1. Aktualności
  2. Świat

Foodwatch publikuje wyniki testów. Mleczne produkty dla niemowląt Danone i Nestlé zanieczyszczone szkodliwym olejem mineralnym

Źródło: foodwatch.org
Autor: Janusz Górski

Foodwatch testował mleko dla niemowląt dostępne w sprzedaży we Francji, Holandii i Niemczech w kilku laboratoriach. Stwierdzono, że produkty Nestlé, Danone, Novalac, Neolac, Hero Baby i Nutrilon zawierają aromatyczne składniki oleju mineralnego, co do których istnieje podejrzenie, że powodują raka. Foodwatch wezwał firmy do natychmiastowego wycofania zanieczyszczonego mleka w proszku z rynku i do ostrzeżenia rodziców i opiekunów.

– Aromatyczne składniki oleju mineralnego nie mają miejsca w żywności – a już na pewno nie w produktach dla niemowląt. Szczególnie w przypadku żywności dla noworodków rodzice i opiekunowie muszą mieć absolutną pewność, że produkty te są nieszkodliwe dla zdrowia – skomentował wyniki Matthias Wolfschmidt, Dyrektor ds. Kampanii Międzynarodowej Foodwatch.

Foodwatch przebadał 16 zamienników mleka dla niemowląt pod kątem pozostałości oleju mineralnego. W tym celu organizacja konsumencka zleciła trzem renomowanym laboratoriom żywności przeprowadzenie niezależnych od siebie różnych metod analizy. W połowie badanych mlecznych produktów mlecznych znaleziono pozostałości aromatycznych olejów mineralnych (MOAH). Dotyczy to produktów mlecznych:

W Holandii:

Neolac Biooogisch 1 Volledige zuigenlingenvoeding 0-6 m; MOAH: 1,6 mg / kg

Numer partii: 11620; Data ważności: 15.01.2021;

Hero Baby Nutrasense hypo-allergeen 0-6 maanden; MOAH: 0,8 mg / kg

Numer partii: 80926-023; Data przydatności: 26.09.2020;

Nutrilon Dieetvoeding bij koemelkallergie 1 0-6 maanden; MOAH: 1,2 mg / kg

Numer partii: 90722241; Data ważności: 22.08.2020;

 

We Francji:

Nestlé Nidal Lait en poudre 1er âge; MOAH: 1,2 mg / kg

Numer partii: 90720346AC; Data ważności: 01.03.2021;

Danone Gallia Galliagest Croissance 3 Sans laktoza; MOAH: 0,7 mg / kg

Numer partii: 905764 (019079); Data przydatności: 19.12.2019;

 

W Niemczech:

Nestlé BEBA OPTIPRO PRE 800 g von Geburt an; MOAH: 3,0 mg / kg

Numer partii: 91120346AA; Data ważności: 10/2020;

Nestlé BEBA OPTIPRO 1 800 g von Geburt an; MOAH: 1,9 mg / kg

Numer partii: A5952275; Data przydatności: 11.03.2020;

Novalac Säuglingsmilchnahrung PRE 400g; MOAH: 0,5 mg / kg

Numer partii: 9098080621; Data ważności: 10/2020.

 

Oleje mineralne mogły zostać przeniesione z metalowych puszek

Istnieją różne źródła możliwego zanieczyszczenia olejami mineralnymi w całym łańcuchu produkcji mlecznych produktów mlecznych. Wyniki pokazują, że znalezione substancje są nieoczyszczonymi składnikami oleju mineralnego. Mogły zostać przeniesione z metalowych puszek używanych jako opakowanie produktów. Do ich produkcji stosuje się tak zwane oleje do walcowania i cięcia. Foodwatch zaleca rodzicom, aby przestali karmić swoje dzieci mlekiem dla niemowląt z metalowych puszek jako środek ostrożności, dopóki producenci nie udowodnią, że produkty nie są zanieczyszczone.

Foodwatch zakupił testowane partie na przełomie lipca i sierpnia 2019 r. Po przeprowadzeniu wstępnego testu laboratoryjnego Foodwatch zlecił nie tylko powtórną analizę w tym samym laboratorium, ale także dwa inne laboratoria w celu sprawdzenia wyników. Dostępne teraz wyniki zostały przeanalizowane wraz z ekspertami.

 

Aromatyczne oleje mineralne są potencjalnie rakotwórcze i mutagenne

„Aromatyczne oleje mineralne” są opisane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako potencjalnie rakotwórcze i mutagenne, dlatego takie pozostałości nie powinny być obecne w żywności nawet w najmniejszych ilościach. Opakowanie jest często przyczyną zanieczyszczenia olejem mineralnym. Na przykład opakowania wykonane z makulatury często zawierają oleje mineralne z farb drukarskich, które można przenosić na żywność. Już w 2015 r. Foodwatch testował 120 produktów spożywczych, takich jak makaron, ryż lub płatki kukurydziane w międzynarodowym teście laboratoryjnym – 43% produktów zawierało aromatyczne oleje mineralne.

 

Nie ma żadnych ograniczeń prawnych

Chociaż zagrożenia dla zdrowia wynikające z zanieczyszczeń olejami mineralnymi w żywności są znane od lat, nadal nie istnieją prawne ograniczenia. Foodwatch wymaga bezpiecznych limitów dla olejów mineralnych w żywności – w przypadku szczególnie krytycznych aromatycznych olejów mineralnych (MOAH) musi obowiązywać zasada zerowej tolerancji.

Po pierwszych testach z obserwatora żywności cztery lata temu, kilku dużych detalistów zobowiązało się - na zasadzie dobrowolności – do zapewnienia, że nie będzie już wykrywalnego MOAH w ich produktach spożywczych, w tym Lidl i Aldi w Niemczech i pięciu we Francji (E.Leclerc, Carrefour , Intermarché, System U, Casino). Foodwatch wzywa do natychmiastowych regulacji na poziomie europejskim, aby zapobiec takim zanieczyszczeniom.