1. Aktualności
  2. Świat

Lepsza ochrona produktów z oznaczeniami geograficznymi

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Parlament, Rada i Komisja Europejskie osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie zasad określających, w jaki sposób UE będzie działać jako członek Aktu Genewskiego, wielostronnego traktatu o ochronie oznaczeń geograficznych zarządzanego przez Światową Organizację Własności Intelektualnej.

Phil Hogan, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, powiedział: – Dzięki temu porozumieniu politycznemu oznaczenia geograficzne UE mogą uzyskać ochronę na szczeblu wielostronnym. Uzupełni to ochronę zapewnioną dzięki umowom dwustronnym, które już chronią oznaczenia geograficzne UE na całym świecie.

Akt Genewski modernizuje porozumienie lizbońskie z 1958 r. w sprawie ochrony nazw pochodzenia i ich rejestracji międzynarodowej oraz umożliwia przystąpienie organizacjom międzynarodowym. Porozumienie lizbońskie zapewnia sposób ochrony nazw pochodzenia poprzez pojedynczą rejestrację. Członkostwo w Akcie Genewskim umożliwi unijnym oznaczeniom geograficznym uzyskanie wysokiego poziomu ochrony w przyszłości z innymi stronami Aktu Genewskiego.

Uzgodniony projekt rozporządzenia przejdzie teraz do formalnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę.

Oznaczenia geograficzne oznaczają produkt pochodzący z określonego obszaru geograficznego o cechach, które są zasadniczo związane z pochodzeniem geograficznym, w tym z czynnikami naturalnymi i ludzkimi. Oznaczenia geograficzne służą również rozróżnieniu i wzmocnieniu wkładu kulturalnego i nagradzają kreatywność tradycyjnego know-how. Termin zarejestrowany jako chronione oznaczenie geograficzne (CHOG) lub chroniona nazwa pochodzenia (ChNP) może zatem być stosowany wyłącznie przez producentów zlokalizowanych na wyznaczonym obszarze.

Ponad 3000 nazw win, napojów spirytusowych i produktów spożywczych z krajów UE i krajów spoza UE jest obecnie zarejestrowanych w UE, tj. szampan, Grana Padano, Feta i Comté.