1. Aktualności
  2. Świat

Polska odczuje brexit. Irlandia i Holandia będą szukały nowych rynków zbytu

Źródło: euractiv, Barbara Bodalska
Autor: Janusz Górski

O zagrożeniach płynących dla sektora mleczarskiego w związku z brexitem, w będących efektem analizy austriackich mleczarzy pisaliśmy tutaj. Tymczasem jak podaje euractiv, Polska nie będzie krajem, który najbardziej odczuje wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Nie będzie też jednak krajem, któremu będzie to obojętne. Naszym zdaniem ten wpływ może być większy niż się na pierwszu rzut oka wydaje.

Polski Instytut Ekonomiczny, na który powołuje się serwis euractiv, w swoim raporcie wskazuje, że eksport rolno-spożywczy stanowi ok. 20% całego eksportu Polski do Wielkiej Brytanii. – Niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną w tym sektorze o około 0,3 mld zł oraz skutkować obniżeniem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy – głosi raport. Ma to przełożyć się utratę przez Polskę od 0,14% do 0,24%. PKB i od 20 do 35 tys. miejsc pracy w Polsce.

Raport Instytutu przygotowano m.in. na podstawie szacunków National Institute of Economic and Social Research. Najbardziej ucierpieć na brexicie mają Malta, Irlandia, Słowacja, Belgia i Holandia.

Z punktu widzenia produkcji i eksportu mleczarskiego najbardziej znaczące jest wymienienie w czołówce Irlandii i Holandii, znanych eksporterów nabiału, zarówno w postaci produktów konsumenckich jak i „commodities”. Raport nie wymienia potęg mleczarskich w gronie krajów o najniższym wpływie brexitu.