1. Aktualności
  2. Świat

Wybory żywieniowe nastolatków: badanie firmy Arla Foods

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© arla foods

Z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie firmy Arla Foods wynika, że nastolatki w Szwecji, Danii i Finlandii poszukują sposobów jak żyć zdrowo i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednak tylko połowa z nich zna oficjalne zalecenia żywieniowe. Rodzice, przyjaciele i media społecznościowe są dla nich źródłem wiedzy o odżywianiu.

Badanie pokazuje, że nie więcej niż 10% skandynawskich nastolatków postrzega ekspertów, nauczycieli lub oficjalne wytyczne jako mające duży wpływ na ich nawyki żywieniowe. I chociaż oficjalne wytyczne żywieniowe są określane jako godne zaufania, rzadko przyciągają uwagę nastolatków.

Ponad połowa nastolatków aktywnie poszukiwała informacji o żywności w ciągu ostatnich 6 miesięcy. 27% szukało wskazówek jak jeść zdrowiej, a 13% jak jeść w sposób bardziej zrównoważony. Aktywne poszukiwanie informacji na temat żywności jest najbardziej rozpowszechnione wśród starszych nastolatków w wieku od 17 do 19 lat. Nie jest zaskakujące, że nastolatki w tej grupie wiekowej wymieniają media społecznościowe jako najbardziej wpływowe źródło informacji, podczas gdy przyjaciele i rodzice są na drugim i trzecim miejscu.

– Poszukiwanie informacji o diecie i zdrowiu jest pozytywne, o ile podane informacje są prawdziwe i nie wprowadzają w błąd, a my w branży spożywczej, a także osoby mające wpływ na żywność, mamy wielką odpowiedzialność za przestrzeganie zaleceń profesjonalnych ekspertów żywieniowych. Kiedy jesteś nastolatkiem lub jesteś młodym dorosłym, kładziesz podwaliny pod swoje przyszłe nawyki żywieniowe. Powinieneś być krytyczny wobec źródeł informacji, z których korzystasz i które produkty wybierasz do wykluczenia. Musisz pamiętać, aby nadal spożywasz wszystkie potrzebne składniki odżywcze, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że Twoja dieta będzie jednostronna – mówi dr Lea Brader, Specjalista ds. Żywienia w Arla Foods.

Eksperci żywieniowi zalecają, aby zdrowa i zbilansowana dieta zawierała dużo warzyw, owoców i roślin strączkowych, orzechów, nasion, nabiału, jaj, ryb, chudego mięsa i drobiu.

Jak wskazują wyniki badania, co trzeci skandynawski nastolatek twierdzi, że jest na diecie „wolnej od”. Jednak badanie pokazuje również, że niektórzy nastolatkowie niekoniecznie w pełni zaangażowali się lub nie są w stanie w pełni przestrzegać swojego wyboru diety. Na przykład 36% osób, które opisują siebie jako wegetarian, stwierdziło, że jadło kurczaka w ciągu ostatniego tygodnia, podczas gdy 23% jadło wołowinę, a 16% wieprzowinę. Ta sama tendencja dotyczy nastolatków, którzy twierdzą, że są weganami. Jedna trzecia z nich spożywała nabiał (ser, skyr lub jogurt) w ciągu ostatnich 7 dni.

– To spostrzeżenie jest bardzo interesujące, ponieważ wskazuje, że nastolatkom trudno przestrzegać określonej diety, a dla niektórych wybór diety wolnej od diety jest prawdopodobnie bardziej częścią określonego stylu życia, z którym się identyfikują – zwraca uwagę dr Lea Brader z Arla Foods.