1. Aktualności
  2. Polska

20-lecie Polskiej Izby Opakowań oraz 40-lecie COBRO – Instytutu badawczego Opakowań.

Źródło: foodexpert.pl
Autor: Janusz Górski
© foodexpert
© foodexpert

W dniu 21 maa 2014 roku w siedzibie przy ulicy Konstancińskiej 11 odbyło się spotkanie dla mediów z okazji 20-lecia Polskiej Izby Opakować oraz 40-lecia COBRO – Instytutu Badawczego Opakowań.
W ramach spotkania prof. zw. dr hab. inż Stanisław Tkaczyk – dyrektor COBRO przypomniał historię, zadania oraz zakres działalności Instytutu. Z kolei Wacław Wasiak – dyrektor Polskiej Izby Opakowań (PIO) nakreślił rys historyczny i zakres działania Izby. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć pracownie instytutu i zapoznać się z możliwościami badań.


Historia Instytutu sięga roku 1952, kiedy to w Instytucie Handlu i Żywienia Zbiorowego (IHŻZ) utworzono Zakład Opakowań. W roku 1957 został on przekształcony w Centralne Laboratorium Opakowań, a dwa lata później włączono do Centralnego Ośrodka Opakowań. W roku 1974 utworzono COBRO, czyli Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Opakowań. Od 2010 roku COBRO na mocy ustawy z dnia 30.04.2010 stał się instytutem badawczym. W 2103 roku na postawie Rozporządzenia Rady Ministrów otrzymał nazwę COBRO – Instytut Badawczy Opakowań.
Organizator spotkania – Polska Izba Opakowań jest organizacją samorządu przedsiębiorców skupiającą ponad 100 producentów opakowań, materiałów opakowaniowych, maszyn i urządzeń dla przemysłu opakowań. Jest reprezentantem interesów tego środowiska. Udziela wsparcia w rozwoju firm. Zapewnia obsługę edukacyjno-informacyjną. Wspiera działania na rzecz promocji i marketingu. Organizuje misje gospodarczo-promocyjne i marketingowo-informacyjne. Izba pośredniczy w nawiązywaniu kontaktów handlowych i kooperacyjnych. Wspiera obecność firm – członków Izby na polskim rynku oraz na rynkach zagranicznych.
Obecnie COBRO to instytut prowadzący kompleksowe badania i próby wszelkiego typu opakowań, materiałów opakowaniowych, maszyn i urządzeń stosowanych przemyśle opakowalniczym. Jest jedynym i wiodącym w Polsce instytutem działającym na rzecz rozwoju przemysłu opakowań.
Uczestnicy spotkania obejrzeli szereg akredytowanych laboratoriów, w których istnieje możliwość realizowania kompleksowych projektów badawczych i badawczo-wdrożeniowych z zakresu wyrobów i technologii produkcji opakowań, maszyn paczkujących. W COBRO można przeprowadzić certyfikowane badania opakowań jednostkowych, zbiorczych i transportowych. Instytut prowadzi też badania zgodności opakowań z wymogami norm polskich i międzynarodowych. W pracowniach Instytutu jest możliwa identyfikacja tworzyw sztucznych użytych do produkcji opakowań. Instytut posiada warunki do oceny Cyklu Życia (LCA) opakowań oraz jest w stanie obliczyć emisje gazów cieplarnianych. Wśród licznych aktywności dokonuje także badań marketingowych segmentów rynku opakowań.
W dniu 1 października PIO organizuje II Kongres Przemysłu Opakowań pod hasłem „Innowacyjne opakowania dla Innowacyjnych produktów”, który ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy projektantami i producentami opakowań i materiałów opakowalniczych a producentami pakowanych produktów. Celem debaty jest próba odpowiedzi na pytanie: Jakich opakowań oczekują współcześni użytkownicy.