1. Aktualności
  2. Świat

Niemcy: Tylko 16% odpadów z tworzyw sztucznych jest ponownie wykorzystywanych. Danone i Unilever wśród liderów produkcji opakowań.

Źródło: spiegel.de
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Niemcy pilnie oddzielają śmieci, ale dochodzenie przeprowadzone przez ekologów pokazuje, że plastik rzadko jest wykorzystywany ponownie. BUND czyli niemiecki Urząd Federalny ds. Środowiska i Ochrony Przyrody oraz Fundacja Heinricha Bölla przedstawiły nowe dane na ten temat.

Chociaż oficjalne wskaźniki recyklingu w Niemczech są stosunkowo wysokie tj. 45% w 2016 r. to odnoszą się do dostaw do firm recyklingowych, a nie do naprawdę przetworzonego plastiku. Jeśli za podstawę przyjmuje się całkowitą ilość zużytych produktów z tworzyw sztucznych, w Niemczech tylko około 15,6% zostaje przetworzonych na materiał, który można następnie wykorzystać ponownie.

W latach 1950-2015 na całym świecie wyprodukowano 8,3 mld ton plastiku. To więcej niż jedna tona na osobę mieszkającą dzisiaj na Ziemi. Największą część stanowią produkty jednorazowego użytku i opakowania.

Zgodnie z dokumentem nawet 10% procent wyprodukowanego plastiku na całym świecie nie zostało poddane recyklingowi. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wiele tworzyw sztucznych nie jest wartych wykorzystania jako materiał pochodzący z recyklingu. Niska cena nowych tworzyw sztucznych i kosztowne sortowanie i przetwarzanie doprowadziły do tego, że duża część odpadów z tworzyw sztucznych jest wysyłana za granicę.

W 2019 r. 31 korporacji ujawniło swoją plastikową produkcję. Lider Coca-Cola produkuje 3 mln ton odpadów plastikowych rocznie. Nestlé jest na drugim miejscu z 1,7 mln ton plastiku rocznie, za nim plasują się Danone i Unilever z 750 tys. i 630 tys. ton. W czołówce znajduje się także firma Tetra Pak, Colgate-Palmolive, dalej Mars i Diageo.

Niemcy są po USA i Japonii trzecim co do wielkości eksporterem odpadów z tworzyw sztucznych na świecie.