1. Aktualności
  2. Świat

Grupa Wysokiego Szczebla ds. mleka: producenci nie otrzymywali uczciwych cen w ciągu ostatnich miesięcy

Źródło: Copa-Cogeca
Autor: Barbara Wiercińska

Na posiedzeniu Komisji Europejskiej, na którym omawiano przyszłość sektora mleka, Komitety Copa-Cogeca wezwały do ustanowienia długoterminowych rozwiązań w celu zmniejszenia ogromnych wahań na rynku i zagwarantowania rolnikom uczciwych cen za ich produkty. Było to posiedzenie grupy konsultacyjnej w Komisji Europejskiej, w którym brali udział nowo wybrani członkowie prezydencji grupy roboczej Mleko Komitetów Copa-Cogeca, którzy są producentami mleka i dobrze znają kwestie spółdzielcze. W odpowiedzi na rekomendacje Grupy Wysokiego Szczebla (GWSz) ds. Mleka, Henri Brichart, przewodniczący grupy roboczej, podkreślił potrzebę utrzymania istniejących instrumentów zarządzania rynkiem.

Powiedział, że unijne sieci bezpieczeństwa odgrywają ważną rolę w unijnej polityce w sprawie mleka i muszą być podstawą przyszłej polityki. – Przypomnieliśmy dzisiaj Komisji Europejskiej, że musi ona nadal być ostrożna w zarządzaniu unijnymi zapasami mleka, tak aby zminimalizować wahania na rynku i ustabilizować go. Unijni kupcy muszą płacić ceny rynkowe za produkty z interwencji, co przyczyni się do trwałego wzrostu cen za mleko płaconych rolnikom. Obecna sytuacja na rynku w pełni uzasadnia dalsze wzrosty cen mleka w najbliższych miesiącach, co pozwoli rolnikom na uregulowanie części swoich długów.
Mansel Raymond, wiceprzewodniczący grupy roboczej, powiedział – GWSz miała rację, kiedy poważnie potraktowała kwestię kontraktów. Kontrakty, które są dobrowolne, muszą być bardziej jasne i przejrzyste w kwestii cen mleka. Należy też zwrócić szczególną uwagę na sposób ustalania cen długoterminowych, gdyż producenci nie otrzymywali uczciwych cen w ciągu ostatnich miesięcy, jeśli porównamy je z cenami płaconymi przez konsumentów. Pilnie potrzebne są natychmiastowe i znaczne podwyżki cen płaconych rolnikom . W związku z tym wzywamy do poprawienia przejrzystości w kwestii marż, zysków i umów cenowych w całym łańcuchu dostaw.

Tommaso Mario Abrate, wiceprzewodniczący grupy roboczej, podkreślił również – Muszę
powiedzieć, ze GWSz potwierdziła ważną role spółdzielni mleczarskich. Specyfika spółdzielni rolniczych musi być brana pod uwagę przy umacnianiu relacji kontraktowych i siły przetargowej producentów mleka w łańcuchu żywnościowym. Uważam, że trwałość unijnej produkcji mleka będzie łatwiejsza do osiągnięcia dzięki spółdzielniom, których właścicielami są rolnicy. Nie tylko łączą one produkcję mleka z przetwórstwem i oferują konsumentom produkty o dużej wartości dodanej, ale również umacniają więzi społeczne na terenach wiejskich”.
GWSz została ustanowiona do znalezienia rozwiązań w sytuacji kryzysu, który dotknął producentów mleka w zeszłym roku. Komitety Copa-Cogeca pilnie wzywają Komisję do podjęcia działań zgodnie z jej rekomendacjami.