1. Aktualności
  2. Świat

Ukraina: Wciąż trudne warunki działania Milkiland

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Sytuacja makroekonomiczna pozostaje trudna z uwagi na cofający się popyt na produkty mleczarskie oraz trudną sytuację na Ukrainie oraz zamknięcie rynku rosyjskiego. Milkiland usiłował powiększyć możliwości produkcyjne w zakładzie w Moskwie, Kursku i Rylsku (w tych dwóch ostatnich +10%) oraz szukał kontrahentów, aby skompensować trudności sprzedażowe na rynku rodzimym. Nabywców znalazł w Izraelu, Maroko i Egipcie, gdzie sprzedawano sery, masło i SMP.


Nadzieję Ukraińcom dają prognozy lekkiego wzrostu realnego PKB na rynku rodzimym w granicach 1% w 2016 roku oraz wzrost popytu na rynkach światowych. Menadżerowie w Milkiland pokładają także nadzieję we wzroście realnej siły nabywczej Ukraińców. Jak podaje Milkiland konsumpcja nabiału na Ukrainie w 2016 roku przyniosła jak dotąd 0,5% spadek.
Dewaluacja hrywny oraz rubla wobec euro spowodowała spadek wartości przychodów Grupy liczonych w euro. Przychody Milkiland spadły o 23% do 112,9 mln euro, strata netto sięgnęła 24,8 mln euro.
Poprawa wyników może nastąpić dopiero w czwartym kwartale – w związku ze wzrostem cen serów o 23% na Ukrainie (tj. o 4% w euro). Milkiland obawia się jednak, że wzrost cen może przyczynić się do dalszego spadku zainteresowania nabiałem. Ma to również związek z 5-10% spodziewanym wzrostem cen detalicznych w rosyjskich placówkach handlowych. Niepokojący dla Milkiland jest także wzrost cen mleka surowego w Rosji. Zamiast corocznych spadków rzędu 15-20% w okresie letnim, ceny surowca wzrosły o 3%.