1. Aktualności
  2. Polska

Grupa Mlekovita podpisuje list intencyjny z PGNiG

Źródło: Grupa Mlekovita, PGNiG
Autor: Janusz Górski
© fm

List intencyjny podpisany między firmami obejmuje kwestie dostaw skroplonego gazu m.in. z Terminalu LNG w Świnoujściu do zakładu produkcyjnego w Zakopanem gdzie zostanie poddany ogrzaniu do postaci lotnej – takiej, w jakiej pobiera się gaz z sieci gazociągowej. List dotyczy również doradztwa inwestycyjnego oraz technologicznego w zakresie rozwiązań opartych na technologii LNG. Dodatkowo firmy podpisały umowę na dostawy gazu ziemnego z sieci gazociągowej na 2019 rok o łącznej mocy 322 GWh.

Przedstawiciele obu firm podpisali list intencyjny w siedzibie Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Okazja była wyjątkowa, bowiem znany i ceniony w Polsce producent przetworów mlecznych obchodził jubileusz 90-lecia działalności.

W imieniu Grupy Mlekovita podpis złożył prezes Dariusz Sapiński, a w imieniu spółki PGNiG Obrót Detaliczny: Henryk Mucha – Prezes Zarządu oraz Marcin Szczudło – Wiceprezes Zarządu.

– Współpraca nad kolejnymi projektami z tak uznaną marką jak Mlekovita szczególnie nas motywuje i potwierdza, że sprzedaż gazu w oparciu o technologię LNG szybko się rozwija i ma świetlaną przyszłość. Oznacza ona też wymierne korzyści biznesowe dla obu stron, m.in. spore konkretne oszczędności, ale także jest wyrazem dbałości o ochronę środowiska – podkreślił Maciej Woźniak, wiceprezes Zarządu PGNiG.

– Dbałość o ochronę środowiska naturalnego jest jednym z priorytetów działalności Grupy Mlekovita, dlatego wprowadzamy nowoczesne rozwiązania , które obok najwyższej jakości naszych produktów stanowią ważny element decyzji konsumenckich. Wyroby produkowane w jednym z 20 zakładów naszej grupy w Zakopanem powstają na bazie najlepszego górskiego mleka i są znane na całym świecie jako Zakopiańskie Specjały. Zastosowanie w zakładzie w Zakopanem ekologicznego gazu ziemnego, to kolejny krok w przyszłość służący nie tylko rozwojowi naszej firmy, ale także społeczeństwu – powiedział Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.

Mlekovita jest jednym z największych klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Obie spółki są związane łącznie 25 umowami. Gaz ziemny dostarczany jest do zakładów m.in. w Wysokiem Mazowieckiem, Lubawie, Trzebownisku, Kościanie, Sanoku, Tomaszowie Lubelskim, Baranowie, Działdowie, Suszu, Pyrzycach i Białej Podlaskiej.Obie spółki podpisały również aneks do umowy na dostawy tzw. gazu sieciowego czyli gazu w postaci lotnej z sieci gazociągowej na 2019 rok. – To duża umowa o wolumenie blisko 322 GWh. Gaz trafi do 25 punktów odbioru w całej Polsce. Podpisane dzisiaj dokumenty pokazują, że proces budowania synergii produktowych dla naszych największych klientów biznesowych jest już faktem. Dla nas to duża satysfakcja, a dla klientów realna optymalizacja kosztów działalności produkcyjnej – powiedział Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

LNG to gaz, który w czasie transportu w kriogenicznych zbiornikach i cysternach jest utrzymywany w ciekłym stanie skupienia i schładzany do temperatury około -162 stopni C. Podczas skraplania gaz ziemny zmniejsza swoją objętość ponad 600 razy, co poprawia efektywność kosztową transportu. Po dotarciu na miejsce dostawy, skroplony gaz ziemny trafia do stacji regazyfikacji, która umożliwia zmianę stanu skupienia z ciekłego na lotny.regazyfikacji otrzymujemy gaz ziemny o najwyższej zawartości metanu, który w procesie spalania zapewnia najniższą emisję dwutlenku węgla spośród paliw przemysłowych, a także śladowe emisje pyłów, tlenków azotu i siarki – tłumaczy Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Mlekovita odbiera od PGNiG wolumen gazu przekraczający obecnie 300 GWh rocznie. Wolumeny będą rosły w związku z przyłączaniem nowych i rozwój obecnych zakładów, np. działającej od 2017 roku najnowocześniejszej proszkowni mleka w Wysokiem Mazowieckiem. Według szacunków w 2020 r. zapotrzebowanie Grupy Mlekovita na gaz w samych dostawach paliwa sieciowego przekroczy 400 GWh.

© forum mleczarskie