1. Aktualności
  2. Polska

Polski eksport mleczarski w 2016 roku: Dobre sygnały

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© bz wbk

– 2015 rok był niewątpliwie trudny dla sektora mleczarskiego. Eksport, który stanowił siłę napędową branży, obniżył się w ujęciu wartościowym o prawie 16% w relacji rocznej i osiągnął poziom z 2013 roku, tj. 1533,7 mln euro – mówi Forum Mleczarskiemu Marta Skrzypczyk, Koordynator Analityków Agrobiznesu w Departamencie Agrobiznesu w Banku Zachodnim WBK.
Pierwsze dane za 2016 rok nie wskazują wprawdzie na odwrócenie spadkowego trendu w eksporcie, ale widoczne są zmiany w strukturze zarówno geograficznej jak i produktowej, co jest dobrym sygnałem na kolejne miesiące.


– Według danych MF (za MRiRW) w styczniu br. wartość sprzedaży zagranicznej przetworów mleczarskich sięgnęła 107,7 mln euro, tj. była o ponad 9% niższa w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Wzrost wartości, o prawie 20% do 20,4 mln euro, odnotowano jedynie w odniesieniu do mleka w proszku, co zawdzięczamy 14-krotnemu wzrostowi eksportu do Algierii, która ponownie stała się najważniejszym rynkiem zbytu dla tego produktu. Co więcej, z wolumenem 2 544 ton, Polska była drugim, po Francji, unijnym eksporterem odtłuszczonego mleka w proszku na rynki trzecie. Wśród odbiorców polskiego OMP znalazła się też Kuba (660 ton) i Kolumbia (666 ton na 978 ton wysłanych łącznie przez UE-28) – wskazuje Marta Skrzypczyk.
– Na poziomie unijnym Polska jest też liczącym się eksporterem serwatki w proszku. W styczniu br. jej sprzedaż na rynki trzecie ukształtowała się na poziomie 7 846 ton, w tym 2 750 ton do Chin, zaś 1 435 do Indonezji (wyprzedziła nas tylko Francja, która wysłała poza granice UE 16 662 ton serwatki). Warto przy tym dodać, że Państwo Środka w tym roku istotnie zwiększyło import artykułów mlecznych, w tym serwatki w proszku o 54% do 43,8 tys. ton. Zważywszy, że wyniki produkcji mleka w Chinach zaskoczyły negatywnie, jest bardzo prawdopodobnie, że w tym roku kraj ten wróci do grona najważniejszych importerów produktów mleczarskich. Przy czym dotyczy to nie tylko artykułów w proszku, ale też masła (w styczniu Chiny były jego największym światowym importerem) czy serów – podkreśla Marta Skrzypczyk z BZ WBK.
– Ponadto oczekujemy, że w 2016 roku popyt na artykuły mleczne będzie rósł nie tylko w Chinach, ale i pozostałych krajach Azji, oraz w USA i samej UE. Coraz większego znaczenia będą nabierać kraje Afryki Północnej, ale też Afryki Subsaharyjskiej.
Stąd też naszym zdaniem w całym 2016 roku możliwy jest niewielki (2-4 –procentowy r/r) wzrost wartości eksportu przetworów mleczarskich z Polski, co będzie konsekwencją zwiększenia wolumenu wywozu oraz, pod koniec br., także cen artykułów mlecznych. Dużo, szczególnie w II połowie roku, będzie jednak zależało od wpływu ubiegłorocznej suszy na dochodowości i tym samym wolumen produkcji towarowej mleka w Polsce – przy jej ograniczeniu nadwyżki eksportowe spadną – podsumowuje Marta Skrzypczyk, Koordynator Analityków Agrobiznesu w Departamencie Agrobiznesu w Banku Zachodnim WBK.