1. Aktualności
  2. Polska

KZSM Zw. Rew.: Eksport mleczarski w 2015 roku wzrósł o ok. 11%

Źródło: Forum Mleczarskie Handel
Autor: Janusz Górski
© fm

Eksport jest większy w sensie ilościowym, jest to 11%, ale główna dynamika 46% dotyczy mleka surowego, to nie jest jednak dobry objaw, bo jeżeli eksportuje się surowce, to pozwala rozwiązywać problem bezrobocia zagranicą – powiedział na konferencji prasowej towarzyszącej otwarciu targów Mleko Expo Waldemar Broś, Organizator targów oraz Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. Dynamika dodatnia w eksporcie widoczna jest w maśle, to ponad 10%, w serach to poziom 1%. Przychody z eksportu są znacznie niższe, około 20%.
Naszym głównym produktem eksportowym są sery.
Polska to trzeci producent mleka w proszku (218 tys. ton), pierwszy producent twarogów (406 tys. ton), 305 tys. ton serów dojrzewających. Razem ujmując sery jesteśmy 6. krajem na świecie pod względem produkcji (dane za 2014 rok).


Na rynkach zewnętrznych obserwujemy obniżony popyt ze strony Chin. Dla krajowych podmiotów najważniejszy jest rynek wewnętrzny, który jest bardziej stabilny. Jak wskazał Waldemar Broś, Organizator targów Mleko Expo oraz Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. konsumpcja mleka per capita w USA wynosi 526 litrów, w Polsce waha się w okolicach 202 litrów, w Niemczech ok. 400 litrów. Podobnie w Skandynawii.
Waldemar Broś stanowczo skrytykował pomysł, aby redukować ilość stad mlecznych o 24% jako sposób na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Oznaczałoby to redukcję produkcji czego nie skompensowałby wzrost wydajności.
Waldemar Broś skrytykował poziom pomocy suszowej ze strony Komisji w wysokości 28 mln euro (około 122 mln zł) jako około 2 groszy na litr produkcji, jako zupełnie niewystarczający.