1. Aktualności
  2. Polska

Hortimex Plus: Trend „Free from” impulsem do rozwoju nowych produktów

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski
© hortimex

– Od ponad 50 lat obserwujemy na świecie sukcesywny wzrost występowania alergii pokarmowych. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych – mówi Forum Mleczarskiemu Biznes Karolina Kurzawa, Menedżer Rozwoju Produktu w firmie Hortimex Plus. – Osoby dotknięte schorzeniami na podłożu alergicznym szukają produktów, które spełnią ich potrzeby żywieniowe. Wolne od laktozy lub glutenu, to hasła, które coraz częściej spotykamy na etykietach produktów spożywczych, w tym na produktach nabiałowych. Żywność tego typu znajduje się w kręgu zainteresowania osób prowadzących zdrowy i aktywny tryb życia. Rezygnują one świadomie ze spożywania alergenów, podążając za modą na diety typu „free from”. Producenci wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, projektują produkty wolne od alergenów.


– Szczególne wymogi ma branża mleczarska, dla której podstawowym surowcem jest mleko – najpopularniejszy alergen, występujący w żywności. Produkty cieszące się szczególnym zainteresowaniem mleczarni to enzymy rozkładające laktozę lub substancje strukturotwórcze, np. skrobie, pektyny.
Nasza firma nie tylko dystrybuuje dodatki i składniki żywności, ale także świadczy usługi doradcze w zakresie opracowywania nowych produktów żywnościowych. Producenci coraz częściej kierują do nas zapytania zarówno o surowce niealergizujące, jak i wolne od GMO lub oleju palmowego. Dotyczy to nie tylko branży mleczarskiej, ale całego rynku produktów spożywczych – mówi nasza rozmówczyni.
– Na rodzimym rynku obserwujemy także wzrost zainteresowania białkami pochodzenia roślinnego. Jest to odzwierciedlenie globalnego trendu na roślinne źródła białka oraz łączenie ich w diecie z białkami zwierzęcymi. Produkty te oprócz funkcji żywieniowej, posiadają właściwości zagęszczające i wiążące wodę. Jednym z najbardziej znanych białek roślinnych jest soja, jednak ze względu na swoją wysoką alergenność jej stosowanie jest ograniczone. Producenci produktów wolnych od alergenów mogą wybrać białka roślin strączkowych (np. z ciecierzycy, grochu) albo białka zbóż (np. z ryżu). Wykorzystanie białek roślinnych przez branżę mleczarską jest jednak nadal niewielkie. Producenci opierają swoją produkcję głównie na białkach mleka i ich pochodnych – jako naturalnym składniku wyrobów mlecznych. Uważam, że podążając za potrzebami konsumentów, zainteresowanie firm mleczarskich na tego typu składniki będzie rosło – wskazuje Karolina Kurzawa.
– W ofercie firmy Hortimex, producenci wyrobów nabiałowych mogą znaleźć m.in. produkty przemiału ryżu (mąki i skrobie ryżowe) oraz skrobie ziemniaczane. Są to substancje strukturotwórcze, zagęszczające, które są neutralne w smaku i zapachu. Ponadto nie wnoszą alergenów do produktu i dostępne są w wersjach natywnych, bez numeru E. Oferujemy także preparat ryżowy, który może zastąpić mleko w proszku. Naszym klientom możemy zaproponować również białka roślinne: ryżowe i ziemniaczane, wolne od alergenów, GMO, z czystą etykietą – podsumowuje Menedżer Rozwoju Produktu w firmie Hortimex Plus.