nie powstaje za darmo. Ale doszukiwanie się ciemnych interesów wszędzie gdzie to możliwe, to już wpadanie Pani Redaktor w zawodową paranoję.
Powoływanie się na argumenty europosła Olejniczaka dotyczące elitarności producentów mleka, którzy posiadają duże hodowle bydła, a więc pewnie zarabiają fortuny, jest z kolei powoływaniem się na miraż. Przez całą Europę przetaczają się bowiem protesty rolników związane ze skrajnie niskimi cenami w całej Europie i świecie. Nie jest też tajemnicą, że w warunkach ostrej presji cenowej sieci handlowych, mleczarnie obniżają ceny w skupie, a rolnicy otrzymują znacznie mniejsze pieniądze. Gdzie jest zatem ta elita? A może Pani Redaktor Solska zamieniłaby się na ten dobrobyt z rolnikami?

czytaj więcej »

Gazeta Prawna: W tym roku zniknie nawet 3 tys. sklepów spożywczych

Źródło: Gazeta Prawna   Dodano: 2009-07-17 10:14:06

Takiego zdania jest Roman Dera, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
– Obroty w sklepach spadają. W porównaniu z rokiem ubiegłym są niższe średnio o 1/3 – zauważa Roman Dera.
To powoduje, że wiele placówek znalazło się na granicy opłacalności funkcjonowania. Likwidacje sklepów zapowiada sieć Carrefour, która w I kwartale zanotowała spadek sprzedaży o 1,6 proc., do 456 mln euro. Konkurencja ocenia, że firma licząca 330 sklepów zamknie ponad 20.
Biedronka, największa sieć dyskontowa, też musi zamknąć część sklepów..

czytaj więcej »

USA: National Dairy, jedna z największych mleczarni przejmuje Promised Land Dairy

Źródło: Bloomberg, Agra Net   Dodano: 2009-07-14 15:50:56

National Dairy należąca do czołówki amerykańskich mleczarni pod względem przychodów ze sprzedaży włączy w swoje struktury producenta mlecznych wyrobów premium Promised Land Dairy. Szczegóły transakcji nie ujrzały światła dziennego.
Produkty Promised Land Dairy należą do najlepiej rozpoznawalnych w USA pod kątem czystości, jakości przetworzenia, wysokiej zawartości białka i wapnia.
Firma posiada sieć dystrybucji w 26 stanach USA. Pozyskuje mleko tylko od krów rasy Jersey. Od maja national Dairy jest własnością meksykańskiej Grupo Lala.

czytaj więcej »

Komisja Europejska: Roszerzamy subsydia na przechowywanie masła do lutego 2010

Dodano: 2009-07-10 13:50:11

Jak podaje Reuters Komisja Europejska wyasygnuje dodatkowe kwoty na prywatne przechowywanie masła na dodatkowe 6 miesięcy do lutego 2010 roku. Jest to odpowiedź na pogłębiający się kryzys cen na rynku światowym artykułów mleczarskich.

czytaj więcej »

Drastycznie niskie ceny mleka na Węgrzech i Czechach

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Agra Europe, EUbusiness, obliczenia Sławomir Stepulak   Dodano: 2009-07-10 13:41:42

W Europie Srodkowej dochodzi do gwałtownych protestów producentów mleka, skierowanych przeciw unijnej polityce w tym sektorze. Wegrzy obwiniaja Unię o forsowanie podwyżek kwot (domagając się ich zamrożenia) i wiażą to z gwałtownym spadkiem cen skupu. W kwietniu 2008 r.
rolnicy otrzymywali srednio 95 forintów (37,4 eurocentów) za litr surowca, natomiast w ciagu kolejnych 12 miesiecy ceny zniżkowały o połowe do 55 forintów (18,6 eurocentów) i były najniższe od… 1998 roku. Wielka nadpodaż doprowadziła do masowego uboju krów – ich liczba spadła o 10%, do 180 tys. sztuk. Zagrożonych jest ponad 10 tys. miejsc pracy w branży mleczarskiej.
Węgierscy rolnicy oskarżają też władze krajowe o zbyt słabą obronę ich interesów w Brukseli i brak działań dla przezwyciężania zapaści.

czytaj więcej »

Parmalat wciąż odzyskuje pieniądze od banków

Źródło: Bloomberg   Dodano: 2009-07-09 15:30:06

To już stało się tradycją. Po bankructwie w 2003 roku oraz późniejszym wskrzeszeniu, rok 2009 przynosi koncernowi Parmalat kolejne ugody z włoskimi bankami i instytucjami finansowymi.
Tym razem na mocy ugody, Banca Popolare dell’Etruria del Lazio zapłaci 4,2 mln euro by zamknąć sprawę roszczeń ze strony koncernu Parmalat.

czytaj więcej »

Mlekovita (GK) przyłącza kolejne mleczarnie

Źródło: Forum Mleczarskie   Dodano: 2009-07-09 13:37:28

Jak anonsowaliśmy to 18 czerwca br Mlekovita (GK) dokonuje nowego przejęcia. Ostatniej niedzieli 5 VI Prezes D. Sapiński oficjalnie ogłosił, że jest w trakcie rozmów z mleczarnią Kurpie w Baranowie. Jak można domniemywać odbije się to na dotychczasowym odbiorcy serów z Baranowa, jednej z prywatnych firm niemieckich, mocno rywalizującej o polski rynek serów.
Zapytany przez Forum Mleczarskie Prezes D. Sapiński nie ukrywa, że jego celem jest przyspieszenie koncentracji produkcji w krajowym przetwórstwie.

czytaj więcej »

Nowy zakład Tetra Pak kamieniem milowym innowacji i ekologii

Źródło: Tetra Pak   Dodano: 2009-07-08 12:33:07

Firma Tetra Pak ogłosiła otwarcie nowego zakładu wytwarzającego aseptyczne opakowania w Hohhot w płn Chinach. Zakład korzysta wyłącznie z energii odnawialnej. Nowy zakład kosztował 60 mln euro, co podnosi inwestycje firmy w Chinach do 250 mln euro. Wszystkie zakłady będą odtąd wytwarzać 50 mld opakowań rocznie. Zakład zużywać będzie 20 mln kWh rocznie i dzięki zastosowanej zielonej co oznacza, że nie wyemituje 16 tys. ton CO2 rocznie.

czytaj więcej »

Mengniu Dairy otrzymuje zastrzyk w wysokości 800 mln USD

Źródło: Bloomberg   Dodano: 2009-07-08 09:59:29

Spółka Hopu Investment Management założona przez Goldman Sachs Group razem z firmą COFCO utworzy konsorcjum, które zakupi 20% udziałów w największej mleczarni w Chinach. Mengniu Dairy ucierpiała w 2008 roku z powodu kryzysu melaminowego i odnotowała wówczas stratę netto. Transakcja ma poparcie państwa chińskiego, które w tego typu aliansach widzi możliwość podniesienia jakości produktów finalnych chińskiego mleczarstwa. Z drugiej strony Chiny wywierają nieustanny nacisk na producentów i przetwórców, aby nie dopuścić do podobnej skandalu w przyszłości.

czytaj więcej »

Wątpliwa jakość promocji mleka w TVP 1

Źródło: forummleczarskie.pl   Dodano: 2009-07-07 10:44:31

Budzik to poranna audycja dla najmłodszych w TVP 1. Poniedziałkowy program z 6 VII poświęcony był mleku. Kot Budzik dowiaduje się w nim, że mleko dla kotów jest niezdrowe, lepsza od niego jest bowiem woda. Mleko jest według autorów programu dobre dla dzieci, ale dla starszych już nie. Zaproszony gość dr Sybilla Berwid pyta wprost: czy mleko jest kocie czy krowie?
Kot pyta dalej:
A czy dzieci mogą pić mleko? Odpowiedź brzmi: Zarówno dzieci jak i koty, kiedy są małe mogą pić mleko, najlepiej swojej mamy, a czasami nawet mleko krowie. Jeśli bohatera Budzika nie boli brzuszek może wypić trochę mleka. Kiedy krasnal pyta, czy krasnoludki mogą pić mleko, pada odpowiedź od drugiego z kotów: to pewnie zależy czy stare czy młode.
Przekaz generowany przez autorów programu jest niespójny: z jednej strony program zawiera utwory i treści zachwalające picie mleka, ale dotyczy to tylko dzieci, starsi symbolizowani przez kota Budziaka i krasnoludka już nie powinni. Od kiedy jednak wiadomo, że mleko szkodzi krasnoludkom?
Pełna wersja programu dostępna jest na stronach TVP
http://www.tvp.pl/dla-dzieci/budzik/wideo/mleko-krowy

czytaj więcej »

copyright
Nathusius Investments Sp. z o.o © 2008-2020
02-920 Warszawa
ul. Powsińska 23/6
tel: 22 642 43 12, fax: 22 642 36 25

Serwis www.forummleczarskie.pl wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu gromadzenia informacji, które pozwalają lepiej adaptować stronę do potrzeb i preferencji Czytelników oraz budować statystyki dotyczące oglądalności. Cookies można wyłączyć w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki internetowej. Brak takiej zmiany oznacza możliwość zapisu w pamięci urządzenia. Więcej informacji znajdą Państwo w Polityce prywatności. Zamknij